Libia, Tunezja, Egipt, Syria – czy jest szansa na zmiany w krajach muzułmańskich po rewolucji?

Libia, Tunezja, Egipt, Syria... W rok po Arabskiej Wiośnie dokumentaliści odwiedzają kraje, w których rewolucja doprowadziła do obalenia władzy, a także te, w których sytuacja wciąż pozostaje bez zmian. Czy liderzy protestów mogą czuć się zadowoleni z rezultatów swojej walki?Dzihadyści w Tunezji

Kairuan w Tunezji to obok Mekki, Medyny i Jerozolimie czwarte święte miasto islamu. To właśnie tam rozpoczniemy naszą wędrówkę po krajach, w których masowe protesty i manifestacje doprowadziły do rewolucyjnych zmian zwanych dziś Arabską Wiosną. Po obaleniu reżimu Ben Alego do władzy w Tunezji doszła umiarkowana Partia Odrodzenia (Ennahda), jednak ambicję przejęcia rządów mają także radykalnie islamistyczne ugrupowania salafickie. Wielu z ich członków ma powiązania z Al-Kaidą, wielu to byli dżihadyści, a ich celem jest wprowadzenie szariatu. W Tunezji salafici reprezentują mniejszość społeczeństwa, jednak w Egipcie cieszą się znacznym poparciem. Podobnie, jak w Tunezji, po rewolucji władza przeszła w tym kraju w ręce umiarkowanych islamistów, jednak salafici zdobyli tu aż 24 proc. głosów. W Libii reprezentanci skrajnie islamistycznych ugrupowań mieli swój udział w obaleniu Muammara Kaddafiego. Dziś, także i w tym kraju ludzie powiązani z dżihadem mają nadzieję na dojście do władzy i wprowadzenie szariatu. Wraz z kamerą odwiedzimy libijską miejscowość Darna, kontrolowaną przez dżihadystów, którzy zaprowadzili tu islamistyczne prawa. Miasto uważane jest za kolebkę dżihadyzmu. Pochowani są tu pierwsi wojownicy świętej wojny, którzy w czasach krucjat oddali życie w imię islamu.

Święci wojownicy z całego świata

Wraz z kamerą odwiedzimy też Syrię, gdzie dżihadyści walczą o obalenie prezydenta Baszszara al-Asada. Porozmawiamy z anonimowymi rebeliantami, którzy napływają do tych rejonów z krajów całego świata, by prowadzić tu świętą wojnę. Jednym z ideologów dżihadu, który zachęcanie wyznawców islamu na całym świecie, by przyłączyli się do wojowników uczynił jednym z głównych celów swojej działalności jest Omar Bakri. Ten radykalny imam nigdy nie ukrywał swoich sympatii ani dążeń. Jednemu ze swoich dzieci nadał imię Osama. - Nazwałem go tak na cześć Osamy bin Ladena, na złość niewiernym – mówi Bakri. – I jeśli bóg da, mój syn zabije kiedyś prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę! – wyraża nadzieję.

Prawa kobiet w islamie

W filmie głos zabierze także Moncef Ouerghi, który na 17 lat osadzony w więzieniu za czasów Ben Alego i oskarżony o terroryzm, opracował sztukę walki zamaktal, opartą są na zasadach islamu. Na wywiad zgodził się także były dżihadysta z Libii Abdelhakim Belhadż, który brał udział w obalaniu Kaddafiego, a teraz ma nadzieję na dojście do władzy. Przed kamerą pojawi się także Gahida Altwaty z Libii – blogerka i aktywistka walcząca o prawa kobiet i jedna z bohaterek rewolucji, zaniepokojona rosnącym w siłę radykalnym islamizmem. FOKUS TV,  bezpłatna telewizja, która zachwyca, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza na film „Kto zawłaszczył Arabską Wiosnę?".

Redakcja 17/04/2015

Zobacz też

Jak ustawić stronę startową w przeglądarce internetowej? PRZEWODNIK po przeglądarkach www Jak ustawić stronę startową w przeglądarce internetowej? PRZEWODNIK po przeglądarkach www Indywidualnie ustawiona strona startowa ułatwia życie każdemu internaucie. Zawsze wygodniej jest kiedy zaraz po otwarciu przeglądarki możemy widzieć aktualności u naszych znajomych na Facebooku, niż wpisywać adres w pasku przeglądarki. Wygodniej jest też od razu sprawdzić co się dzieje na świecie i trafić na ulubioną stronę informacyjną jak Onet.pl, wp.pl czy gazeta.pl. Jak to zrobić? Jak wygląda sytuacja na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 r.? Jak wygląda sytuacja na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 r.? Haiti wciąż podnosi się z gruzów po katastrofalnym trzęsieniu ziemi o sile 7 w skali Richtera, które nawiedziło je 12 stycznia 2010 r. Czy udało się odbudować Port-au-Prince, stolicę Haiti? Czy obiecane przez światowych przywódców pieniądze wpłynęły do dotkniętego kataklizmem kraju? Po co mężczyznom siatki? Dowiesz się tego u nas! Po co mężczyznom siatki? Dowiesz się tego u nas! Facet z reklamówką, której używa jako podręcznej torby, wygląda fatalnie bez względu na to w jakim jest wieku i jaką ma prezencję . Największy macho z - tak zwaną w Polsce – „reklamówką” w ręku wygląda wyłącznie kiepsko... Dlaczego więc mężczyźni noszą siatki? Karnawał w Rio de Janeiro. Kiedy się odbywa? Ile trwa? Karnawał w Rio de Janeiro. Kiedy się odbywa? Ile trwa? Karnawał w Rio de Janeiro to jeden z najpopularniejszych karnawałów na świecie. Dzięki niemu to brazylijskie miasto znane jest nie tylko z wielkiego pomnika Jezusa, górującego nad miastem. Kiedy się odbywa i ile trwa karnawał w Rio?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!