MATURA. Co Ci da matura? Dlaczego warto zdawać egzamin maturalny?

"Już za rok matura" śpiewają Czerwone Gitary w jednym z największych przebojów. Jednak do matury nie da się odliczać dni. Często bowiem zdarza się, że lecą one tak szybko, że licealiści nie zdążą się odwrócić, a już przychodzi straszny maj, w trakcie którego muszą napisać egzamin dojrzałości. W kwietniu i maju zaczynają więc zastanawiać się po co komu matura? Mówimy, co ci da matura!

Maturzyści co roku wydają się tacy sami - zdenerwowani, lekko przybici, stresujący się nadchodzącym egzaminem. Z kolei, gdy tylko wyjdą z sali, są uśmiechnięci, żartobliwi i bardzo chętni do rozmów. Widać po nich, że wielki stres, który ciążył na ich barkach przez ostatnie kilka miesięcy, już został zrzucony i śmiało mogą nabierać wielkich haustów powietrza. Dlaczego matura tak bardzo stresuje? Co daje papier świadczący o zdaniu egzaminu dojrzałości?

W maju nie tylko majówka

Wszystkim licealistom, którzy właśnie uczęszczają do ostatniej klasy liceum bądź technikum, maj kojarzy się z czymś innym niż tylko długi, majowy weekend. Przede wszystkim dla nich najważniejsza jest matura, której wszystkie etapy powinni zdać właśnie w czasie piątego miesiąca w roku. Dlatego właśnie czerwiecdla wszystkich maturzystów to najweselszy miesiąc w ich dotychczasowym, krótkim życiu. Przynajmniej na kilka dni przed wynikami, jeszcze taki może się wydawać....

Pierwszy egzamin

Matura nazywana jest egzaminem dojrzałości. W Polsce pisze się ją na zakończenie liceum, bądź technikum, a więc w wieku 19 lub nawet 20 lat. Co za tym idzie, często wydaje nam się, że zdając egzamin maturalny jesteśmy już na tyle dojrzali, by wejść w dorosłe życie. Czy jednak aby na pewno? Przede wszystkim, matura to dopiero pierwszy trudny, życiowy egzamin, który trzeba zdać. Zresztą całe dorosłe życie można porównać do egzaminu, bo co chwilę stawia ono przed nami zadania, przy których matura okazuje się problemem nic nie znaczącym.

Co konkretnego daje matura?

Przede wszystkim daje nam poczucie, że wreszcie zrobiliśmy coś, czego wszyscy oczekiwali. Choć to powinno być najmniej istotnym czynnikiem w tej kwestii. Najważniejsze powinna być świadomość, że osiągnęliśmy właśnie pewien etap w naszym życiu. I od tego momentu to my zaczynamy decydować o swojej przyszłości jeszcze bardziej niż do tej pory.

Jeśli zaś chodzi o kwestie czysto materialne, to matura jest przepustką do szukania pracy, a przede wszystkim do miejsca na studiach. Bez niej nie dostaniemy się na żadną uczelnie wyższą, a przecież w dzisiejszych czasach studia wydają się bardzo ważne (nie krytykujemy osób bez studiów, zdajemy sobie sprawę, że bywa tak iż to oni na tym lepiej wyszli, niż ci, którzy zdobyli wyższe wykształcenie). Matura to też pierwsze świadectwo zdobycia konkretnego wykształcenia - średniego.

Czego nie powinna dawać matura?

Nie powinna przede wszystkim dawać poczucia wyższości. Należy pamiętać, że nawet pomimo zdania matury nie jesteśmy nikim lepszym niż ludzie, którzy takowego papierka nie mają. Często bowiem to oni sami decydują o wyborze takiej ścieżki i nie raz zdarza się, że wychodzą na tym lepiej.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!