Ludzkie oblicze planety – odc. 7. Rzeki – groźne i życiodajne. Mekong na Półwyspie Indochińskim, Zanskar w Himalajach, Zambezi w południowej Afryce

Rzeki pokrywają gęstą siecią wszystkie kontynenty. Dostarczają ludziom tego, co najważniejsze: życiodajnej wody i bogatego w składniki pożywienia. Są niezastąpione jako arterie komunikacyjne, a także jako zapory, chroniące przed zwierzętami i wrogiem. Ale mogą też być groźne.Rzeki mogą nie tylko dawać, ale również zabierać - wylewają, powodując powodzie i straty, zamarzają, wysychają, pozbawiając ludzi wody i pożywienia. W kolejnej podróży dookoła świata, w siódmym odcinku zrealizowanego z rozmachem serialu „Ludzkie oblicze planety" poznamy przyjacielskie i wrogie oblicze rzek.

Zawitamy nad Mekong – największą rzekę Półwyspu Indochińskiego. Poznamy tam rybaka Sama Nianga, głowę licznej rodziny, który łowiąc ryby w Mekongu codziennie ryzykuje życiem. W dolinie rzeki Zanskar w Himalajach na terenie Indii spotkamy się z jedną z tamtejszych rodzin. Właśnie rozpoczyna się rok szkolny, a Stanzin i Dolkar muszą odprowadzić dwójkę swoich dzieci do szkoły, znajdującej się setki kilometrów od ich domostwa. Czeka ich kilkudniowy, wyczerpujący treking po zamarzniętej rzece. Temperatury grubo poniżej zera, zaspy śnieżne i lawiny - temu wszystkiemu będą musieli stawić czoła podczas swojej wędrówki...

W trakcie naszej podróży dookoła świata odwiedzimy też kanadyjską Ottawę i zatrzymamy się nad rzeką Rideaux, która w okresie roztopów staje się w tym kraju wrogiem publicznym numer jeden. Zawitamy też do Indii, gdzie poznamy Mohameda Jaleela. Jego dom wkrótce może zostać wchłonięty przez wody Gangesu. Przeniesiemy się też do Brazylii, nad rzekę Rio Negro - jeden z dopływów Amazonki, a także do Afryki nad Zambezi i rzeki wysychające, gdzie zakończy się nasza podróż.

Redakcja 06/11/2014

Zobacz też

Nie żyje człowiek, który pierwszy stanął na Księżycu. Neil Armstrong zmarł w wieku 82 lat. Czego dokonał Neil Armstrong? Nie żyje człowiek, który pierwszy stanął na Księżycu. Neil Armstrong zmarł w wieku 82 lat. Czego dokonał Neil Armstrong? Ludzkość na zawsze zapamięta dwa nazwiska kosmonautów - Jurija Gagarina, który pierwszy opuścił Ziemię na dobre i  Neila Armstronga, pierwszego człowieka,  który wylądował na innym ciele niebieskim. Dlatego śmierć Neila Armstronga poruszyła wszystkich. Kim był i czego dokonał Armstrong? NEIL ARMSTRONG nie żyje. PIERWSZY CZŁOWIEK, który postawił stopę NA KSIĘŻYCU KIM BYŁ, co osiągnął? NEIL ARMSTRONG nie żyje. PIERWSZY CZŁOWIEK, który postawił stopę NA KSIĘŻYCU KIM BYŁ, co osiągnął? Neil Armstrong - pierwszy człowiek, który postawił stopę na Księżycu - nie żyje. Neil Armstrong był astronautą i dowódcą misji Apollo 11. Misja w 1969 r. wylądowała na Księżycu. O śmierci Armstronga poinformowały amerykańskie media. Astronauta miał 82 lata. ANDERS BREIVIK kim jest? Czego i kogo nienawidzi Breivik? ANDERS BREIVIK kim jest? Czego i kogo nienawidzi Breivik? O Andersie Breiviku świat usłyszał 22 lipca 2011 roku. Wówczas 32-letni wówczas Norweg w dwóch zamachach zabił 77 osób. Głównie były to osoby o lewicowych poglądach. Został już skazany na 21 lat więzienia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia przez 10 lat. Ile ALKOHOLU mogą wypić KIEROWCY w EUROPIE? Dopuszczalna ilość promili w różnych krajach europejskich Ile ALKOHOLU mogą wypić KIEROWCY w EUROPIE? Dopuszczalna ilość promili w różnych krajach europejskich Jeśli planujemy podróż samochodem po Europie, warto sprawdzić, na ile lampek wina do kolacji możemy sobie pozwolić przed powrotem za kółko. Dozwolona ilość promili zmienia się bowiem w zależności od tego, w jakim kraju się znajdujemy, dlatego warto wcześniej sprawdzić, ile można wypić przed jazdą.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!