Lista dłużników za niepłacenie ABONAMENTU RTV. Co ci grozi, jeśli tam trafisz?

Nie płacisz abonamentu radiowo-telewizyjnego? Jak najszybciej biegnij na pocztę i ureguluj dług. W przeciwnym razie możesz zostać wpisany do bazy dłużników. Co ci grozi w takim przypadku? Kto ma obowiązek płacenia abonamentu RTV?

Telewizja i radio publiczne od dłuższego czasu alarmują, że z powodu nagminnego niepłacenia abonamentu RTV nie jest w stanie funkcjonować na odpowiednim poziomie. Podejmowane próby zachęcenia lub zmuszenia do zapłaty nie odnosiły skutku.

W latach 2008-2011 wpływy z abonamentu spadły z 726 do 470 mln zł. Miarka się przebrała, dlatego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie chce już dłużej czekać na zaległe 2 mld zł. Podpisała umowę z Pocztą Polską, która wysyła wezwania do zapłacenia należności. Jeśli dostaniesz takie wezwanie i na czas nie uregulujesz zaległego abonamentu, trafisz do Krajowego Rejestru Długów.

Czym skutkuje wpisanie do Krajowego Rejestru Długów?

Osoba, która trafi do bazy dłużników, nie dostanie kredytu czy pożyczki w banku, nie skorzysta z jakichkolwiek zakupów ratalnych, nie będzie mogła kupić telefonu na abonament, nie zawrze umowy leasingowej.

Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?

To obowiązek każdego, kto ma w domu radio lub telewizor i nie ma tu znaczenia, jak często są one włączone. Przyjęto bowiem, że osoba, która posiada taki odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa go. Płacimy jedną składkę (17,15 zł miesięcznie) bez względu na to, ile odbiorników mamy w domu. Z opłacania abonamentu nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z kablówki czy z telewizji satelitarnych. Z płacenia abonamentu zwolnione są m.in. osoby powyżej 75. roku życia, inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdolne do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, inwalidzi wojenni i wojskowi, renciści oraz bezrobotni.

Warto wiedzieć, że zaległości abonamentowe przedawniają się dopiero po 5 latach. Oznacza to, że osoba, która nie płaciła abonamentu przez ten czas lub dłużej, zalega 1634 zł.

Polacy masowo unikają płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nie robi tego ponad 3 mln z nas. Zaległości Polaków z tytułu nieopłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego sięgają już 2 mld zł.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!