Ludzkie oblicze planety, odc. 6: trawiaste równiny – łowcy i pasterze.

Tereny zielone karmią świat. U zarania dziejów cywilizacji człowiek nauczył się siać i hodować rośliny, a także oswajać zwierzęta żyjące na obszarach porośniętych różnego rodzaju roślinami. Dzięki tym umiejętnościom populacja ludzka mogła się rozwinąć i zaludnić całą planetę. Stepy Mongolii, sawanna w Kenii, amerykańska preria – jak ludziom żyje się na tych terenach? Z jakimi borykają się problemami? Jakie nabyli umiejętności?W kolejnym odcinku zrealizowanej z rozmachem serii „Ludzkie oblicze planety" odwiedzimy ludzi żyjących na terenach pokrytych różnego rodzaju roślinnością - sawannach, stepach, łąkach. Poznamy członków afrykańskiego ludu Dorobo - Rakitę i jego przyjaciół, żyjących na sawannach Kenii, którzy potrafią przechytrzyć lwy i zabrać tym groźnym zwierzętom upolowaną przez nie zwierzynę. Żeby zdobyć pożywienie drapieżne zwierzęta używają swoich pazurów i zębów, Rakita i inni członkowie plemion Dorobo – sprytu i umiejętności działania w zespole.

W Afryce odwiedzimy także plemię Masajów. Poznamy tam kilkuletniego Leitato, który, podobnie, jak jego koleżanki i koledzy, potrafi porozumiewać się z ptakami. Fruwający przyjaciele pokażą małym Masajom, gdzie można znaleźć słodkie smakołyki. Ale dzieci będą im się musiały odwdzięczyć.

W naszej wędrówce po wszystkich kontynentach dotrzemy także do środkowej Azji, gdzie złożymy wizytę ludziom żyjącym na stepach Mongolii. Posiedli oni umiejętność oswajania dzikich koni. To ludzie, którzy „urodzili się w siodle", potomkowie Czyngis-chana, który między innymi dzięki koniom zbudował swoje imperium.

Redakcja 30/10/2014

Zobacz też

Kim jest Grażyna Szapołowska? Aktorka, matka, babcia, celebrytka, buntowniczka? Kim jest Grażyna Szapołowska? Aktorka, matka, babcia, celebrytka, buntowniczka? Była celebrytką jeszcze w czasach komuny. Grażyna Szapołowska, aktorka, która podała Teatr Narodowy do sądu. Zagrała m.in. w "Panu Tadeuszu", "Krótkim filmie o miłości". Była jurorką programu rozrywkowego TVP 2 "Bitwa na głosy". Grażyna Szapołowska kontra Teatr Narodowy; procesuje się z szefem teautru Janem Englertem.  Czy budowa wiaty garażowej wymaga zgody urzędu? Czy budowa wiaty garażowej wymaga zgody urzędu? Wiata, pod którą można zaparkować samochód, jest rozwiązaniem równie popularnym co garaż wbudowany w bryłę domu albo wolno stojący. Większość osób budujących dom jednorodzinny chce mieć i garaż, i wiatę. Wiata wybudowana bez zgody urzędu zostanie uznana za samowolę budowlaną. Jak skorzystać z ulgi meldunkowej, żeby nie płacić podatku od sprzedaży domu lub mieszkania? Jak skorzystać z ulgi meldunkowej, żeby nie płacić podatku od sprzedaży domu lub mieszkania? Ulga meldunkowa dotyczy osób, które sprzedają mieszkanie lub dom nabyte wyłącznie w latach 2007-2008. Dzięki uldze mogą zaoszczędzić sporą kwotę, nie płacąc podatku od sprzedaży nieruchomości. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi meldunkowej? Gdzie na działce można postawić wiatę garażową, a gdzie rekreacyjną? Gdzie na działce można postawić wiatę garażową, a gdzie rekreacyjną? Wiata garażowa jest świetnym rozwiązaniem. Co prawda nie zapewnia przejścia z samochodu do domu w cieple i po suchym podłożu, ale dzięki niej zimą samochodu nie zasypie śnieg, a latem nie będzie się nagrzewała słońcu. Nie zawsze można postawić wiatę garażową w wybranym miejscu działki - w przeciwieństwie do wiaty, która ma służyć np. do wypoczynku latem. SPRAWDŹ, gdzie możesz postawić wiatę na swojej działce.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!