LONDYN - najpiękniejsze parki. Co warto zwiedzić w Londynie?

Tego lata odbędą się w Londynie igrzyska olimpijskie. W stolicy Anglii będzie ogromny tłok, ale jest kilka miejsc, w których można przed nim uciec. Oto lista czterech najpiękniejszych parków w Londynie.

1. HYDE PARK

Jeden z największych parków na świecie - jego powierzchnia to ponad 160 hektarów, czyli więcej, niż wynosi całe księstwo Monako. Jego zachodnia część to tak naprawdę Kensington Gardens, czyli teren dookoła pałacu Kensington, gdzie mieszkała księżna Diana, a teraz zadomowili się William i Kate. Te dwie części parku dzieli wijący się staw o nazwie The Serpentine, po którym można pływać łódkami. W Hyde Park można również spacerować, jeździć konno, wyprowadzać psa, organizować pikniki, a nawet przemawiać: w Speaker's Corner każdy ma prawo wygłosić swoje poglądy i poddać je debacie.

2. HAMPSTEAD HEATH

Druga wielka połać zieleni, prawie w samym centrum. Do niedawna pasły się tu jeszcze owce, do dziś można się zgubić w lasach, które pokrywają sporą część terenu. Londyńską tradycją, praktykowaną zarówno latem, jak i zimą, jest kąpiel specjalnych stawach - jeden dla panów, drugi dla pań. Z Hampstead Heath widac cały Londyn jak na dłoni.

3. ST. JAMES'S PARK

Uroczy mały park w samym sercu Londynu, między pałacem Buckingham a rządowymi budynkami Whitehall. Można tu przyjśc i odsapnąć od zgiełku metropolii na leżakach (1,5 funta za godzinę, 7 za cały dzień).

4. REGENT"S PARK

Bardzo elegancki park w bardzo eleganckiej dzielnicy, można przejść spacerkiem z Oxford Circus. Główną atrakcją Regent's Park, poza stawem i piękne przystrzyżonymi trawnikami, jest zoo, a w nim ponad 12 tysięcy zwierzaków. Dorośłi 18.60 funtów, dzieci 14.50, z kartą London Pass za darmo (www.londonpass.com).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 04/07/2012

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!