Lista dłużników za niepłacenie ABONAMENTU RTV. Co ci grozi, jeśli tam trafisz?

Nie płacisz abonamentu radiowo-telewizyjnego? Jak najszybciej biegnij na pocztę i ureguluj dług. W przeciwnym razie możesz zostać wpisany do bazy dłużników. Co ci grozi w takim przypadku? Kto ma obowiązek płacenia abonamentu RTV?

Telewizja i radio publiczne od dłuższego czasu alarmują, że z powodu nagminnego niepłacenia abonamentu RTV nie jest w stanie funkcjonować na odpowiednim poziomie. Podejmowane próby zachęcenia lub zmuszenia do zapłaty nie odnosiły skutku.

W latach 2008-2011 wpływy z abonamentu spadły z 726 do 470 mln zł. Miarka się przebrała, dlatego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie chce już dłużej czekać na zaległe 2 mld zł. Podpisała umowę z Pocztą Polską, która wysyła wezwania do zapłacenia należności. Jeśli dostaniesz takie wezwanie i na czas nie uregulujesz zaległego abonamentu, trafisz do Krajowego Rejestru Długów.

Czym skutkuje wpisanie do Krajowego Rejestru Długów?

Osoba, która trafi do bazy dłużników, nie dostanie kredytu czy pożyczki w banku, nie skorzysta z jakichkolwiek zakupów ratalnych, nie będzie mogła kupić telefonu na abonament, nie zawrze umowy leasingowej.

Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?

To obowiązek każdego, kto ma w domu radio lub telewizor i nie ma tu znaczenia, jak często są one włączone. Przyjęto bowiem, że osoba, która posiada taki odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa go. Płacimy jedną składkę (17,15 zł miesięcznie) bez względu na to, ile odbiorników mamy w domu. Z opłacania abonamentu nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z kablówki czy z telewizji satelitarnych. Z płacenia abonamentu zwolnione są m.in. osoby powyżej 75. roku życia, inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdolne do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, inwalidzi wojenni i wojskowi, renciści oraz bezrobotni.

Warto wiedzieć, że zaległości abonamentowe przedawniają się dopiero po 5 latach. Oznacza to, że osoba, która nie płaciła abonamentu przez ten czas lub dłużej, zalega 1634 zł.

Polacy masowo unikają płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nie robi tego ponad 3 mln z nas. Zaległości Polaków z tytułu nieopłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego sięgają już 2 mld zł.

Redakcja 17/11/2011

Podobne

Dług - wstrząsający film Krzysztofa Krauze. Dlaczego warto zobaczyć Dług? Dług - wstrząsający film Krzysztofa Krauze. Dlaczego warto zobaczyć Dług? W świecie, w którym rządzi pieniądz, nie ma miejsca na sentymenty. Coraz częściej słyszymy o bezwzględnych porachunkach, o wyrokach, szantażach, zabójstwach - ktoś np. stracił życie dlatego, że nie spłacił na czas zaciągniętego długu. Myślimy jednak: To przydarza się innym - gangsterom, skorumpowanym policjantom, podejrzanym biznesmenom. A co by się stało, gdyby podobna historia przytrafiła się właśnie nam? Film Krzysztofa Krauze to odpowiedź dla tych, którzy uważają, że polskie kino ma dług wobec rzeczywistości. Tę historię naprawdę napisało życie. Krzysztof Krauze: kim był reżyser filmu Dług? Krzysztof Krauze: kim był reżyser filmu Dług? Krzysztof Krauze miał niezwykłą wrażliwość, która pozwalała mu podejmować trudne tematy i robić z nich bardzo dobre, głębokie filmy. Jego dzieła to m.in. „Dług”, „Mój Nikifor” czy „Plac Zbawiciela”, „Papusza”. Tym razem FOKUS TV zaprasza na słynny Dług! Joanna Kos-Krauze - kim jest? Joanna Kos-Krauze - kim jest? Joanna Kos-Krauze przez kilka lat bardzo blisko współpracowała ze swoim mężem, Krzysztofem Krauze. Razem z nim stworzyła jeden z najznakomitszych duetów w polskim kinie. Wspólnie nakręcili takie filmy jak "Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela" czy "Papusza". Andrzej Chyra: kim jest, z czego jest znany, rodzina Andrzej Chyra: kim jest, z czego jest znany, rodzina Andrzej Chyra ma w swoim dorobku aktorskim wiele znaczących ról, najbardziej jednak został zapamiętany z filmów „Dług” oraz „Komornik”. Gdzie jeszcze zagrał Andrzej Chyra? Z czego jest znany?

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!