Mikołajki. Skąd zwyczaj kupowania prezentów? WIDEO

6 grudnia należy wręczyć bliskim drobne prezenty – dziś już nikt nie ma co do tego wątpliwości. Święto to niestety z roku na rok obrasta komercją i mało kto pamięta, skąd wziął się ten sympatyczny zwyczaj i kim właściwie był święty Mikołaj. Skąd więc wziął się zwyczaj kupowania prezentów?
Zdjęcie z artykułu: Mikołajki. Skąd zwyczaj kupowania prezentów? WIDEO
Prezenty na mikołajki wprowadzają nas w świąteczny nastrójźródło:thinkstockphotos.com

Święty Mikołaj istniał naprawdę!

Pomimo, że świadectwa o Mikołaju są dość skąpe nie ulega wątpliwości, że popularny dziś Święty istniał naprawdę. Jego życiorys składa się w zasadzie z jednej, bardzo istotnej informacji.  W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii w Azji Mniejszej, dokładnie w miasteczku Mira. Zapisy, które dotyczą poczynań biskupa Mikołaja mówią o nieustannej pomocy, której udzielał bezinteresownie, wszystkim ludziom w potrzebie. To właśnie dobro, czynione bez rozgłosu, z dobroci serca i miłości do ludzi, stało się symbolem w kulturze chrześcijańskiej. W pismach odnajdujemy też zapiski o wielu cudach, które czynił Mikołaj, a także o prezentach, którymi obdarowywał ludzi.

Dlaczego 6 grudnia kupujemy prezenty?

Zwyczaj kupowania prezentów 6 grudnia, na mikołajki ma swoje korzenie już w XVIII wieku. Wówczas, na pamiątkę szczodrobliwości biskupa Mikołaja, obdarowywano wyłącznie dzieci. Data jest o tyle znacząca, że jest to dzień śmierci Świętego Mikołaja. Początkowo kult Mikołaja rozwinął się wśród kręgu chrześcijaństwa wschodniego, głównie w Polsce. Jednak już w niedługim czasie kult ten rozszerzył się na cały świat. Początkowo Święty Mikołaj utożsamiany był jedynie z dniem 6 grudnia, dziś nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez mikołajowych prezentów.

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Na pytanie naszych pociech: "Gdzie mieszka Święty Mikołaj?" bez zastanowienia odpowiadamy, że w Laponii (Finlandia). Jednak mało osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę skąd wzięła się ta "plotka".  Jej początek datuje się na lata 20. XX wieku, kiedy to jeden z fińskich dziennikarzy w swoim programie telewizyjnym wymyślił historię o Świętym Mikołaju, której miejsce akcji umieścił właśnie w Finlandii. Kilkanaście lat temu Laponia została oficjalnie "przekazana" Świętemu Mikołajowi. Uroczystości tej przewodniczył minister spraw zagranicznych Finlandii.

Skąd się wziął strój świętego Mikołaja?

Strój Świętego Mikołaja ewoluował przez wiele lat. Początkowo Mikołaja przedstawiano w zwyczajowym stroju biskupa, oczywiście z biskupią laską u boku. Strój Świętego Mikołaja, który wszyscy znamy dziś ma swój początek dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy to przedstawiano biskupa w czerwonych szatach liturgicznych. W 1930 roku amerykański artysta Fred Mizen opracował strój Świętego Mikołaja - czerwony płaszcz i czapkę - na zlecenie wielkiego koncernu, jakim jest Coca-Cola. W tym czasie również Święty Mikołaj zgubił swój nieodłączny atrybut - laskę biskupią. Może dlatego dziś już nikt nie kojarzy jego wizerunku z kapłanem.

Zobacz, co Kuba Marcinowicz ma do powiedzenia na temat mikołajek na swoim vlogu.

.. Wszystko o mikołajkach

Redakcja 05/12/2016

Zobacz też

Jak ustawić stronę startową w przeglądarce internetowej? PRZEWODNIK po przeglądarkach www Jak ustawić stronę startową w przeglądarce internetowej? PRZEWODNIK po przeglądarkach www Indywidualnie ustawiona strona startowa ułatwia życie każdemu internaucie. Zawsze wygodniej jest kiedy zaraz po otwarciu przeglądarki możemy widzieć aktualności u naszych znajomych na Facebooku, niż wpisywać adres w pasku przeglądarki. Wygodniej jest też od razu sprawdzić co się dzieje na świecie i trafić na ulubioną stronę informacyjną jak Onet.pl, wp.pl czy gazeta.pl. Jak to zrobić? Jak wygląda sytuacja na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 r.? Jak wygląda sytuacja na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 r.? Haiti wciąż podnosi się z gruzów po katastrofalnym trzęsieniu ziemi o sile 7 w skali Richtera, które nawiedziło je 12 stycznia 2010 r. Czy udało się odbudować Port-au-Prince, stolicę Haiti? Czy obiecane przez światowych przywódców pieniądze wpłynęły do dotkniętego kataklizmem kraju? Po co mężczyznom siatki? Dowiesz się tego u nas! Po co mężczyznom siatki? Dowiesz się tego u nas! Facet z reklamówką, której używa jako podręcznej torby, wygląda fatalnie bez względu na to w jakim jest wieku i jaką ma prezencję . Największy macho z - tak zwaną w Polsce – „reklamówką” w ręku wygląda wyłącznie kiepsko... Dlaczego więc mężczyźni noszą siatki? Karnawał w Rio de Janeiro. Kiedy się odbywa? Ile trwa? Karnawał w Rio de Janeiro. Kiedy się odbywa? Ile trwa? Karnawał w Rio de Janeiro to jeden z najpopularniejszych karnawałów na świecie. Dzięki niemu to brazylijskie miasto znane jest nie tylko z wielkiego pomnika Jezusa, górującego nad miastem. Kiedy się odbywa i ile trwa karnawał w Rio?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!