Moja nowa ręka - dokument o pierwszym przeszczepie dłoni w Wielkiej Brytanii

W filmie dokumentalnym Moja nowa ręka zobaczymy historię lekarzy ze szpitala w Leeds, którzy decydują się przeprowadzić pierwszy w historii Wielkiej Brytanii przeszczep dłoni. Do pionierskiego zabiegu zakwalifikowana może być tylko jedna osoba spośród trzydziestu oczekujących na pomoc. Jakie kryteria okażą się ważne w wyborze tej osoby? I czy operacja rzeczywiście się powiedzie?

Moja nowa ręka

Moja nowa ręka
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:49:51

„Moja nowa ręka” to film dokumentalny opowiadający historię pierwszego brytyjskiego przeszczepu ręki, przeprowadzonego przez chirurgów w Leeds Infirmary. Pewnej  nocy w 2012 profesor Simon Kay i jego zespół zdecydowali się w końcu, po 2 latach przygotowań, dokonać przeszczepu dłoni.

Na przeszczep oczekują ludzie w całej Wielkiej Brytanii i poza nią - są wśród nich m.in.: fryzjerka, konsultant IT, właściciel pubu, DJ i emerytowana gospodyni. Wszyscy oni stracili co najmniej jedną z rąk i teraz chcą ją odzyskać.

Zanim dojdzie do przeszczepu, w filmie „Moja nowa ręka” będziemy śledzić fizyczne i psychiczne przygotowania pacjentów. Niektórzy z nich w efekcie rezygnują z oczekiwania na transplantację: odstrasza ich na przykład konieczność przyjmowania leków immunosupresyjnych, co potencjalnie skraca życie. Uznają więc, że przeszczep się nie opłaca. Inni dalej walczą o przeszczep, bo konieczność życia bez ręki wydaje im się najgorszą rzeczą, jaka ich spotkała.

Film dokumentalny „Moja nowa ręka” pokazuje ich, kiedy podejmują decyzje – również nieoczekiwane. Jedna z nich stała się udziałem pacjenta, który pomyślnie przeszedł proces kwalifikacji, ale zrezygnował z przeszczepu dosłownie pod salą operacyjną.

Obejrzyj film dokumentalny „Moja nowa ręka” na VOD. Za darmo!

Redakcja 17/09/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!