Mila lądowa a mila morska – ile to metrów? PRZELICZNIK

Sprawdź, jaką długość w metrach ma mila lądowa oraz mila morska, a także w jaki sposób przeliczyć mile lądowe lub mile morskie na metry i odwrotnie – metry na mile.

Poławiacze diamentów, odc. 1: Piraci, kłusownicy i złodzieje

Poławiacze diamentów, odc. 1: Piraci, kłusownicy i złodzieje
Kraj produkcji: USA Kategoria wiekowa Czas trwania 00:40:10
Zdjęcie z artykułu: Mila lądowa a mila morska – ile to metrów? PRZELICZNIK
Mila lądowa a mila morska – ile to metrów? PRZELICZNIKźródło:tigertravel/pixabay, domena publiczna

Co to jest mila lądowa?

Mila lądowa jest jednostką długości stosowaną w krajach anglosaskich, oznacza się ją literą M. W naszym kraju niestosowana, dawniej w Polsce istniała tzw. mila polska, której długość wynosiła 7146 metrów (do 1819 roku), a od 1819 roku – 8534,31 metrów.

Jaką długość ma mila lądowa?

Jedna mila lądowa ma długość ok. 1,6 km, a dokładnie:
          – 1 mila lądowa = 1609 metrów
czyli:  – 1 metr ≈ 0,000622 mil lądowych

Co to jest mila morska?

Mila morska jest jednostką długości stosowaną w nawigacji morskiej. Stanowi 1 minutę łuku (czyli 1/60 stopnia) południkowego obwodu kuli ziemskiej, który wynosi ok. 40 000 km. Jest to wartość uśredniona. Mila morska jest stosowana w nawigacji morskiej również w Polsce. Oznaczana jest symbolem – Mm.

Jaką długość ma mila morska?

Jedna mila morska ma długość ok. 1,8 km, a dokładnie:
          – 1 mila morska = 1852 metry
czyli:  – 1 metr ≈ 0,00054 mil morskich

Niektóre państwa stosują własną wartość mili morskiej:
Dania – Duńczycy określili długość mili morskiej jako 1851,85 metrów
Holandia – Holendrzy określili długość mili morskiej jako 1851,85 metrów
Japonia – Japończycy określili długość mili morskiej jako 1853,18 metrów
Portugalia – Portugalczycy określili długość mili morskiej jako 1850,00 metrów
Stany Zjednoczone – Amerykanie określili długość mili morskiej jako 1853,248 metrów
Wielka Brytania – Brytyjczycy określili długość mili morskiej jako 1853,18 metrów

Redakcja 16/06/2016

Zobacz też

Gaz pieprzowy: co zrobić po ataku gazem? Gaz pieprzowy: co zrobić po ataku gazem? Gaz pieprzowy to jeden z najczęściej używanych przez policję środków przymusu bezpośredniego. Jest bardzo skuteczny, ale nie powoduje trwałych uszkodzeń oka u osób zaatakowanych gazem. Dlatego oprócz policjo mogą go mieć i użyć osoby, którym grozi jakiś atak ze strony przestępców. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, aby ustały ból i pieczenie po ataku gazem pieprzowym. Chiny – republika korupcji: opis filmu Chiny – republika korupcji: opis filmu W komunistycznych Chinach wszystko – począwszy od przeprowadzki aż po posiadanie drugiego dziecka – wymaga pozwolenia lokalnych władz. Korupcja w tym kraju jest na porządku dziennym, bez łapówek nie można nic załatwić. Czy surowe kary dla urzędników rzeczywiście zakończą ten proceder? Piotr Woźniak-Starak. Syn miliarderów, mąż Agnieszki Szulim i ambitny filmowiec Piotr Woźniak-Starak. Syn miliarderów, mąż Agnieszki Szulim i ambitny filmowiec Piotr Woźniak-Starak – to nazwisko zrobiło się głośne po premierze filmu „Big Love”, którego był producentem. Później usłyszeliśmy o nim jako o partnerze Natalii Klimas, następnie Alicji Bachledy-Curuś, a teraz jako o mężu Agnieszki Szulim. Oto, co warto wiedzieć o synu jednej z najbogatszych par w Polsce i ambitnym filmowcu. Siła odwagi – dramat wojenny z Sophie Marceau i Julie Depardieu: opis filmu Siła odwagi – dramat wojenny z Sophie Marceau i Julie Depardieu: opis filmu „Siła odwagi” to oparty na faktach dramat wojenny opowiadający historię akcji, którą przeprowadziło pięć agentek brytyjskiego wywiadu. W rolach głównych występują m.in. Sophie Marceau i Julie Depardieu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!