Ludzkie oblicze planety – życie na pustyni. Sahara, Gobi, Atacama i ich mieszkańcy

Człowiek może przeżyć kilkadziesiąt dni bez jedzenia, ale bez wody co najwyżej kilka. W drugim odcinku programu „Ludzkie oblicze planety" wraz z podróżującą po całym świecie ekipą filmową odwiedzimy ludzi mieszkających na obszarach pustynnych całego świata i dowiemy się, jak toczy się życie na pustyni.
W drugim odcinku zrealizowanego z rozmachem programu „Ludzkie oblicze planety" odwiedzimy kolejne miejsca na Ziemi, w których ludzie nauczyli się żyć mimo, że, jak mogłoby się wydawać, życie jest tam niemożliwe. Udamy się do Mali - kraju na wschodzie Afryki, gdzie na Saharze, wraz z mieszkańcami tych terenów, stawimy czoła burzy piaskowej. Spotkamy Mamadou, który hoduje krowy, a o wodę dla swoich zwierząt musi walczyć ze słoniami.

Poznamy też kobiety i dzieci Tubu, które na wielbłądach wędrują po saharyjskich wydmach w Nigrze – państwie w środkowej Afryce. Być może zdradzą nam one tajemnicę, jak w wędrówkach po bezkresnym piasku, bez nawigacji, map i kompasów udaje im się dotrzeć do nielicznych na pustyni oaz, w których mogą znaleźć wodę i pożywienie.

Zobaczymy także, jak mieszkańcy okolic jeziora Antogo walczą o ryby, które można upolować, gdy zbiornik kurczy się wskutek parowania wody. Odwiedzimy też podziemne akwedukty w Algierii.

Z Afryki przeniesiemy się do Azji, na pustynię Gobi, gdzie przyjrzymy się życiu pasterzy wielbłądów. Z kolei w Południowej Ameryce zobaczymy, jak uprawia się rośliny na pustyni Atakama.

Ale i w najsuchszych miejscach na Ziemi czasami pada deszcz. Tereny te budzą się wówczas do życia, nastaje czas kwitnienia i miłości. Podczas naszej wędrówki po Afryce odwiedzimy plemię wędrownych pasterzy Wodaabe, żyjące wzdłuż południowej granicy Sahary. Spadające z nieba pierwsze krople deszczu są dla członków tego plemienia sygnałem, że rozpoczął się czas miłości. Co rok o tej porze odbywa się tu konkurs piękności dla mężczyzn, w trakcie którego kobiety wybierają najpiękniej ubranego i pomalowanego uczestnika rywalizacji.

Redakcja 02/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!