Miłość, nienawiść i propaganda – zimna wojna. Jak rozgrywał się konflikt między Wschodem a Zachodem?

Serial „Miłość, nienawiść i propaganda – zimna wojna” przypomina najważniejsze epizody konfliktu, który ogarnął kulę ziemską zaledwie dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. Tym razem obyło się bez ogromnej liczby ofiar i działań zbrojnych, strony używały jednak wszelkich innych narzędzi, by zdobyć przewagę nad przeciwnikiem. Miłość, nienawiść i propaganda - zimna wojna ukazuje kulisy tego niedawno minionego okresu, kładąc szczególny nacisk na rolę, jaką odegrały w nim emocje i propaganda.
Zdjęcie z artykułu: Miłość, nienawiść i propaganda – zimna wojna. Jak rozgrywał się konflikt między Wschodem a Zachodem?
Miłość, nienawiść i propaganda - zimna wojnaźródło:mat. promocyjne dystrybutora

Jaki jest bilans zimnej wojny? Jakie straty i ofiary przyniósł okres powojennego zamrożenia relacji między Wschodem a Zachodem? Czy zimna wojna pociągnęła za sobą tylko negatywne konsekwencje, czy można mówić także o o jej pozytywnych skutkach?

Na te i na inne pytania odpowiada czteroodcinkowa seria „Miłość, nienawiść i propaganda – zimna wojna”, która poddaje analizie okres między 1947 a 1991 rokiem, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką w tym czasie odegrały emocje i propaganda.

Miłość, nienawiść i propaganda - co w serialu?

W pierwszym odcinku serii przyjrzymy się środkom, jakich amerykańscy politycy z Josephem McCarthymna czele imali się w walce z osobami przejawiającymi sympatię względem komunizmu. Porównamy je ze stalinowskimi metodami walki z przeciwnikami politycznymi, które były o wiele bardziej brutalne.

W drugim epizodzie cyklu przyjrzymy się sytuacji w Związku Radzieckim i na świecie po śmierci Józefa Stalina. Zbiegła się ona w czasie z okresem rozpoczynającej się walki o prawa Afroamerykanów w USA i procesem dekolonizacji. Zobaczymy także, jak przebiegała walka o podbój kosmosu i jak postępowała eskalacja zbrojeń, potęgująca strach przed wojną jądrową.

W trzecim odcinku serii odwiedzimy Berlin, w którym w tamtych czasach można było zaobserwować wszelkie objawy zimnej wojny jak pod mikroskopem. Zimnowojenna walka między Wschodem z Zachodem odbywała się wówczas na wszystkich frontach - również z pozoru tak nieistotnych, jak sztuka, czy muzyka rockowa.

Czwarty odcinek cyklu przybliży nam sylwetki trzech wielkich osobowości, które przyczyniły się do zakończenia zimnej wojny - Jana Pawła II, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa.

 

Redakcja 29/01/2016

Zobacz też

PAWEŁ PAPKE, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Starogardu Gdańskiego. Zobacz SYLWETKĘ posła PAWEŁ PAPKE, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Starogardu Gdańskiego. Zobacz SYLWETKĘ posła Paweł Papke, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 35 (OKW Olsztyn). Były siatkarz, wielokrotny zdobywca Mistrzostwa Polski, w swojej kolekcji posiada również medal Ligi Mistrzów. Paweł Papke w reprezentacji Polski wystąpił 143 razy, ma na koncie 13 medali mistrzostw Polski. Zobacz sylwetkę posła. MAREK PLURA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Raciborza. Zobacz SYLWETKĘ posła MAREK PLURA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Raciborza. Zobacz SYLWETKĘ posła Marek Plura, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 31 (OKW Katowice). Pedagog i psychoterapeuta z wykształcenia, aktywnie pomaga osobom niepełnosprawnym, w Sejmie dba też o interesy ukochanego Śląska. Plura mimo swojej choroby jest silny i wytrwały w dążeniu do celu. Często mówi, że źródłem jego siły jest wiara: "Jeśli ja wybieram cele i do nich dążę, to Bóg dopisuje to, co jest w nich działaniem dla innych ludzi. I w ten sposób kieruje moim życiem". Poseł udowodnił, że siła człowieka płynie z serca i duszy. KRYSTYNA POŚLEDNIA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Wrześni. Zobacz SYLWETKĘ posła KRYSTYNA POŚLEDNIA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Wrześni. Zobacz SYLWETKĘ posła Krystyna Poślednia, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 37 (OKW Konin). Ekspert do spraw ochrony środowiska i samorządowiec z dużym doświadczeniem. Trzy razy startowała w wyborach parlamentarnych, dopiero za trzecim razem jej się udało. Krystyna Poślednia w jednym z wywiadów mówiła, że polityka to "gra zespołowa, a ja potrafię grać w drużynie".   AGNIESZKA POMASKA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Gdyni. Zobacz SYLWETKĘ posła AGNIESZKA POMASKA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Gdyni. Zobacz SYLWETKĘ posła Agnieszka Pomaska, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 25 (OKW Gdańsk). Była sportsmenka i utytułowana zawodniczka żeglarstwa, a także działaczka regionalnych i wojewódzkich struktur partii.  Media bardzo szybko zainteresowały się młodą panią polityk - głównie ze względu na urodę. Agnieszka Pomaska przez wielu nazywana jest "tajną bronią PO". Zobacz sylwetkę posłanki.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!