LPG: Jakie silniki dobrze znoszą gaz?

LPG ma nieco inne właściwości niż benzyna, do zasilania którą zostały zaprojektowane silniki samochodów – różni się składem chemicznym, jego spalanie następuje w wyższej temperaturze, więc może się zdarzyć, że nie wszystkie elementy silnika zniosą kontakt z nim równie dobrze jak z benzyną. Jakie silniki dobrze znoszą gaz?

Teoretycznie każdy silnik benzynowy da się przerobić na zasilanie gazem, ale na pewno nie w każdym przypadku się to opłaca. Najkorzystniej, bo najłatwiej i najtaniej jest założyć instalację gazową do samochodów z niezbyt zaawansowanym technicznie układem zasilania silnika w paliwo – z wtryskiem jednopunktowym bądź wielopunktowym, ale niebezpośrednim. Montaż instalacji gazowej w najnowocześniejszych silnikach też jest możliwy, ale bardziej skomplikowany i jest duże ryzyko, że warsztat sobie z tym nie poradzi.

Problemem może być niedostosowanie elementów silnika do wysokiej temperatury towarzyszącej spalaniu propanu-butanu – zdarzają się pęknięcia głowic, wypalanie gniazd zaworowych i tłoków. Jeśli instalacja jest źle dobrana lub niewyregulowana uszkodzeniu ulegają wtryskiwacze, katalizator, sonda lambda bądź świece zapłonowe.

Znane z niedostatecznej odporności na spalanie LPG są silniki  FSI i TFSI stosowane w samochodach grupy VAG (VW, Audi, Seat, Skoda) oraz silniki w nowych modelach Forda. W każdym przypadku przed założeniem instalacji gazowej warto zasięgnąć informacji o wynikających z tego możliwych problemach z samochodem w autoryzowanym serwisie danej marki.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 02/04/2013

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!