Meszki: ugryzienie. Co na ukąszenie meszki? Jakie domowe sposoby i leki?

Są małe, zaledwie kilkumilimetrowe, jednak ich ugryzienie może być boleśniejsze w skutkach niż ukąszenie komara. Meszki agresywnie atakują w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jak leczyć ukąszenie meszki?

Samice meszek żywią się krwią, niezbędną w procesie rozmnażania. Atakują zwierzęta i ludzi i chociaż meszki w Polsce nie przenoszą chorób, ich ukąszenie może wiązać się z powikłaniami. 

Ugryzienie meszki: jakie skutki?

Meszki rozcinają skórę, aby z ranki pobierać krew. Są w stanie to zrobić dzięki ślinie, która zawiera substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Najgroźniejszym składnikiem śliny meszki jest jednak histamina, która powoduje obrzęk, swędzenie i stan zapalny w miejscu ukąszenia. Ranka i opuchlizna są bolesne i utrzymują się do tygodnia. U niektórych osób toksyczna ślina wywołuje gorączkę, a nawet reakcję alergiczną.

Jak leczyć ukąszenie meszki?

Pierwszym krokiem jest przemycie ranki, aby nie doszło do zakażenia. Na obrzęk można stosować maści antyhistaminowe, hydrokortyzon i inne dostępne w aptekach bez recepty. Domowym sposobem są okłady z roztworu wody i octu. W przypadku nasilających się dolegliwości warto zwrócić się do lekarza. 

Redakcja 15/05/2013

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!