Mikołajki. Skąd zwyczaj kupowania prezentów? WIDEO

6 grudnia należy wręczyć bliskim drobne prezenty – dziś już nikt nie ma co do tego wątpliwości. Święto to niestety z roku na rok obrasta komercją i mało kto pamięta, skąd wziął się ten sympatyczny zwyczaj i kim właściwie był święty Mikołaj. Skąd więc wziął się zwyczaj kupowania prezentów?
Zdjęcie z artykułu: Mikołajki. Skąd zwyczaj kupowania prezentów? WIDEO
Prezenty na mikołajki wprowadzają nas w świąteczny nastrójźródło:thinkstockphotos.com

Święty Mikołaj istniał naprawdę!

Pomimo, że świadectwa o Mikołaju są dość skąpe nie ulega wątpliwości, że popularny dziś Święty istniał naprawdę. Jego życiorys składa się w zasadzie z jednej, bardzo istotnej informacji.  W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii w Azji Mniejszej, dokładnie w miasteczku Mira. Zapisy, które dotyczą poczynań biskupa Mikołaja mówią o nieustannej pomocy, której udzielał bezinteresownie, wszystkim ludziom w potrzebie. To właśnie dobro, czynione bez rozgłosu, z dobroci serca i miłości do ludzi, stało się symbolem w kulturze chrześcijańskiej. W pismach odnajdujemy też zapiski o wielu cudach, które czynił Mikołaj, a także o prezentach, którymi obdarowywał ludzi.

Dlaczego 6 grudnia kupujemy prezenty?

Zwyczaj kupowania prezentów 6 grudnia, na mikołajki ma swoje korzenie już w XVIII wieku. Wówczas, na pamiątkę szczodrobliwości biskupa Mikołaja, obdarowywano wyłącznie dzieci. Data jest o tyle znacząca, że jest to dzień śmierci Świętego Mikołaja. Początkowo kult Mikołaja rozwinął się wśród kręgu chrześcijaństwa wschodniego, głównie w Polsce. Jednak już w niedługim czasie kult ten rozszerzył się na cały świat. Początkowo Święty Mikołaj utożsamiany był jedynie z dniem 6 grudnia, dziś nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez mikołajowych prezentów.

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Na pytanie naszych pociech: "Gdzie mieszka Święty Mikołaj?" bez zastanowienia odpowiadamy, że w Laponii (Finlandia). Jednak mało osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę skąd wzięła się ta "plotka".  Jej początek datuje się na lata 20. XX wieku, kiedy to jeden z fińskich dziennikarzy w swoim programie telewizyjnym wymyślił historię o Świętym Mikołaju, której miejsce akcji umieścił właśnie w Finlandii. Kilkanaście lat temu Laponia została oficjalnie "przekazana" Świętemu Mikołajowi. Uroczystości tej przewodniczył minister spraw zagranicznych Finlandii.

Skąd się wziął strój świętego Mikołaja?

Strój Świętego Mikołaja ewoluował przez wiele lat. Początkowo Mikołaja przedstawiano w zwyczajowym stroju biskupa, oczywiście z biskupią laską u boku. Strój Świętego Mikołaja, który wszyscy znamy dziś ma swój początek dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy to przedstawiano biskupa w czerwonych szatach liturgicznych. W 1930 roku amerykański artysta Fred Mizen opracował strój Świętego Mikołaja - czerwony płaszcz i czapkę - na zlecenie wielkiego koncernu, jakim jest Coca-Cola. W tym czasie również Święty Mikołaj zgubił swój nieodłączny atrybut - laskę biskupią. Może dlatego dziś już nikt nie kojarzy jego wizerunku z kapłanem.

Zobacz, co Kuba Marcinowicz ma do powiedzenia na temat mikołajek na swoim vlogu.

.. Wszystko o mikołajkach

Redakcja 01/12/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!