Miłość, nienawiść i propaganda – zimna wojna. Jak rozgrywał się konflikt między Wschodem a Zachodem?

Serial „Miłość, nienawiść i propaganda – zimna wojna” przypomina najważniejsze epizody konfliktu, który ogarnął kulę ziemską zaledwie dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. Tym razem obyło się bez ogromnej liczby ofiar i działań zbrojnych, strony używały jednak wszelkich innych narzędzi, by zdobyć przewagę nad przeciwnikiem. Miłość, nienawiść i propaganda - zimna wojna ukazuje kulisy tego niedawno minionego okresu, kładąc szczególny nacisk na rolę, jaką odegrały w nim emocje i propaganda.
Zdjęcie z artykułu: Miłość, nienawiść i propaganda – zimna wojna. Jak rozgrywał się konflikt między Wschodem a Zachodem?
Miłość, nienawiść i propaganda - zimna wojnaźródło:mat. promocyjne dystrybutora

Jaki jest bilans zimnej wojny? Jakie straty i ofiary przyniósł okres powojennego zamrożenia relacji między Wschodem a Zachodem? Czy zimna wojna pociągnęła za sobą tylko negatywne konsekwencje, czy można mówić także o o jej pozytywnych skutkach?

Na te i na inne pytania odpowiada czteroodcinkowa seria „Miłość, nienawiść i propaganda – zimna wojna”, która poddaje analizie okres między 1947 a 1991 rokiem, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką w tym czasie odegrały emocje i propaganda.

Miłość, nienawiść i propaganda - co w serialu?

W pierwszym odcinku serii przyjrzymy się środkom, jakich amerykańscy politycy z Josephem McCarthymna czele imali się w walce z osobami przejawiającymi sympatię względem komunizmu. Porównamy je ze stalinowskimi metodami walki z przeciwnikami politycznymi, które były o wiele bardziej brutalne.

W drugim epizodzie cyklu przyjrzymy się sytuacji w Związku Radzieckim i na świecie po śmierci Józefa Stalina. Zbiegła się ona w czasie z okresem rozpoczynającej się walki o prawa Afroamerykanów w USA i procesem dekolonizacji. Zobaczymy także, jak przebiegała walka o podbój kosmosu i jak postępowała eskalacja zbrojeń, potęgująca strach przed wojną jądrową.

W trzecim odcinku serii odwiedzimy Berlin, w którym w tamtych czasach można było zaobserwować wszelkie objawy zimnej wojny jak pod mikroskopem. Zimnowojenna walka między Wschodem z Zachodem odbywała się wówczas na wszystkich frontach - również z pozoru tak nieistotnych, jak sztuka, czy muzyka rockowa.

Czwarty odcinek cyklu przybliży nam sylwetki trzech wielkich osobowości, które przyczyniły się do zakończenia zimnej wojny - Jana Pawła II, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa.

 

Redakcja 29/01/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!