Mroźna planeta, odc. 2. - Wiosna. Jak wygląda na Antarktydzie? WIDEO

Wiosna w regionach polarnych pojawia się, gdy Słońce po pięciu miesiącach nieobecności wraca na niebo. Oznacza to ciepło i magiczny powrót życia tego świata lodu. Następuje największa i najszybsza sezonowa transformacja na naszej planecie.Mroźna planeta to serial dokumentalny ukazujący życie poza kręgiem polarnym. Na wiosnę pierwsze na Antarktydę przybywają samce pingwinów Adeli. Zamierzają znaleźć dogodne miejsce na gniazda - dobry obiekt przyciąga wiele ptaków i samce zaczynają walki o najlepszą lokalizację. Ale oprócz tego ptaki muszą zmierzyć się z najsilniejszymi burzami na planecie.

Lód na zamarzniętych rzekach zaczyna się topić i kry zderzają się w największym polarnym spektaklu. Hektolitry wody ze stopionego lodu trafiają do Oceanu Arktycznego, a niesione przez nie resztki roślin karmią ogromne ławice dorszy arktycznych i narwali. Napływ słodkiej wody przyspiesza topienie lodu z wody morskiej. Obszar lodu wielkości Australii wkrótce zniknie z Antarktydy.

Gąsienice, które spędziły zimę zmrożone, wychodzą ze śniegu. Normalnie zmieniają się w motyle lub ćmy przez kilka miesięcy - zanim dojdzie do wyklucia - ale życie tutaj jest tak trudne, że przemiana niektórych owadów do osiągnięcia dorosłości trwa 14 lat!

Białe wilki polarne nie ustają w wyścigu, by wychować swoje urocze szczeniaki przed powrotem zimna. Niedźwiedzica polarna zaczyna uczyć polowania swoje młode. Ogromne stada ptaków morskich docierają do Antarktydy, by tam łączyć się w pary i wychować potomstwo - są między nimi albatrosy i pingwiny królewskie, które zostały tam całą zimę. Słonie morskie toczą na plaży wściekłe bitwy o względy swoich samic. Wreszcie przybywają samice pingwinów Adeli, które z wody wypędzają krwiożercze orki. Przed pingwinami czas na gody i odchowanie piskląt. Niedźwiedzica polarna zaczyna uczyć polowania swoje młode.

Redakcja 21/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!