Milczenie w imię Boga – ostatnia odsłona cyklu „Kościół dzisiaj" na antenie FOKUS TV

Spadająca liczba powołań, coraz liczniejsze odejścia praktykujących wyznawców, pedofila we kościele – to tylko nieliczne z najbardziej palących problemów, nękających dziś kościół katolicki. W cztery kolejne niedziele listopada na antenie FOKUS TV pojawiają się kolejne filmy z cyklu poświęconego współczesności tej wielowiekowej instytucji. 23 listopada wyemitujemy ostatni dokument z naszego cyklu – „Milczenie w imię Boga".W kolejne listopadowe niedziele o godz. 20:50 FOKUS TV emituje cykl czterech zróżnicowanych pod względem tematycznym filmów dokumentalnych, które przybliżają widzom historię kościoła katolickiego oraz jego współczesne problemy.

2 listopada w głąb kościelnych tajemnic zabraliśmy widzów filmem „Sekrety katakumb w Palermo”. Jego twórcy składają wizytę we włoskim klasztorze kapucynów, którego podziemiach złożonych jest ponad tysiąc zmumifikowanych ciał.

Długi weekend należał do filmu „Agnus Dei – Baranek Boży”. Ten poruszający dokument to historia Meksykanina Jesusa Romero, mężczyzny, który jako dziecko był molestowany seksualnie przez księdza.

Tematem kolejnego prezentowanego w cyklu filmu „Watykan – nurtujące pytania” była teraźniejszość kościoła, a dokładnie - afera „Vatileaks”, która stała się skutkiem wycieku do mediów wewnętrznej korespondencji między najwyższymi hierarchami Stolicy Apostolskiej.

Cykl zakończy dokument „Milczenie w imię Boga”, który na antenie FOKUS TV pokażemy 23 listopada. Autorzy filmu przeprowadzają wywiady z wiernymi i duchownymi, szukając korzeni panującej we Włoszech złej tradycji milczenia oraz braku odpowiedzialności biskupów za błędy ich podwładnych. Choć Watykan, najmniejsze państwo świata, jest enklawą Włoch, władze państwa kościelnego prawie nigdy nie reagują na nieprawidłowości i nadużycia, które mają miejsce w Italii. O tej złej tradycji milczenia dokument opowiada na przykładzie pedofilii, której przez lata dopuszczali się księża w jednym z włoskich miasteczek. Dlaczego władze Watykanu nie zareagowali na tego rodzaju niedopuszczalne zachowania duchownych?

Redakcja 23/11/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!