Ludzkie oblicze planety – odc. 8: Miasta. Przetrwać w betonowej dżungli. Co mają ze sobą wspólnego odchody gołębi i garbarnie skór w Fezie w Maroku?

W ostatnim odcinku serii „Ludzkie oblicze planety" udamy się w podróż po miastach wszystkich kontynentów. Odwiedzimy m.in. starożytny Fez w Maroku, gdzie dowiemy się, co mają ze sobą wspólnego odchody gołębi i garbarnie skór, znajdujące się w tym mieście, zawitamy także do budowanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miasta Masdar, które ma być samowystarczalne energetycznie i zasilane wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.Ponad połowa całej ludzkiej populacji mieszka dzisiaj w „miejskiej dżungli". Pierwsze miasta powstały po to, żeby okiełznać dziką naturę. Natura okazała się jednak silniejsza. Zwierzęta, które miały z założenia pozostawać poza miejskimi murami, dziś żyją obok nas - począwszy od niewielkiej pluskwy, która nocami ssie ludzką krew, aż do szczurów, które prawdopodobnie najlepiej ze wszystkich nieudomowionych zwierząt zaadaptowały się do życia w warunkach miejskich, przez niezliczone gatunki, które przystosowały się do życia w pobliżu ludzkich siedzib.

Ale nie wszystkie mieszkające w miastach zwierzęta są szkodnikami. Garbarnie skóry w starożytnym mieście Fez w Maroku, nie przetrwałyby nawet tygodnia bez pomocy dzikich gołębi, których odchody stanowią niezbędny składnik potrzebny do wyrobu skór. Super nowoczesny Dubaj nie może dziś obyć się bez sokołów. A na dachach Manhattanu plenią się pszczoły, którymi opiekuje się prężnie działająca wspólnota pszczelarzy.

Niedaleko Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstaje Masdar – pierwsze w pełni ekologiczne miasto świata. Tworzone jest ścisłej współpracy z naukowcami z Massachusetts Institute of Technology, a w założeniu ma być samowystarczalne energetycznie – zasilane wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, pochodzących ze słońca, wiatru, wody i biopaliw. Czy w takich właśnie miastach będziemy mieszkać w niedalekiej przyszłości? Człowiek już nie od dzisiaj zdaje sobie sprawę, że gatunek ludzki zginie, jeśli zniszczy środowisko, w którym żyje, a kluczem do jego przetrwania jest natura.

Redakcja 13/11/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!