Moja nowa ręka - dokument o pierwszym przeszczepie dłoni w Wielkiej Brytanii

W filmie dokumentalnym Moja nowa ręka zobaczymy historię lekarzy ze szpitala w Leeds, którzy decydują się przeprowadzić pierwszy w historii Wielkiej Brytanii przeszczep dłoni. Do pionierskiego zabiegu zakwalifikowana może być tylko jedna osoba spośród trzydziestu oczekujących na pomoc. Jakie kryteria okażą się ważne w wyborze tej osoby? I czy operacja rzeczywiście się powiedzie?

Moja nowa ręka

Moja nowa ręka
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:49:51

„Moja nowa ręka” to film dokumentalny opowiadający historię pierwszego brytyjskiego przeszczepu ręki, przeprowadzonego przez chirurgów w Leeds Infirmary. Pewnej  nocy w 2012 profesor Simon Kay i jego zespół zdecydowali się w końcu, po 2 latach przygotowań, dokonać przeszczepu dłoni.

Na przeszczep oczekują ludzie w całej Wielkiej Brytanii i poza nią - są wśród nich m.in.: fryzjerka, konsultant IT, właściciel pubu, DJ i emerytowana gospodyni. Wszyscy oni stracili co najmniej jedną z rąk i teraz chcą ją odzyskać.

Zanim dojdzie do przeszczepu, w filmie „Moja nowa ręka” będziemy śledzić fizyczne i psychiczne przygotowania pacjentów. Niektórzy z nich w efekcie rezygnują z oczekiwania na transplantację: odstrasza ich na przykład konieczność przyjmowania leków immunosupresyjnych, co potencjalnie skraca życie. Uznają więc, że przeszczep się nie opłaca. Inni dalej walczą o przeszczep, bo konieczność życia bez ręki wydaje im się najgorszą rzeczą, jaka ich spotkała.

Film dokumentalny „Moja nowa ręka” pokazuje ich, kiedy podejmują decyzje – również nieoczekiwane. Jedna z nich stała się udziałem pacjenta, który pomyślnie przeszedł proces kwalifikacji, ale zrezygnował z przeszczepu dosłownie pod salą operacyjną.

Obejrzyj film dokumentalny „Moja nowa ręka” na VOD. Za darmo!

Redakcja 17/09/2015

Podobne

Moja nowa ręka - dokument o pierwszym przeszczepie dłoni w Wielkiej Brytanii Moja nowa ręka - dokument o pierwszym przeszczepie dłoni w Wielkiej Brytanii W filmie dokumentalnym Moja nowa ręka zobaczymy historię lekarzy ze szpitala w Leeds, którzy decydują się przeprowadzić pierwszy w historii Wielkiej Brytanii przeszczep dłoni. Do pionierskiego zabiegu zakwalifikowana może być tylko jedna osoba spośród trzydziestu oczekujących na pomoc. Jakie kryteria okażą się ważne w wyborze tej osoby? I czy operacja rzeczywiście się powiedzie? Cała prawda o przeszczepach. Co jesteśmy w stanie przeszczepić? Cała prawda o przeszczepach. Co jesteśmy w stanie przeszczepić? Postęp medycyny szokuje coraz bardziej! Kto by pomyślał, że na przykład jeszcze w połowie XIX wieku operacje przeprowadzano bez profesjonalnego znieczulenia, a dziś, na początku wieku XXI, jesteśmy o krok od operacji rodem z filmu science fiction? Zwłaszcza w dziedzinie transplantacji. Pewien włoski lekarz ogłosił nawet, że niebawem dokona przeszczepu ludzkiej głowy! Przeszczepienie z głową czy bez głowy? WIDEO Przeszczepienie z głową czy bez głowy? WIDEO Jeszcze nie teraz, może za sto lat. Taka jest opinia świata nauki. Przeprowadzenie niektórych etapów operacji, dzięki ogromnemu postępowi w chirurgii, jest już możliwe. Ale bariera rdzenia kręgowego pozostaje nie do sforsowania. Jego odcięcie w trakcie wymiany korpusu oznacza przerwanie tysięcy połączeń nerwowych z „centralą” w mózgu. Reszta ciała przyszyta do głowy niemogącej wydawać rozkazów będzie jak kłoda. Nieruchoma, sparaliżowana, bez czucia. Jest takie ryzyko, ale to i tak lepsze niż śmierć – uważa dr Sergio Canavero, wybitny włoski neurochirurg, mający na koncie kilka pionierskich pomysłów. Tego samego zdania jest przyszły biorca, 30-letni Rosjanin Walery Spiridonow, cierpiący na rdzeniowy zanik mięśni i bez przeszczepu ciała skazany na śmierć. Przeszczep twarzy – ratunek dla ofiar wypadków i poparzeń. Czy rzeczywiście kontrowersyjny? WIDEO Przeszczep twarzy – ratunek dla ofiar wypadków i poparzeń. Czy rzeczywiście kontrowersyjny? WIDEO Film dokumentalny pt. „Przeszczepy twarzy” opowiada historię trzech zespołów chirurgów, którzy jako pierwsi podjęli się wykonania przeszczepu twarzy. Choć tego typu operacje mogą być prawdziwym wybawieniem dla oszpeconych pacjentów, budzą kontrowersje. Czy słusznie?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!