Ludzkie oblicze planety – 80 historii o związkach człowieka z naturą

Dzięki swojej pomysłowości i odwadze człowiek jest zdolny do przetrwania w najbardziej ekstremalnych warunkach. Udowodnił to już nie raz, zaludniając wszystkie kontynenty i osiedlając się na najbardziej nawet, wydawałoby się, niesprzyjających przeżyciu terenach. Seria „Ludzkie oblicze planety" wyprodukowana przez BBC i Discovery we współpracy w Wanda Films, opowiada o związkach człowieka z naturą, o tym jak z nią walczy, współpracuje i jak potrafi wykorzystać jej zasoby.Jak przetrwać w warunkach, w których, jak mogłoby się wydawać, życie jest niemożliwe? Tam, gdzie brakuje wody i pożywienia, gdzie temperatura spada do minus 60 stopni C, na terenach położonych na bardzo dużej wysokości nad poziomem morza?

Wraz z ekipą „Ludzkie oblicze planety" przenosimy się z miejsca na miejsce, zaprzyjaźniając z ludźmi, którzy wiodą życie w ekstremalnych warunkach. Odwiedzimy mieszkańców dżungli i Arktyki, mikroskopijnych wysp zagubionych na oceanie i obszarów pustynnych. W ostatnim odcinku dotrzemy tam, gdzie życie wydaje się czasem równie trudne, a może i trudniejsze – do wielkiego miasta.

Pierwszy odcinek serii poświęcony został ludziom, którzy żyją w symbiozie z morzami i oceanami. Człowiek nie jest przystosowany do życia w wodzie, jednak woda jest mu niezbędna do przetrwania. Aby przyjrzeć się związkom, jakie łączą człowieka z wodą poznamy brazylijskich rybaków, którzy nauczyli się współpracować z delfinami przy połowie ryb i spotkamy z człowiekiem, który codziennie ryzykuje życie, poławiając skorupiaki. Przyjrzymy się Indonezyjczykom polującym na wieloryby, którzy wciąż korzystają z ręcznie wyrabianych harpunów i dłubanych łodzi. Odwiedzimy także rybaków na Morzu Sulu, którzy tak dużo czasu spędzają na falach, że po powrocie na stały ląd cierpią na odpowiednik choroby morskiej – „chorobę lądową"! Odwiedzimy Polinezyjczyków, od których dowiemy się, jak na bazie ich tradycyjnych wierzeń, powstał surfing, a na Borneo złożymy wizytę człowiekowi, który zdobywa pożywienie nurkując bez zabezpieczenia 20 metrów poniżej lustra wody.

Redakcja 25/09/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!