MATURA. Co Ci da matura? Dlaczego warto zdawać egzamin maturalny?

"Już za rok matura" śpiewają Czerwone Gitary w jednym z największych przebojów. Jednak do matury nie da się odliczać dni. Często bowiem zdarza się, że lecą one tak szybko, że licealiści nie zdążą się odwrócić, a już przychodzi straszny maj, w trakcie którego muszą napisać egzamin dojrzałości. W kwietniu i maju zaczynają więc zastanawiać się po co komu matura? Mówimy, co ci da matura!

Maturzyści co roku wydają się tacy sami - zdenerwowani, lekko przybici, stresujący się nadchodzącym egzaminem. Z kolei, gdy tylko wyjdą z sali, są uśmiechnięci, żartobliwi i bardzo chętni do rozmów. Widać po nich, że wielki stres, który ciążył na ich barkach przez ostatnie kilka miesięcy, już został zrzucony i śmiało mogą nabierać wielkich haustów powietrza. Dlaczego matura tak bardzo stresuje? Co daje papier świadczący o zdaniu egzaminu dojrzałości?

W maju nie tylko majówka

Wszystkim licealistom, którzy właśnie uczęszczają do ostatniej klasy liceum bądź technikum, maj kojarzy się z czymś innym niż tylko długi, majowy weekend. Przede wszystkim dla nich najważniejsza jest matura, której wszystkie etapy powinni zdać właśnie w czasie piątego miesiąca w roku. Dlatego właśnie czerwiecdla wszystkich maturzystów to najweselszy miesiąc w ich dotychczasowym, krótkim życiu. Przynajmniej na kilka dni przed wynikami, jeszcze taki może się wydawać....

Pierwszy egzamin

Matura nazywana jest egzaminem dojrzałości. W Polsce pisze się ją na zakończenie liceum, bądź technikum, a więc w wieku 19 lub nawet 20 lat. Co za tym idzie, często wydaje nam się, że zdając egzamin maturalny jesteśmy już na tyle dojrzali, by wejść w dorosłe życie. Czy jednak aby na pewno? Przede wszystkim, matura to dopiero pierwszy trudny, życiowy egzamin, który trzeba zdać. Zresztą całe dorosłe życie można porównać do egzaminu, bo co chwilę stawia ono przed nami zadania, przy których matura okazuje się problemem nic nie znaczącym.

Co konkretnego daje matura?

Przede wszystkim daje nam poczucie, że wreszcie zrobiliśmy coś, czego wszyscy oczekiwali. Choć to powinno być najmniej istotnym czynnikiem w tej kwestii. Najważniejsze powinna być świadomość, że osiągnęliśmy właśnie pewien etap w naszym życiu. I od tego momentu to my zaczynamy decydować o swojej przyszłości jeszcze bardziej niż do tej pory.

Jeśli zaś chodzi o kwestie czysto materialne, to matura jest przepustką do szukania pracy, a przede wszystkim do miejsca na studiach. Bez niej nie dostaniemy się na żadną uczelnie wyższą, a przecież w dzisiejszych czasach studia wydają się bardzo ważne (nie krytykujemy osób bez studiów, zdajemy sobie sprawę, że bywa tak iż to oni na tym lepiej wyszli, niż ci, którzy zdobyli wyższe wykształcenie). Matura to też pierwsze świadectwo zdobycia konkretnego wykształcenia - średniego.

Czego nie powinna dawać matura?

Nie powinna przede wszystkim dawać poczucia wyższości. Należy pamiętać, że nawet pomimo zdania matury nie jesteśmy nikim lepszym niż ludzie, którzy takowego papierka nie mają. Często bowiem to oni sami decydują o wyborze takiej ścieżki i nie raz zdarza się, że wychodzą na tym lepiej.

Redakcja 27/03/2012

Podobne

PRÓBNA MATURA z języka polskiego 2012/13. PYTANIA i ODPOWIEDZI PRÓBNA MATURA z języka polskiego 2012/13. PYTANIA i ODPOWIEDZI Matury próbne organizowane są prawie w całej Polsce pod patronatem wydawnictwa Operon. To pierwszy poważniejszy sprawdzian wiedzy przyszłych maturzystów, bo testy nie są weryfikowane przez nauczycieli, lecz sprawdzane poza szkołami. 20 listopada 2012 roku przyszli maturzyści zdawali próbny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (matura na poziomie rozszerzonym odbędzie się 23 listopada). Zobacz PYTANIA i prawidłowe ODPOWIEDZI tegorocznej próbnej matury. Jak się przygotować fizycznie do matury? Przygotowania do Matury Jak się przygotować fizycznie do matury? Przygotowania do Matury Matura. Jak się przygotować fizycznie do matury? Przygotowanie fizyczne do matury jest równie istotne, co przygotowanie umysłu. Znajomość wszystkich definicji i całej prezentacji, nie zda się na nic, jeśli będziemy niewyspani i przemęczeni.  Jak zadbać o swoje samopoczucie fizyczne przed maturą? Przygotowania do Matury. Matura 2013. Kiedy są maturalne egzaminy poprawkowe? Harmonogram egzaminów poprawkowych Matura 2013. Kiedy są maturalne egzaminy poprawkowe? Harmonogram egzaminów poprawkowych Matura 2013 i harmonogram egzaminów poprawkowych maturalnych. Matura to najważniejszy egzamin w naszej edukacyjnej karierze. Jego wynik niestety nie zawsze jest pozytywny. W takim wypadku egzamin z danego przedmiotu trzeba zdać jeszcze raz. Ile czasu mamy na uzupełnienie braków naszej wiedzy? Kiedy są matury poprawkowe? Matura 2015. Nowy system kar za ściąganie. Jaki? Matura 2015. Nowy system kar za ściąganie. Jaki? Już w 2015 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie dotyczące sposobów oceniania maturzystów. Mówimy, jak wyglądać będzie nowy system kar za ściąganie na maturze.

Zobacz też

ANNA PODNIESIŃSKA: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? ANNA PODNIESIŃSKA: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? Anna Podniesińska z wykształcenia jest psychologiem, jednak bardziej jest znana jako polska bizneswoman, która ma wiele kreatywnych pomysłów na nowe działalności. Kolejne działania sprawiły, że znalazła się w czołówca najbogatszych kobiet w Polsce według rankingu „Wprost”. Mówimy, kim jest Anna Podniesińska. SOLANGE OLSZEWSKA: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? SOLANGE OLSZEWSKA: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? Solange Olszewska marzyła o tym, by zostać chirurgiem szczękowym. Z wykształcenia jest lekarzem dentystą, w młodości pracowała w przychodni. Dziś jest prezesem firmy Solaris Bus & Coach SA. Mówimy, kim jest Solange Olszewska, jaki ma majątek i co osiągnęła. ALDONA WEJCHERT: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? ALDONA WEJCHERT: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? Aldona Wejchert, dziedzicząc po zmarłym mężu udziały w Grupie ITI, stała się jedną z najbogatszych Polek. W tegorocznym rankingu „Wprost” zajmuje trzecie miejsce. Mówimy, kim jest Aldona Wejchert, jaki ma majątek i co osiągnęła. BARBARA KOMOROWSKA: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? BARBARA KOMOROWSKA: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? Barbara Komorowska razem z mężem Zbigniewem Komorowskim współtworzą firmę Bakoma produkującą jogurty. Od lat pojawiają się na listach najbogatszych Polaków. W tym roku zaś sama Barbara Komorowska zajęła drugie miejsce na liście najbogatszych Polek w 2013 r. według rankingu opublikowanego przez „Wprost”. Mówimy, kim jest Barbara Komorowska.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!