Ludzkie oblicze planety, odc. 5. Góry – wśród urwisk i skał

Na dużych wysokościach nad poziomem morza, na wszystkich kontynentach świata żyją tysiące ludzi, radząc sobie w trudnych górskich warunkach. Jedni schronili się tam przed konfliktami, toczącymi się w ich krajach, inni zawędrowali w góry w poszukiwaniu rzadko spotykanych surowców naturalnych.
Pogoda w wysokich warstwach gór może zmieniać się z godziny na godzinę. W powietrzu brakuje tlenu, trudno o dostateczną ilość pożywienia. A jednak i tu żyją ludzie. W piątym odcinku zrealizowanej z ogromnym rozmachem serii „Ludzkie oblicze planety" poznamy mieszkańców terenów położonych na dużych wysokościach nad poziomem morza. Zobaczymy, jak sobie radzą w warunkach, w których przyszło im żyć.

Pierwszymi bohaterami odcinka będą Sailau Jadik i jego syn Berik, Kazachowie, mieszkający w Ałtaju. Wraz z nimi wyruszymy na poszukiwanie orła przedniego, który będzie partnerem obecnie szesnastoletniego Berika w jego przyszłych polowaniach. Zarówno ojciec, jak i syn zgodnie twierdzą, że orzeł przedni to najlepszy myśliwy świata. Mając takiego jak on pomocnika można upolować każdą zwierzynę.

Ale jak schwytać i udomowić orła? Odkąd ponad 200 lat temu osiedlili się w Ałtaju, Kazachowie wykradają pisklęta orłów z gniazd. Tak uczyni również i Berik. Ptak, którego przygarnie, zostanie przez niego przyuczony do pomocy w polowaniach i w ten sposób Berik dołączy nielicznego grona kilkuset Kazachów, którzy posiedli umiejętność polowania z orłami przednimi.

 

Redakcja 23/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!