Lucha libre – mężczyźni w maskach. Fenomen meksykańskich zapasów pod lupą Carlosa Avili

Co to jest lucha libre? To meksykańskie brutalne zapasy, połączone z elementami gry aktorskiej, w których wszystkie chwyty są dozwolone. Zawodnicy walczą w ozdobnych maskach.Co sprawia, że ten brutalny, urazowy sport ma tak ogromne rzesze wielbicieli? Dlaczego zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę są tak uwielbiani przez tłumy? Poszczególne walki lucha libre są udramatyzowanymi widowiskami. Odbywają się zawsze według z góry opracowanego scenariusza. Ubarwione są widowiskowymi akrobacjami i skokami. Zdarza się, że kończą się poza ringiem.

Lucha libre jest dziś integralną częścią kultury meksykańskiej, ważnym elementem tożsamości kulturowej tego kraju. Udział w tych zbiorowych widowiskach to rodzaj społecznej terapii dla mieszkańców Meksyku, kraju, w którym króluje korupcja i przemoc.

Dokument Carlosa Avili pozwala nam poznać świat zawodników Lucha libre „od środka". Będziemy przyglądać się ich przygotowaniom do wyjścia na ring i samym walkom. Autor filmu przybliży nam historię tego brutalnego sportu, począwszy od narodzin tej dyscypliny przed kilkudziesięciu laty, do czasów współczesnych. Głos zabiorą także legendarni wrestlerzy. W filmie wykorzystano zdjęcia i filmy archiwalne oraz wywiady z zawodnikami.
 

Redakcja 23/07/2014

Zobacz też

Pradawne Archiwum X - pismo Inków wciąż kryje przed badaczami tajemnice. Czy twórcom programu uda się je rozwikłać? Pradawne Archiwum X - pismo Inków wciąż kryje przed badaczami tajemnice. Czy twórcom programu uda się je rozwikłać? Pismo Inków nazywane „pismem węzełkowym” rozszyfrowane zostało tylko częściowo i wciąż jest przedmiotem intensywnych badań naukowych. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu z serii „Pradawne Archiwum X", którego twórcy mierzą się najbardziej intrygującymi zagadkami ludzkości, podejmując próbę odpowiedzi na związane z nim pytania, które wciąż pozostają bez odpowiedzi. Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną? Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną? Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne na UJ w Krakowie, zabrakło jej na maturze jednego punktu. Według niej - po przejrzeniu swojej pracy - Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie błędnie oceniła jej pracę, zaniżając wynik o kilka punktów. Dlatego zdecydowała się podać sprawę do sądu. Kim jest Kinga Jasiewicz? Wielkanocne porządki - na co zwracać uwagę? Sprawdzone rady Wielkanocne porządki - na co zwracać uwagę? Sprawdzone rady Nadchodząca wiosna to dobra okazja, żeby wysprzątać dom na wysoki połysk. To zawsze łączy się z koniecznością umycia i odświeżenia rozmaitych powierzchni w mieszkaniu. Lustra, ramy, kryształy i meble odzyskają dawny blask. Można zastosować detergenty lub tradycyjne środki zrobione własnym sumptem. Skąd się wzięło Święto Paschy? Skąd się wzięło Święto Paschy? W starożytności pasterze świętowali narodziny młodych jagniąt w ten sposób, że składali bóstwom w ofierze roczne zwierzę. Spożywali mięso, było ono wyrazem więzi, która łączyła ich z bóstwem i z nimi samymi. Potem następował Tydzień Przaśników, czyli Nowy Rok, który przychodził wraz początkiem żniw.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!