MATURA. Dlaczego CKE chce ZMIENIĆ USTNĄ MATURĘ z języka polskiego?

CKE chce zlikwidować prezentacje maturalne, jakie obecnie maturzysta przedstawia na maturze ustnej z języka polskiego. Aktualna forma egzaminu budzi niezadowolenie nauczycieli, uczniowie zaś widzą w niej same zalety. Dlaczego prezentacja maturalna jest zła? Mówmy, dlaczego CKE chce zmian.

Jak dziś wygląda ustna matura z polskiego?

Obecnie matura ustna z języka polskiego polega na wygłoszeniu wcześniej przygotowanej prezentacji. Uczeń sam podejmuje decyzję, na jaki temat będzie pisał pracę, następnie wygłasza ją przed komisją i odpowiada na jej pytania. Za swoje wystąpienie maturzysta może otrzymać maksymalnie 20 punktów. Czas trwania egzaminu nie może przekraczać 25 minut. Tego typu matura praktykowana jest od 7 lat. I cieszy się dobrą opinią wśród licealistów. Odmienne zdanie na ten temat mają nauczyciele.

Jakich zmian chce CKE?

CKE chce zreformować maturę ustną z języka polskiego. Zamiast prezentacji maturalnej maturzyści mieliby losować pytania, których zakres obejmowałby 3 lata liceum. Nowa wersja egzaminu przypominałaby zatem starą maturę, kiedy maturzyści odpowiadali na wylosowane pytania z zakresu swojej czteroletniej edukacji. Wtedy jednak uczniowie nie znali puli pytań. CKE chce, aby maturzyści zapoznali się wcześniej z kilkudziesięcioma zagadnieniami egzaminacyjnymi. W porównaniu ze starą maturą jest to zatem pewne uproszczenie. Jeśli MEN zaakceptuje propozycje komisji, zmiany wejdą w życie w 2015 roku.

Dlaczego CKE chce zmienić ustną maturę z polskiego?

Zmiany proponowane przez CKE popiera większość nauczycieli. Zdaniem grona pedagogicznego, obecna ustna matura z języka polskiego pozostaje na niskim poziomie. Jest odtwórcza i nie jest w stanie zweryfikować faktycznej wiedzy, jaką posiada maturzysta. Rzadko uczniowie przykładają się do pisania swoich prezentacji. Wybierają popularne tematy i niestety bardzo często opłacają starszych kolegów bądź nauczycieli, którzy podejmują się napisania prezentacji za nich. Nic więc dziwnego, że rzadko kiedy maturzysta oblewa ustny z polskiego. 

Propozycja zmian nie podoba się licealistom. Nowa matura byłaby trudniejsza, wymagałaby większego przygotowania i zasobu wiedzy. CKE liczy, że podnosząc stopień trudności zmotywuje licealistów do nauki języka polskiego.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 04/04/2012

Zobacz też

Instagram: najpopularniejsze hashtagi – tagi, którymi wypromujesz zdjęcie Instagram: najpopularniejsze hashtagi – tagi, którymi wypromujesz zdjęcie Instagram to nie tylko zdjęcia – także tagi, a właściwie hashtagi. Czemu służą? Z jednej strony porządkowaniu fotografii, a z drugiej budowaniu popularności własnych prac. Posiadacze kont na Instagramie konkurują o jak największą liczbę lajków pod swymi zdjęciami. Jakie hashtagi zwiększające popularność zdjęć są najczęściej używane? Wstęga Mobiusa. Jak wygląda i jakie ma właściwości? Wstęga Mobiusa. Jak wygląda i jakie ma właściwości? Wstęga Mobiusa ma niezwykłe właściwości – chociaż z pozoru ma dwie strony, w istocie jest jednopłaczyznowa, a jej pozornie dwie krawędzie to tak naprawdę tylko jedna krawędź. Jak to możliwe? Butelka Kleina. Jak wygląda i jakie ma właściwości? Butelka Kleina. Jak wygląda i jakie ma właściwości? Butelka Kleina nazwę zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Felixowi Kleinowi, który opisał ją w 1882 roku. Pierwotnie określano ją jako „powierzchnia Kleina”, że tłumacz pism Kleina który pomylił słowa: die Fache (powierzchnia) i die Flasche (butelka), stała się naczyniem. Ma to jednak dużą zaletę – najłatwiej jest wyobrazić ją sobie właśnie jako pewną nietypową butelkę. Weronika Rosati: sylwetka, kariera, rodzina Weronika Rosati: sylwetka, kariera, rodzina Weronika Rosati to mało lubiana gwiazda. Mimo interesującej, południowej urody i talentu aktorskiego nie bronią jej ani media, ani rzesze fanów. Szczególnie było to widoczne podczas procesu, wytoczonego Andrzejowi Żuławskiemu za książkę "Nocnik", który Weronika wygrała! Weronika Rosati rzadko oceniania jest za dokonania aktorskie, częściej gości na łamach mediów plotkarskich.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!