Mikołajki. Skąd zwyczaj kupowania prezentów?

6 grudnia należy wręczyć bliskim drobne prezenty – dziś już nikt nie ma co do tego wątpliwości. Święto to niestety z roku na rok obrasta komercją i mało kto pamięta, skąd wziął się ten sympatyczny zwyczaj i kim właściwie był święty Mikołaj. Skąd więc wziął się zwyczaj kupowania prezentów?
Zdjęcie z artykułu: Mikołajki. Skąd zwyczaj kupowania prezentów?
Prezenty na mikołajki wprowadzają nas w świąteczny nastrójźródło:thinkstockphotos.com

Święty Mikołaj istniał naprawdę!

Pomimo, że świadectwa o Mikołaju są dość skąpe nie ulega wątpliwości, że popularny dziś Święty istniał naprawdę. Jego życiorys składa się w zasadzie z jednej, bardzo istotnej informacji.  W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii w Azji Mniejszej, dokładnie w miasteczku Mira. Zapisy, które dotyczą poczynań biskupa Mikołaja mówią o nieustannej pomocy, której udzielał bezinteresownie, wszystkim ludziom w potrzebie. To właśnie dobro, czynione bez rozgłosu, z dobroci serca i miłości do ludzi, stało się symbolem w kulturze chrześcijańskiej. W pismach odnajdujemy też zapiski o wielu cudach, które czynił Mikołaj, a także o prezentach, którymi obdarowywał ludzi.

Dlaczego 6 grudnia kupujemy prezenty?

Zwyczaj kupowania prezentów 6 grudnia, na mikołajki ma swoje korzenie już w XVIII wieku. Wówczas, na pamiątkę szczodrobliwości biskupa Mikołaja, obdarowywano wyłącznie dzieci. Data jest o tyle znacząca, że jest to dzień śmierci Świętego Mikołaja. Początkowo kult Mikołaja rozwinął się wśród kręgu chrześcijaństwa wschodniego, głównie w Polsce. Jednak już w niedługim czasie kult ten rozszerzył się na cały świat. Początkowo Święty Mikołaj utożsamiany był jedynie z dniem 6 grudnia, dziś nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez mikołajowych prezentów.

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Na pytanie naszych pociech: "Gdzie mieszka Święty Mikołaj?" bez zastanowienia odpowiadamy, że w Laponii (Finlandia). Jednak mało osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę skąd wzięła się ta "plotka".  Jej początek datuje się na lata 20. XX wieku, kiedy to jeden z fińskich dziennikarzy w swoim programie telewizyjnym wymyślił historię o Świętym Mikołaju, której miejsce akcji umieścił właśnie w Finlandii. Kilkanaście lat temu Laponia została oficjalnie "przekazana" Świętemu Mikołajowi. Uroczystości tej przewodniczył minister spraw zagranicznych Finlandii.

Skąd się wziął strój świętego Mikołaja?

Strój Świętego Mikołaja ewoluował przez wiele lat. Początkowo Mikołaja przedstawiano w zwyczajowym stroju biskupa, oczywiście z biskupią laską u boku. Strój Świętego Mikołaja, który wszyscy znamy dziś ma swój początek dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy to przedstawiano biskupa w czerwonych szatach liturgicznych. W 1930 roku amerykański artysta Fred Mizen opracował strój Świętego Mikołaja - czerwony płaszcz i czapkę - na zlecenie wielkiego koncernu, jakim jest Coca-Cola. W tym czasie również Święty Mikołaj zgubił swój nieodłączny atrybut - laskę biskupią. Może dlatego dziś już nikt nie kojarzy jego wizerunku z kapłanem.

Zobacz, co Kuba Marcinowicz ma do powiedzenia na temat mikołajek na swoim vlogu.

 

>>> Wszystko o MIKOŁAJKACH [KLIKNIJ!]

Redakcja 01/12/2015

Zobacz też

Teorie spiskowe - rodzina Romanowów. Czy Anastazji, córce ostatniego cara Mikołaja II udało się uniknąć egzekucji i uciec za granicę? Teorie spiskowe - rodzina Romanowów. Czy Anastazji, córce ostatniego cara Mikołaja II udało się uniknąć egzekucji i uciec za granicę? Stracenie najważniejszych członków rodziny Romanowów, przez bolszewików to jedna z najsłynniejszych egzekucji w historii świata. Mimo że minęło już blisko 100 lat, śmierć ostatnich członków dynastii wciąż powraca w sporach między ekspertami medycyny sądowej, przywódcami religijnymi a rosyjską elitą polityczną. Tajemnice piramid. Jak powstawała piramida Cheopsa? Tajemnice piramid. Jak powstawała piramida Cheopsa? Tajemnice piramid to film poświęcony piramidom egipskim - szczególnie piramidzie Cheopsa. Niektórzy twierdzą, że zbudowali ją przybysze z obcych planet i rzeczywiście, trudno się dziwić, że ktoś wysunął tak daleko idącą hipotezę. Trzeba bowiem przyznać, że stopień zaawansowania wiedzy architektonicznej, budowlanej i logistycznej, który pozwolił na stworzenie tak gigantycznej i skomplikowanej budowli w niektórych punktach przewyższa ten, którym dysponujemy dziś... Obcy - Czy jesteśmy sami? Naukowcy z NASA, Teleskop Kepler i intrygujące pytanie: czy istnieje życie poza Ziemią? Obcy - Czy jesteśmy sami? Naukowcy z NASA, Teleskop Kepler i intrygujące pytanie: czy istnieje życie poza Ziemią? W 2009 roku z przylądka Canaveral na orbitę okołosłoneczną wystartował Teleskop Kepler agencji NASA. Cel misji? Poszukiwanie planet poza Układem Słonecznym, ze szczególnym uwzględnieniem takich, na których mogło rozwinąć się życie. Na golasa: Historia Marka Robertsa. Chcecie poznać nagiego szatana i przyjrzeć mu się z bliska? Obejrzyjcie ten film! Na golasa: Historia Marka Robertsa. Chcecie poznać nagiego szatana i przyjrzeć mu się z bliska? Obejrzyjcie ten film! Hobby i ulubione zajęcie Marka Robertsa? Wbieganie na murawę bez ubrania. Ze swoją pasją jeździ po całym świecie. Nie gardzi żadną dyscypliną sportu, szczególnie upodobał sobie jednak te elitarne: tenis i golf. Po co i dlaczego to robi? Co na to organizatorzy imprez oraz jego rodzina?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!