Ludzkie oblicze planety, odc. 6: trawiaste równiny – łowcy i pasterze.

Tereny zielone karmią świat. U zarania dziejów cywilizacji człowiek nauczył się siać i hodować rośliny, a także oswajać zwierzęta żyjące na obszarach porośniętych różnego rodzaju roślinami. Dzięki tym umiejętnościom populacja ludzka mogła się rozwinąć i zaludnić całą planetę. Stepy Mongolii, sawanna w Kenii, amerykańska preria – jak ludziom żyje się na tych terenach? Z jakimi borykają się problemami? Jakie nabyli umiejętności?W kolejnym odcinku zrealizowanej z rozmachem serii „Ludzkie oblicze planety" odwiedzimy ludzi żyjących na terenach pokrytych różnego rodzaju roślinnością - sawannach, stepach, łąkach. Poznamy członków afrykańskiego ludu Dorobo - Rakitę i jego przyjaciół, żyjących na sawannach Kenii, którzy potrafią przechytrzyć lwy i zabrać tym groźnym zwierzętom upolowaną przez nie zwierzynę. Żeby zdobyć pożywienie drapieżne zwierzęta używają swoich pazurów i zębów, Rakita i inni członkowie plemion Dorobo – sprytu i umiejętności działania w zespole.

W Afryce odwiedzimy także plemię Masajów. Poznamy tam kilkuletniego Leitato, który, podobnie, jak jego koleżanki i koledzy, potrafi porozumiewać się z ptakami. Fruwający przyjaciele pokażą małym Masajom, gdzie można znaleźć słodkie smakołyki. Ale dzieci będą im się musiały odwdzięczyć.

W naszej wędrówce po wszystkich kontynentach dotrzemy także do środkowej Azji, gdzie złożymy wizytę ludziom żyjącym na stepach Mongolii. Posiedli oni umiejętność oswajania dzikich koni. To ludzie, którzy „urodzili się w siodle", potomkowie Czyngis-chana, który między innymi dzięki koniom zbudował swoje imperium.

Redakcja 30/10/2014

Zobacz też

Studia bez matury NIELEGALNE. Prywatne uczelnie naciągają klientów? Studia bez matury NIELEGALNE. Prywatne uczelnie naciągają klientów? Prywatne uczelnie prześcigają się w sposobach na pozyskanie największej liczby studentów. Słabe wyniki tegorocznych matur wywołały lawinę atrkacyjnych ofert. Maturzyści kuszeni studiami bez matury i statusem wolnego słuchacza muszą pamiętać, że jest to nielegalne. Mówimy, dlaczego należy unikać studiów bez matury i jakie mogą być tego konsekwencje. Bartosz Bereszyński – kim jest gracz, z powodu którego Legia wyleciała z Ligi Mistrzów? Bartosz Bereszyński – kim jest gracz, z powodu którego Legia wyleciała z Ligi Mistrzów? Przez decyzje o wystawieniu Bartosza Bereszyńskiego w rewanżowym meczu Legia Warszawa-Celtic Glasgow mistrzowie Polski zostali wyrzuceni z rozgrywek! Dowiedz się, kim jest bohater pechowego zajścia, które pozbawiło Wojskowych marzeń o Lidze Mistrzów. Inwazja plastiku. Ten film zmieni wasze życie! Inwazja plastiku. Ten film zmieni wasze życie! Zwykła plastikowa torebka bohaterką filmu dokumentalnego? Tak, to możliwe. Miliony otaczających nas plastikowych opakowań tworzą równoległą rzeczywistość, z której istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Zapraszamy na wyprawę do plastikowego świata! PZU wchłonie Link4. Czy ceny pójdą w górę? PZU wchłonie Link4. Czy ceny pójdą w górę? Link4 stał się częścią PZU. Polski ubezpieczyciel dostał zgodę na wykupienie Link4 i planuje uzdrowić kulejącą ostatnio firmę. To dobra wiadomość dla konsumentów Link4, którzy coraz częściej skarżyli się na niską jakość świadczonych przez ubezpieczyciela usług. Polisy w Link4 mają być tańsze i łatwo dostępne, ale dla tych, którzy polisy w Link4 już mają - nic się nie zmieni.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!