Ludzkie oblicze planety – jak polują, co jedzą i gdzie mieszkają rdzenni mieszkańcy Arktyki

Minus 68 stopni Celsjusza – to najniższa temperatura, jaką kiedykolwiek zanotowano na Arktyce. Mimo, że warunki na obszarach położonych dookoła bieguna północnego są wyjątkowo trudne, rdzenni mieszkańcy Arktyki żyją tutaj od tysięcy lat.
Tylko jeden gatunek istot żywych opanował wszystkie środowiska, jakie znaleźć można na Ziemi. Jest nim człowiek. Dzięki swojej pomysłowości i zdolności do przystosowania, zamieszkuje on na terenach gorących i mroźnych, wilgotnych i suchych, położonych wysoko i nisko nad poziomem morza. W trzecim odcinku zrealizowanej z rozmachem serii „Ludzkie oblicza planety" przeniesiemy się tam, gdzie życie jest z pozoru niemożliwe - na mroźną Arktykę.

Tereny położone dookoła bieguna północnego niemal całkowicie pozbawione są roślinności. Przez długie miesiące panują tutaj ciemności nocy polarnej, a temperatura utrzymuje się poniżej zera przez większą część roku. Jednak mimo to na obszarze Arktyki zamieszkuje aż 4 miliony ludzi.

Wizytę na Arktyce rozpoczniemy od spotkania z mieszkającymi na Grenlandii braćmi Amosem i Karlem-Frederikiem Jensenami, którzy polują na rekiny. Mięso tych morskich olbrzymów jest toksyczne dla ludzi, ale żywią się nim psy – zwierzęta, bez których życie mieszkańców Arktyki byłoby niemożliwe. Polowanie jest skomplikowanym i długotrwałym przedsięwzięciem. Aby wytropić rekina mężczyźni muszą przemierzyć dziesiątki kilometrów po skutym lodem morzu.

Wędrując po Arktyce spotkamy się także m.in. z Lukasi Nappaalukiem, mieszkańcem południowo-wschodniej Kanady, Inuitem, który wraz z przyjacielem wyrusza na połów owoców morza. Wyłonią się one spod fal w chwili odpływu. Żyjący na Grenlandii Mamarut Kristiansen i jego bracia Gedion i Mikele polują na inne zwierzęta, znane nie tylko z licznych legend, ale również i z tego, że ich mięso zawiera bezcenną i rzadką w tych rejonach witaminę C. To narwale.

Wizyta na Arktyce kończy się wraz z zachodem słońca rozpoczynającym polarną noc. Ciemności i niskie temperatury będą utrzymywać się tu przez długie miesiące. Rdzenni mieszkańcy tych terenów są do niej dobrze przygotowani – przetrwają ją z niecierpliwością oczekując powrotu słońca i wyższych temperatur.

Redakcja 09/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!