MIESZKANIE SOCJALNE. Komu przysługuje mieszkanie socjalne? Jak dostać mieszkania socjalne?

Mieszkanie socjalne przeznaczone jest dla osób, które dostały sądowy nakaz eksmisji oraz dla osób ubogich, potrzebujących pomocy lub mieszkających w bardzo złych warunkach. Udostępnia je gmina. Komu dokładnie przysługuje mieszkanie socjalne? Jak można dostać mieszkania socjalne?

Mieszkanie socjalne wcale nie jest łatwo otrzymać nawet tym najbardziej potrzebującym - po prostu gminom brakuje lokali socjalnych.

Mieszkanie socjalne - po eksmisji

Do mieszkań socjalnych często trafiają osoby, które dostały sądowy nakaz eksmisji z mieszkania, w którym do tej pory zamieszkiwały. Wyrok o eksmisji wydaje sąd, a gmina ma obowiązek zapewnić dach nad głową takiej osobie. Sąd ma obowiązek ustalić, czy osobie eksmitowanej przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Bierze przy tym pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania z lokalu oraz sytuację materialną i rodzinną.

Mieszkanie socjalne - z powodu trudnej sytuacji

Lokal socjalny służy do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi w trudnej sytuacji, są to osoby, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać, nie stać ich na wynajmowanie mieszkania od osoby prywatnej.

Mieszkanie socjalne - jaki standard?

Lokal socjalny nie musi być samodzielnym mieszkaniem, może to być część lokalu albo pomieszczenia. Może mieć obniżony standard, nie musi spełniać wymogów i norm technicznych.

Mieszkania socjalne - komu przysługuje?

Mieszkanie socjalne przysługuje:

  • kobietom w ciąży
  • małoletniemu, niepełnosprawnemu lub ubezwłasnowolnionemu oraz sprawującemu nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałemu
  • obłożnie chorym
  • emerytom i rencistom spełniającym kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej
  • bezrobotnym
  • innym osobom (jeśli w uchwale rady gminy określono takie przypadki).
Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Jaki kredyt samochodowy jest najlepszy? RANKING - styczeń 2012 Jaki kredyt samochodowy jest najlepszy? RANKING - styczeń 2012 Początek roku to najlepszy okres na wyłowienie atrakcyjnej oferty z dostępnych wyprzedaży samochodów. O ile znalezienie wymarzonego pojazdu w korzystnej cenie nie jest kłopotliwe, o tyle poszukiwania dobrego kredytu mogą zająć więcej czasu. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród dostępnych na rynku? Który kredyt wybrać, aby zrealizować nasze marzenia o nowym aucie? Przeanalizujmy najlepsze propozycje banków w tym zakresie. W jakim banku wziąć kredyt hipoteczny? RANKING - styczeń 2012 W jakim banku wziąć kredyt hipoteczny? RANKING - styczeń 2012 Dla osób zainteresowanych kredytem hipotecznym rok 2012 nie zaczął się dobrze. Banki podniosły marże, w życie weszła znowelizowana Rekomendacja S KNF, coraz trudniej też otrzymać kredyt walutowy – wiele banków wycofało się z ich udzielania, a te, które nadal mają je w swojej ofercie, znacznie podniosły wymagania stawiane wnioskodawcom. Niemniej jednak udało się nam – jak co miesiąc – przygotować ranking kredytów hipotecznych. Zapraszamy do lektury! Jak zostać detektywem? Jak RUTKOWSKI został detektywem? Jak zostać detektywem? Jak RUTKOWSKI został detektywem? Usługi detektywistyczne stają się u nas w kraju coraz bardziej popularne. Szczególnie dzięki TVN-owskiemu serialowi pod tytułem "Detektywi" i działaniom najpopularniejszego polskiego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, który włączył się w poszukiwania rzekomo porwanej półrocznej Madzi z Sosnowca oraz rozszyfrował kłamstwo matki dziecka. Jak zostać detektywem? Jakie trzeba spełnić kryteria? Pożar w domu. Jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć? Pożar w domu. Jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć? Ryzyko pożaru jest większe w zimie kiedy często dogrzewamy się piecykami elektrycznymi, ale to nie jedyna częsta przyczyna pożaru. Aby uniknąć tragedii warto stosować kilka uniwersalnych zasad bezpieczeństwa. Mówimy, jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć przed pożarem.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!