Lucha libre – mężczyźni w maskach. Fenomen meksykańskich zapasów pod lupą Carlosa Avili

Co to jest lucha libre? To meksykańskie brutalne zapasy, połączone z elementami gry aktorskiej, w których wszystkie chwyty są dozwolone. Zawodnicy walczą w ozdobnych maskach.Co sprawia, że ten brutalny, urazowy sport ma tak ogromne rzesze wielbicieli? Dlaczego zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę są tak uwielbiani przez tłumy? Poszczególne walki lucha libre są udramatyzowanymi widowiskami. Odbywają się zawsze według z góry opracowanego scenariusza. Ubarwione są widowiskowymi akrobacjami i skokami. Zdarza się, że kończą się poza ringiem.

Lucha libre jest dziś integralną częścią kultury meksykańskiej, ważnym elementem tożsamości kulturowej tego kraju. Udział w tych zbiorowych widowiskach to rodzaj społecznej terapii dla mieszkańców Meksyku, kraju, w którym króluje korupcja i przemoc.

Dokument Carlosa Avili pozwala nam poznać świat zawodników Lucha libre „od środka". Będziemy przyglądać się ich przygotowaniom do wyjścia na ring i samym walkom. Autor filmu przybliży nam historię tego brutalnego sportu, począwszy od narodzin tej dyscypliny przed kilkudziesięciu laty, do czasów współczesnych. Głos zabiorą także legendarni wrestlerzy. W filmie wykorzystano zdjęcia i filmy archiwalne oraz wywiady z zawodnikami.
 

Redakcja 25/07/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!