Ludzkie oblicze planety – 80 historii o związkach człowieka z naturą

Dzięki swojej pomysłowości i odwadze człowiek jest zdolny do przetrwania w najbardziej ekstremalnych warunkach. Udowodnił to już nie raz, zaludniając wszystkie kontynenty i osiedlając się na najbardziej nawet, wydawałoby się, niesprzyjających przeżyciu terenach. Seria „Ludzkie oblicze planety" wyprodukowana przez BBC i Discovery we współpracy w Wanda Films, opowiada o związkach człowieka z naturą, o tym jak z nią walczy, współpracuje i jak potrafi wykorzystać jej zasoby.Jak przetrwać w warunkach, w których, jak mogłoby się wydawać, życie jest niemożliwe? Tam, gdzie brakuje wody i pożywienia, gdzie temperatura spada do minus 60 stopni C, na terenach położonych na bardzo dużej wysokości nad poziomem morza?

Wraz z ekipą „Ludzkie oblicze planety" przenosimy się z miejsca na miejsce, zaprzyjaźniając z ludźmi, którzy wiodą życie w ekstremalnych warunkach. Odwiedzimy mieszkańców dżungli i Arktyki, mikroskopijnych wysp zagubionych na oceanie i obszarów pustynnych. W ostatnim odcinku dotrzemy tam, gdzie życie wydaje się czasem równie trudne, a może i trudniejsze – do wielkiego miasta.

Pierwszy odcinek serii poświęcony został ludziom, którzy żyją w symbiozie z morzami i oceanami. Człowiek nie jest przystosowany do życia w wodzie, jednak woda jest mu niezbędna do przetrwania. Aby przyjrzeć się związkom, jakie łączą człowieka z wodą poznamy brazylijskich rybaków, którzy nauczyli się współpracować z delfinami przy połowie ryb i spotkamy z człowiekiem, który codziennie ryzykuje życie, poławiając skorupiaki. Przyjrzymy się Indonezyjczykom polującym na wieloryby, którzy wciąż korzystają z ręcznie wyrabianych harpunów i dłubanych łodzi. Odwiedzimy także rybaków na Morzu Sulu, którzy tak dużo czasu spędzają na falach, że po powrocie na stały ląd cierpią na odpowiednik choroby morskiej – „chorobę lądową"! Odwiedzimy Polinezyjczyków, od których dowiemy się, jak na bazie ich tradycyjnych wierzeń, powstał surfing, a na Borneo złożymy wizytę człowiekowi, który zdobywa pożywienie nurkując bez zabezpieczenia 20 metrów poniżej lustra wody.

Redakcja 25/09/2014

Zobacz też

MICHAŁ KABACIŃSKI, poseł RUCHU PALIKOTA - KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Lublina. Zobacz SYLWETKĘ posła MICHAŁ KABACIŃSKI, poseł RUCHU PALIKOTA - KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Lublina. Zobacz SYLWETKĘ posła Michał Kabaciński, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Ruchu Palikota, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 6 (OKW Lublin). Student prawa i jeden z najmłodszych posłów obecnej kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku po raz pierwszy otrzymał mandat posła i bierze udział w pracach Komisji Ustawodawczej, jest też członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Z Ruchem Palikota związał się w 2010 roku kiedy to objął funkcję Dyrektora Regionalnego Ruchu Poparcia Palikota. O swojej przygodzie w polityce pisze: "przełomowym wydarzeniem w moim podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu się w politykę była "walka o krzyż" i próby wyrzucenia Janusza Palikota z PO, gdy zawiązało się Stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota i doszło do I Kongresu, wiedziałem że to jest to, to jest ta szansa dla mnie i dla całej Polski". Zobacz kim jest i co osiągnął Michał Kabaciński. Czy to prawda, że Lech Wałęsa opuścił żonę? Kim jest Lech Wałęsa? Czy to prawda, że Lech Wałęsa opuścił żonę? Kim jest Lech Wałęsa? Lech Wałęsa jest najbardziej rozpoznawalnym i znanym polskim politykiem. Przyczynić się do tego może fakt, że w latach 1990-1995 był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Ten działacz związkowy był także współzałożycielem i przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Mówimy, kim jest Lech Wałęsa i dlaczego doszło do konfliktu między nim a żoną. Ile zarabiają najbogatsi prezesi spółek giełdowych? Ile zarabiają najbogatsi prezesi spółek giełdowych? Najbogatsi prezesi giełdowych spółek zarabiają setki tysięcy złotych miesięcznie. Prezes Cinema City wzbogacił się w 2010 roku o ponad 6 mln złotych. Szefowie jakich spółek plasują się tuż za nim? Kto na warszawskiej giełdzie jest najbogatszy? Oto RANKING 10 NAJBOGATSZYCH PREZESÓW SPÓŁEK GIEŁDOWYCH. Jak szybko odśnieżyć chodnik? Jak szybko odśnieżyć chodnik? Czy odśnieżanie chodnika może być proste i przyjemne? Jeśli wzdragamy się na samą myśl o porannym machaniu szuflą, dobrym wyjściem może być system przeciwoblodzeniowy, czyli kable grzejne. Chodnik, schody wejściowe czy podest przed drzwiami będą zawsze odśnieżone i suche.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!