Marihuana medyczna. W jakich przypadkach można jej użyć? WIDEO

Medyczna marihuana zostały włączone do terapii polskich pacjentów. Nie każdy może jednak używać tego środka. Zasady dostępu reguluje Ministerstwo Zdrowia. Co znalazło się w komunikacie ministerstwa?

W sierpniu 2015 r. Ministerstwo Zdrowia zamieściło na swej stronie komunikat porządkujący kwestię dostępu do terapii z wykorzystaniem marihuany medycznej. Informuje, że nadal można sprowadzać ten rodzaj konopi podczas importu docelowego. Leki na bazie ziela konopi indyjskich muszą jednak spełniać wymagania określone w art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Leki na bazie marihuany sprowadzane z zagranicy

Bez potrzeby występowania o import docelowy dostępny jest w naszym kraju tylko jeden produkt leczniczy na bazie marihuany. To lek stosowany u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, łagodzący spastyczność (napięcie mięśniowe, powodujące charakterystyczną sztywność, głównie kończyn) o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego. Można go kupić tylko na receptę i za pełną odpłatnością. Pozostałe zarejestrowane leki na bazie marihuany, niedostępne w Polsce, mogą być sprowadzane z zagranicy (import docelowy). Lek nieposiadający pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce, ale niezbędny dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, może być importowany wyłącznie według reguł ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 marca 2012 r. w sprawie „sprowadzania z zagranicy produktu leczniczego nieposiadającego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta”.

Procedura sprowadzania leków na bazie marihuany

Ministerstwo Zdrowia ma za obowiązek sprawdzić, czy nie występują okoliczności uniemożliwiające sprowadzenie leku z zagranicy. Sytuacje te określa artykuł 4 ustęp 3 ustawy Prawo farmaceutyczne. Następnie zasadność zapotrzebowania na lek na bazie marihuany dostępny w drodze importu docelowego potwierdzić musi konsultant krajowy lub wojewódzki. Po pozytywnym rozpatrzeniu przez pośrednictwo apteki pacjent prosi o sprowadzenie produktu leczniczego z odpowiedniej hurtowni farmaceutycznej w Unii Europejskiej (czas oczekiwania: od kilku dni do trzech tygodni). Leki na bazie marihuany, których skuteczność nie jest potwierdzona solidnymi badaniami, mogą być stosowane tylko po uzyskaniu pozytywnej opinii niezależnej komisji bioetycznej i jako tzw. eksperymenty medyczne (ich zasady określają artykuły 21-29 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty).

 

Redakcja 09/02/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!