LPG: Jakie silniki dobrze znoszą gaz?

LPG ma nieco inne właściwości niż benzyna, do zasilania którą zostały zaprojektowane silniki samochodów – różni się składem chemicznym, jego spalanie następuje w wyższej temperaturze, więc może się zdarzyć, że nie wszystkie elementy silnika zniosą kontakt z nim równie dobrze jak z benzyną. Jakie silniki dobrze znoszą gaz?

Teoretycznie każdy silnik benzynowy da się przerobić na zasilanie gazem, ale na pewno nie w każdym przypadku się to opłaca. Najkorzystniej, bo najłatwiej i najtaniej jest założyć instalację gazową do samochodów z niezbyt zaawansowanym technicznie układem zasilania silnika w paliwo – z wtryskiem jednopunktowym bądź wielopunktowym, ale niebezpośrednim. Montaż instalacji gazowej w najnowocześniejszych silnikach też jest możliwy, ale bardziej skomplikowany i jest duże ryzyko, że warsztat sobie z tym nie poradzi.

Problemem może być niedostosowanie elementów silnika do wysokiej temperatury towarzyszącej spalaniu propanu-butanu – zdarzają się pęknięcia głowic, wypalanie gniazd zaworowych i tłoków. Jeśli instalacja jest źle dobrana lub niewyregulowana uszkodzeniu ulegają wtryskiwacze, katalizator, sonda lambda bądź świece zapłonowe.

Znane z niedostatecznej odporności na spalanie LPG są silniki  FSI i TFSI stosowane w samochodach grupy VAG (VW, Audi, Seat, Skoda) oraz silniki w nowych modelach Forda. W każdym przypadku przed założeniem instalacji gazowej warto zasięgnąć informacji o wynikających z tego możliwych problemach z samochodem w autoryzowanym serwisie danej marki.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Najbardziej niebezpieczne drogi do szkoły. Jakie zagrożenia czekają na dzieci? Najbardziej niebezpieczne drogi do szkoły. Jakie zagrożenia czekają na dzieci? Czy pamiętasz swoją drogę do szkoły? Zobacz, jak dzieci w odległych zakątkach świata codziennie pokonują nieprzystępne i niebezpieczne tereny, aby do niej dotrzeć. Wesołe, beztroskie i ciekawe świata – wiedzą, że nauka to dla nich jedyna szansa na lepsze życie. Tajemnica śmierci Jana Pawła II Tajemnica śmierci Jana Pawła II Karol Wojtyła żył 84 lata. Zmarł w swojej sypialni w Watykanie. W ostatnich dniach jego życia towarzyszyli mu nie tylko jego najbliżsi, ale przede wszystkim licznie zebrani na placu św. Piotra wierni, którzy modlili się o cudowne ozdrowienie Ojca Świętego i z przejęciem wpatrywali się w papieskie okna. Późnym wieczorem 2 kwietnia 2005 r. świat obiegła smutna wieść: Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Jednak Karol Wojtyła jako papież otarł się o śmierć już dużo wcześniej. Sobota z fizjoterapią. Bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w całej Polsce Sobota z fizjoterapią. Bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w całej Polsce Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska kolejny raz organizuje akcję popularyzującą fizjoterapię. W sobotę 10 września z okazji Światowego Dnia Fizjoterapii pacjenci będą mogli skorzystać z darmowych porad specjalistów. Zapraszamy! VII rocznica katastrofy smoleńskiej - co stało się 10 kwietnia 2010 roku? VII rocznica katastrofy smoleńskiej - co stało się 10 kwietnia 2010 roku? Minęło siedem lat od wielkiej tragedii narodowej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z żoną. Wszyscy mieli zamiar uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Nikomu do głowy nie przyszło, że właśnie ruszyli w swoją ostatnią drogę... Co faktycznie wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!