Megafabryki: Porsche Panamera. Jak powstaje luksusowa limuzyna?

W tym odcinku programu Megafabryki wraz z kamerą zajrzymy do stuttgarckich zakładów Porsche. Zobaczymy, jak funkcjonuje to ogromne przedsiębiorstwo i jak powstają kolejne egzemplarze luksusowego porsche panamera.

Ferdinand Porsche, słynny projektant i konstruktor aut, był inżynierem samoukiem. W 1900 roku, w wieku 25 lat, dla pewnej austriackiej firmy motoryzacyjnej zaprojektował pierwszy samochód o hybrydowym napędzie benzynowo-elektrycznym. Następnie w latach 30. sprzedał rządowi Niemiec swoje marzenie o prostym samochodzie, który byłby dostępny dla mas. To auto zasłynęło jako kultowy dziś volkswagen garbus.

Powojenne niedobory zmusiły Ferdinanda Porschego do wykorzystania części z volkswagena garbusa. Podzespoły tego samochodu – montowany z tyłu czterocylindrowy silnik chłodzony powietrzem, skrzynia biegów i zawieszenie – posłużyły projektantowi do skonstruowania kolejnego kultowego auta. Było nim zaprezentowane w 1948 roku porsche 356. Model ten, pierwszy pod marką własną Ferdynanda Porschego, a 356. w jego karierze projektowej (stąd nazwa), w ciągu 15 lat sprzedano w aż 75 tys. egzemplarzy!

W fabryce Porsche w Stuttgarcie każdego dnia powstaje dziś ok. 40 boxsterów i 110 egzemplarzy porsche 911 oraz ok. 500 silników. Co się tyczy kultowego porsche 911 – w kolejnych sześciu wersjach produkowanego od 1964 roku – obecnie samochód ten wytwarzany jest w 16 wersjach, wśród których czołowe miejsce zajmuje porsche 911 GT3 z silnikiem o mocy 435 koni mechanicznych.

W stuttgarckiej fabryce powstaje też porsche panamera, pierwsza limuzyna tego producenta, produkowana od 2009 roku. Samochód ten – podobnie jak porsche carrera – nazwę wziął od legendarnego wyścigu La Carrera Panamericana. Sam też obrósł legendą pojazdu o szczególnie luksusowych wykończeniach. W jego wnętrzu znaleźć można m.in. znakomitą skórę oraz system multimedialny o szczególnych walorach dźwiękowych.
 

Serial dokumentalny Megafabryki na antenie FOKUS TV i na www. fokus.tv/player w czwartki o godzinie 14:00

 

Redakcja 20/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!