Lucha libre – mężczyźni w maskach. Fenomen meksykańskich zapasów pod lupą Carlosa Avili

Co to jest lucha libre? To meksykańskie brutalne zapasy, połączone z elementami gry aktorskiej, w których wszystkie chwyty są dozwolone. Zawodnicy walczą w ozdobnych maskach.Co sprawia, że ten brutalny, urazowy sport ma tak ogromne rzesze wielbicieli? Dlaczego zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę są tak uwielbiani przez tłumy? Poszczególne walki lucha libre są udramatyzowanymi widowiskami. Odbywają się zawsze według z góry opracowanego scenariusza. Ubarwione są widowiskowymi akrobacjami i skokami. Zdarza się, że kończą się poza ringiem.

Lucha libre jest dziś integralną częścią kultury meksykańskiej, ważnym elementem tożsamości kulturowej tego kraju. Udział w tych zbiorowych widowiskach to rodzaj społecznej terapii dla mieszkańców Meksyku, kraju, w którym króluje korupcja i przemoc.

Dokument Carlosa Avili pozwala nam poznać świat zawodników Lucha libre „od środka". Będziemy przyglądać się ich przygotowaniom do wyjścia na ring i samym walkom. Autor filmu przybliży nam historię tego brutalnego sportu, począwszy od narodzin tej dyscypliny przed kilkudziesięciu laty, do czasów współczesnych. Głos zabiorą także legendarni wrestlerzy. W filmie wykorzystano zdjęcia i filmy archiwalne oraz wywiady z zawodnikami.
 

Redakcja 25/07/2014

Zobacz też

PAWEŁ KORZENIOWSKI: kim jest polski pływak, który zdobył wicemistrzostwo świata? PAWEŁ KORZENIOWSKI: kim jest polski pływak, który zdobył wicemistrzostwo świata? Paweł KORZENIOWSKI WICEMISTRZEM ŚWIATA w pływaniu! Od mistrza świata popłynął wolniej o nieco ponad pół sekundy. Na podium mistrzostw świata staje trzeci raz, był już mistrzem i wicemistrzem świata w pływaniu. Kim jest PAWEŁ KORZENIOWSKI, tegoroczny wicemistrz świata w stylu motylkowym? LOT wprowadza PŁATNE POSIŁKI: ile zapłacimy za jedzenie w samolocie? LOT wprowadza PŁATNE POSIŁKI: ile zapłacimy za jedzenie w samolocie? Od 1 sierpnia, lecąc samolotem linii lotniczych LOT, nie dostaniemy darmowej kanapki. Posiłki serwowane na pokładzie samolotu będą od teraz płatne, ale też – jak przekonują właściciele firmy – lepsze. Ile trzeba będzie zapłacić za kanapkę w samolocie? Co będzie można zjeść podczas lotu? ROZBIERANA sesja RADWAŃSKIEJ: co o zdjęciach Agnieszki mówi jej matka? ROZBIERANA sesja RADWAŃSKIEJ: co o zdjęciach Agnieszki mówi jej matka? NAGIE ZDJĘCIA RADWAŃSKIEJ - od kiedy w mediach pojawiły się zdjęcia rozebranej Agnieszki Radwańskiej, stale przybywa tych, którzy chcą ten krok tenisistki skrytykować, ale też tych, którzy stają w jej obronie. Wypowiedziała się również matka Agnieszki. Mówimy, co o zdjęciach Agnieszki myśli jej mama. ROZWÓD Nigelli LAWSON: czy znana specjalistka od gotowania ROZWIODŁA SIĘ? ROZWÓD Nigelli LAWSON: czy znana specjalistka od gotowania ROZWIODŁA SIĘ? Nigella Lawson ROZWIEDZIONA? Kilka tygodni po tym, jak w mediach pojawiły się zdjęcia Nigelli Lawson duszonej przez męża, media informują o rozwodzie pary. Jak doszło do tego rozstania? Dlaczego rozwód orzeczono tak szybko? Jak wyglądała rozprawa? Mówimy, jak wyglądał rozwód Nigelli Lawson.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!