Meszki: ugryzienie. Co na ukąszenie meszki? Jakie domowe sposoby i leki?

Są małe, zaledwie kilkumilimetrowe, jednak ich ugryzienie może być boleśniejsze w skutkach niż ukąszenie komara. Meszki agresywnie atakują w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jak leczyć ukąszenie meszki?

Samice meszek żywią się krwią, niezbędną w procesie rozmnażania. Atakują zwierzęta i ludzi i chociaż meszki w Polsce nie przenoszą chorób, ich ukąszenie może wiązać się z powikłaniami. 

Ugryzienie meszki: jakie skutki?

Meszki rozcinają skórę, aby z ranki pobierać krew. Są w stanie to zrobić dzięki ślinie, która zawiera substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Najgroźniejszym składnikiem śliny meszki jest jednak histamina, która powoduje obrzęk, swędzenie i stan zapalny w miejscu ukąszenia. Ranka i opuchlizna są bolesne i utrzymują się do tygodnia. U niektórych osób toksyczna ślina wywołuje gorączkę, a nawet reakcję alergiczną.

Jak leczyć ukąszenie meszki?

Pierwszym krokiem jest przemycie ranki, aby nie doszło do zakażenia. Na obrzęk można stosować maści antyhistaminowe, hydrokortyzon i inne dostępne w aptekach bez recepty. Domowym sposobem są okłady z roztworu wody i octu. W przypadku nasilających się dolegliwości warto zwrócić się do lekarza. 

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Historia starożytnych igrzysk olimpijskich w Grecji. Czy wiesz kiedy odbyły się pierwsze igrzyska? Historia starożytnych igrzysk olimpijskich w Grecji. Czy wiesz kiedy odbyły się pierwsze igrzyska? Tak naprawdę nie wiadomo kiedy odbyły się pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie. Jedno jest pewne ojczyzną jest Grecja, zaś nazwa wywodzi się od miejscowości Olimpia leżącej w zachodniej części Peloponezu nad rzeką Alfejos. Poznaj historię starożytnych igrzysk olimpijskich. CZY NA KARCIE KREDYTOWEJ MOŻNA ZAROBIĆ? Mówimy, jak korzystać z karty, aby nie tylko oszczędzić, ale i zarobić! CZY NA KARCIE KREDYTOWEJ MOŻNA ZAROBIĆ? Mówimy, jak korzystać z karty, aby nie tylko oszczędzić, ale i zarobić! Jak powszechnie wiadomo korzystanie z karty kredytowej może być wciągające. W przenośni i, niestety również, dosłownie. Co można zrobić, aby korzystanie z karcianego plastiku było bardziej efektywne i pozwalało na wymierne oszczędności i korzyści? Jakie są na to wszystko sposoby oraz możliwości? Sprawdźmy!  CO Z KREDYTEM, gdy STRACISZ PRACĘ? Co zrobić, aby nie pogrążyć się w zaległościach? CO Z KREDYTEM, gdy STRACISZ PRACĘ? Co zrobić, aby nie pogrążyć się w zaległościach? W dzisiejszych czasach pracę znaleźć jest trudno, a stracić łatwo. Co zrobić, jeśli zostaniemy zwolnieni, a spłacamy kredyt hipoteczny? Przede wszystkim nie należy załamywać rąk, tylko stanąć twarzą w twarz z problemem. Czy wiesz, że POCAŁUNEK ma swój dzień? Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Pocałunku i dlaczego? Czy wiesz, że POCAŁUNEK ma swój dzień? Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Pocałunku i dlaczego? Pocałunkami wyraża się swoją sympatię bądź głębokie uczucia. Całujemy na przywitanie lub żeby dowieść swojej miłości. Wyrażając przy tym za każdym razem, pozytywne emocje. Światowy Dzień Pocałunku jest świetną okazją, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. 

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!