Mowa ciała kota, czyli jak zrozumieć kota

Kot choć nie mówi, a niektóre nawet nie miauczą, potrafi się z nami porozumieć. Niestety nie każdy rozumie, co nasz pupil chce nam powiedzieć. A to proste. Wystarczy poznać mowę ciała kota. Jak zrozumieć kota?

Ugniatanie

Powolne zaciskanie i rozluźnianie przednich łapek na ciele człowieka to powrót kota do przeszłości, do najszczęśliwszego czasu – karmienia przez matkę. W ten sposób kociak ugniatał sutki matki i stymulował wydzielanie mleka. Nie oznacza to, że chce byśmy dawali mu mleko, ale daje nam sygnał, że jest bardzo szczęśliwy. Wystarczy spojrzeć na jego pyszczek, by się o tym przekonać na 100 procent.

Ocieranie się noskiem

Koty, które się lubią, witają się ze sobą dotykając się noskami. Sprawdzają w ten sposób, skąd wrócił ich towarzysz. Takich samych sztuczek nasi pupile próbują na ludziach. Często ocierają się noskiem o nasze twarze.

Ocieranie się całym ciałem

Gdy kot ociera się o nas pyszczkiem i łebkiem oznacza to, że cieszy się na nasz widok. Na pyszczku kota znajdują się gruczoły zapachowe i ocierając się o nas kot przekazuje nam swój zapach, znakuje nas.

Natomiast, gdy kot ociera się o nas okolicami ogona i odbytu (tam też znajdują się gruczoły zapachowe) chce nam w ten sposób powiedzieć, że nie jesteśmy mile widziani na jego terytorium. Okazuje w ten sposób zdenerwowanie.

Ułożenie uszu

 • Kot zrelaksowany trzyma uszy lekko rozchylone na boki. 
 • Kot gotowy do ataku ustawia uszy w pozycji poziomej. Jest wtedy wściekły, czuje się zagrożony. Gdy położy jej płasko na łebku oznacza to, że będzie atakować.
 • Kot zainteresowany czymś ustawia uszy prostopadle do łebka i lekko wysuwa je do przodu.
 • Kot zdenerwowany strzyże uszami

 Ułożenie ogona

 • Ogon podniesiony do góry - kot jest nastawiony przyjaźnie, jest stęskniony.
 • Ogon uniesiony do góry, nastroszony – kot wściekły, będzie atakować.
 • Ogon uniesiony, ale zagięty na czubku – kot nastawiony przyjaźnie, ale niepewny.
 • Ogon prosty, trzymany pod kątem – kot w rozdarciu, nie czuje zagrożenia, ale też nie do końca czuje się pewnie.
 • Poruszanie ogonem uniesionym w górę – kot chce się bawić.
 • Ogon podkulony – kot uległy, pokorny.
 • Stukanie ogonem o podłogę – kot zły lub poirytowany.
 • Ogon opuszczony w dół, ale uniesiony lekko u nasady – kot agresywny, będzie się bronić.
 • Ogon leżący na podłodze, ale w ruchu – kot zainteresowany, czujny, gotowy do ataku lub zabawy.
Tagi: fokus tv,

Redakcja 21/02/2013

Zobacz też

Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną? Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną? Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne na UJ w Krakowie, zabrakło jej na maturze jednego punktu. Według niej - po przejrzeniu swojej pracy - Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie błędnie oceniła jej pracę, zaniżając wynik o kilka punktów. Dlatego zdecydowała się podać sprawę do sądu. Kim jest Kinga Jasiewicz? Wielkanocne porządki - na co zwracać uwagę? Sprawdzone rady Wielkanocne porządki - na co zwracać uwagę? Sprawdzone rady Nadchodząca wiosna to dobra okazja, żeby wysprzątać dom na wysoki połysk. To zawsze łączy się z koniecznością umycia i odświeżenia rozmaitych powierzchni w mieszkaniu. Lustra, ramy, kryształy i meble odzyskają dawny blask. Można zastosować detergenty lub tradycyjne środki zrobione własnym sumptem. Skąd się wzięło Święto Paschy? Skąd się wzięło Święto Paschy? W starożytności pasterze świętowali narodziny młodych jagniąt w ten sposób, że składali bóstwom w ofierze roczne zwierzę. Spożywali mięso, było ono wyrazem więzi, która łączyła ich z bóstwem i z nimi samymi. Potem następował Tydzień Przaśników, czyli Nowy Rok, który przychodził wraz początkiem żniw. Co znaczą słowa "jestem, który jestem"? Co znaczą słowa "jestem, który jestem"? Księga Wyjścia opowiada o powołaniu Mojżesza na przywódcę Izraelitów. Ale co najważniejsze opisuje to, jak zuchwały Mojżesz prosi Boga, aby powiedział swoje imię. Odpowiedź Boga jest niezwykła, gdyż odpowiada: "Jestem, który jestem". Cała trudność zrozumienia imienia Boga leży w hebrajskim czasowniku.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!