Milczenie w imię Boga – ostatnia odsłona cyklu „Kościół dzisiaj" na antenie FOKUS TV

Spadająca liczba powołań, coraz liczniejsze odejścia praktykujących wyznawców, pedofila we kościele – to tylko nieliczne z najbardziej palących problemów, nękających dziś kościół katolicki. W cztery kolejne niedziele listopada na antenie FOKUS TV pojawiają się kolejne filmy z cyklu poświęconego współczesności tej wielowiekowej instytucji. 23 listopada wyemitujemy ostatni dokument z naszego cyklu – „Milczenie w imię Boga".W kolejne listopadowe niedziele o godz. 20:50 FOKUS TV emituje cykl czterech zróżnicowanych pod względem tematycznym filmów dokumentalnych, które przybliżają widzom historię kościoła katolickiego oraz jego współczesne problemy.

2 listopada w głąb kościelnych tajemnic zabraliśmy widzów filmem „Sekrety katakumb w Palermo”. Jego twórcy składają wizytę we włoskim klasztorze kapucynów, którego podziemiach złożonych jest ponad tysiąc zmumifikowanych ciał.

Długi weekend należał do filmu „Agnus Dei – Baranek Boży”. Ten poruszający dokument to historia Meksykanina Jesusa Romero, mężczyzny, który jako dziecko był molestowany seksualnie przez księdza.

Tematem kolejnego prezentowanego w cyklu filmu „Watykan – nurtujące pytania” była teraźniejszość kościoła, a dokładnie - afera „Vatileaks”, która stała się skutkiem wycieku do mediów wewnętrznej korespondencji między najwyższymi hierarchami Stolicy Apostolskiej.

Cykl zakończy dokument „Milczenie w imię Boga”, który na antenie FOKUS TV pokażemy 23 listopada. Autorzy filmu przeprowadzają wywiady z wiernymi i duchownymi, szukając korzeni panującej we Włoszech złej tradycji milczenia oraz braku odpowiedzialności biskupów za błędy ich podwładnych. Choć Watykan, najmniejsze państwo świata, jest enklawą Włoch, władze państwa kościelnego prawie nigdy nie reagują na nieprawidłowości i nadużycia, które mają miejsce w Italii. O tej złej tradycji milczenia dokument opowiada na przykładzie pedofilii, której przez lata dopuszczali się księża w jednym z włoskich miasteczek. Dlaczego władze Watykanu nie zareagowali na tego rodzaju niedopuszczalne zachowania duchownych?

Redakcja 21/11/2014

Zobacz też

Jak wyglądają pogrzeby u wyznawców różnych religii? Czy wszystkie ceremonie są smutne? Czy pogrzeb jest tuż po śmierci, czy może dużo później? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania Jak wyglądają pogrzeby u wyznawców różnych religii? Czy wszystkie ceremonie są smutne? Czy pogrzeb jest tuż po śmierci, czy może dużo później? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania We wszystkich religiach zmarłego traktuje się z szacunkiem. Jednak niektóre obrządki, nie związane z kulturą chrześcijańską, mogą wydawać się dziwne. Bo to, co dla jednych jest godne, u innych wywołuje zdumienie, a nawet szok. Jak wyglądają pgrzeby inne niż chrześcijańskie? Jak skutecznie wyczyścić dywan domowymi sposobami? Jak skutecznie wyczyścić dywan domowymi sposobami? Twój dywan czy wykładzina stracił swój dawny, żywy kolor? Szampon do czyszczenia dywanów nie usunął z niego uciążliwych plam? A może do dywanu przykleiła się guma? Dzięki naszym wskazówkom twój dywan stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza, a przy tym będzie zawsze nieskazitelnie czysty! Czy wiesz kim był Karol Kautsky? Czy wiesz kim był Karol Kautsky? Karol Kautsky (1854-1938) był uważany za wybitnego myśliciela i działacza ruchu robotniczego. Od wczesnej młodości związany z niemiecką SPD. Napisany przez niego słynny program erfurcki był przez wiele lat wzorem dla innych lewicowych partii w Europie. Mówimy kim był Karol Kautsky. W jakich konkurencjach (stylach) rozgrywane są zawody pływackie? W jakich konkurencjach (stylach) rozgrywane są zawody pływackie? Zawody pływackie obejmują oficjalnie aż 5 stylów. Jeden z nich, styl dowolny, jest jakby "wszechstylem", bowiem pozwala płynąć bez jakichkolwiek warunków zachowania techniki. Zwykle używany jest jednak tzw. kraul. Z kolei styl zmienny jest połączeniem czterech pozostałych.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!