Libia, Tunezja, Egipt, Syria – czy jest szansa na zmiany w krajach muzułmańskich po rewolucji?

Libia, Tunezja, Egipt, Syria... W rok po Arabskiej Wiośnie dokumentaliści odwiedzają kraje, w których rewolucja doprowadziła do obalenia władzy, a także te, w których sytuacja wciąż pozostaje bez zmian. Czy liderzy protestów mogą czuć się zadowoleni z rezultatów swojej walki?Dzihadyści w Tunezji

Kairuan w Tunezji to obok Mekki, Medyny i Jerozolimie czwarte święte miasto islamu. To właśnie tam rozpoczniemy naszą wędrówkę po krajach, w których masowe protesty i manifestacje doprowadziły do rewolucyjnych zmian zwanych dziś Arabską Wiosną. Po obaleniu reżimu Ben Alego do władzy w Tunezji doszła umiarkowana Partia Odrodzenia (Ennahda), jednak ambicję przejęcia rządów mają także radykalnie islamistyczne ugrupowania salafickie. Wielu z ich członków ma powiązania z Al-Kaidą, wielu to byli dżihadyści, a ich celem jest wprowadzenie szariatu. W Tunezji salafici reprezentują mniejszość społeczeństwa, jednak w Egipcie cieszą się znacznym poparciem. Podobnie, jak w Tunezji, po rewolucji władza przeszła w tym kraju w ręce umiarkowanych islamistów, jednak salafici zdobyli tu aż 24 proc. głosów. W Libii reprezentanci skrajnie islamistycznych ugrupowań mieli swój udział w obaleniu Muammara Kaddafiego. Dziś, także i w tym kraju ludzie powiązani z dżihadem mają nadzieję na dojście do władzy i wprowadzenie szariatu. Wraz z kamerą odwiedzimy libijską miejscowość Darna, kontrolowaną przez dżihadystów, którzy zaprowadzili tu islamistyczne prawa. Miasto uważane jest za kolebkę dżihadyzmu. Pochowani są tu pierwsi wojownicy świętej wojny, którzy w czasach krucjat oddali życie w imię islamu.

Święci wojownicy z całego świata

Wraz z kamerą odwiedzimy też Syrię, gdzie dżihadyści walczą o obalenie prezydenta Baszszara al-Asada. Porozmawiamy z anonimowymi rebeliantami, którzy napływają do tych rejonów z krajów całego świata, by prowadzić tu świętą wojnę. Jednym z ideologów dżihadu, który zachęcanie wyznawców islamu na całym świecie, by przyłączyli się do wojowników uczynił jednym z głównych celów swojej działalności jest Omar Bakri. Ten radykalny imam nigdy nie ukrywał swoich sympatii ani dążeń. Jednemu ze swoich dzieci nadał imię Osama. - Nazwałem go tak na cześć Osamy bin Ladena, na złość niewiernym – mówi Bakri. – I jeśli bóg da, mój syn zabije kiedyś prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę! – wyraża nadzieję.

Prawa kobiet w islamie

W filmie głos zabierze także Moncef Ouerghi, który na 17 lat osadzony w więzieniu za czasów Ben Alego i oskarżony o terroryzm, opracował sztukę walki zamaktal, opartą są na zasadach islamu. Na wywiad zgodził się także były dżihadysta z Libii Abdelhakim Belhadż, który brał udział w obalaniu Kaddafiego, a teraz ma nadzieję na dojście do władzy. Przed kamerą pojawi się także Gahida Altwaty z Libii – blogerka i aktywistka walcząca o prawa kobiet i jedna z bohaterek rewolucji, zaniepokojona rosnącym w siłę radykalnym islamizmem. FOKUS TV,  bezpłatna telewizja, która zachwyca, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza na film „Kto zawłaszczył Arabską Wiosnę?".

Redakcja 20/04/2015

Zobacz też

Wigilia Paschalna. Jak wygląda msza w Wielką Sobotę? Jaką świecę zabrać? Wigilia Paschalna. Jak wygląda msza w Wielką Sobotę? Jaką świecę zabrać? Wigilia Paschalna rozpoczyna się wieczorem w Wielką Sobotę, ale należy już do radosnych obchodów Zmartwychwstania Chrystusa. Jest to długa i bardzo uroczysta msza. Rozpoczyna ją Liturgia Światła, podczas której od ogniska przed kościołem zapalany jest Paschał, a on niego świece przyniesione przez wiernych. Z jakich części się składa Wigilia Paschalna? Jak powinni zachować się na niej wierni? I co należy ze sobą zabrać do kościoła? Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy należy pościć? Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy należy pościć? Post w Wielką Sobotę to temat sporów w wielu polskich domów. Wielka Sobota jest trzecim i ostatni dniem Triduum Paschalnego, poprzedza nadejście Nocy Zmartwychwstania, ale jeszcze nie niesie jej radości... Dowiedz się, kiedy obowiązuje post paschalny. Tradycyjna święconka. Co włożyć do koszyczka w Wielką Sobotę? Tradycyjna święconka. Co włożyć do koszyczka w Wielką Sobotę? Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?Jak przygotować koszyczek? I co symbolizują poszczególne pokarmy zanoszone do święcenia? W Wielką Sobotę te pytania zadaje sobie wielu katolików. Oto, jaką wymowę ma tradycyjna święconka. Zero grawitacji – Misja w kosmosie. Jak Ziemia wygląda z góry? WIDEO Zero grawitacji – Misja w kosmosie. Jak Ziemia wygląda z góry? WIDEO Dwóch młodych astronautów podąża za odwiecznym marzeniem człowieka o podboju kosmosu. Będziemy im towarzyszyć podczas przygotowań do ich pierwszej „wizyty” w przestrzeni okołoziemskiej. Zobaczymy, jak nasza planeta wygląda z pokładu stacji kosmicznej.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!