Libia, Tunezja, Egipt, Syria – czy jest szansa na zmiany w krajach muzułmańskich po rewolucji?

Libia, Tunezja, Egipt, Syria... W rok po Arabskiej Wiośnie dokumentaliści odwiedzają kraje, w których rewolucja doprowadziła do obalenia władzy, a także te, w których sytuacja wciąż pozostaje bez zmian. Czy liderzy protestów mogą czuć się zadowoleni z rezultatów swojej walki?Dzihadyści w Tunezji

Kairuan w Tunezji to obok Mekki, Medyny i Jerozolimie czwarte święte miasto islamu. To właśnie tam rozpoczniemy naszą wędrówkę po krajach, w których masowe protesty i manifestacje doprowadziły do rewolucyjnych zmian zwanych dziś Arabską Wiosną. Po obaleniu reżimu Ben Alego do władzy w Tunezji doszła umiarkowana Partia Odrodzenia (Ennahda), jednak ambicję przejęcia rządów mają także radykalnie islamistyczne ugrupowania salafickie. Wielu z ich członków ma powiązania z Al-Kaidą, wielu to byli dżihadyści, a ich celem jest wprowadzenie szariatu. W Tunezji salafici reprezentują mniejszość społeczeństwa, jednak w Egipcie cieszą się znacznym poparciem. Podobnie, jak w Tunezji, po rewolucji władza przeszła w tym kraju w ręce umiarkowanych islamistów, jednak salafici zdobyli tu aż 24 proc. głosów. W Libii reprezentanci skrajnie islamistycznych ugrupowań mieli swój udział w obaleniu Muammara Kaddafiego. Dziś, także i w tym kraju ludzie powiązani z dżihadem mają nadzieję na dojście do władzy i wprowadzenie szariatu. Wraz z kamerą odwiedzimy libijską miejscowość Darna, kontrolowaną przez dżihadystów, którzy zaprowadzili tu islamistyczne prawa. Miasto uważane jest za kolebkę dżihadyzmu. Pochowani są tu pierwsi wojownicy świętej wojny, którzy w czasach krucjat oddali życie w imię islamu.

Święci wojownicy z całego świata

Wraz z kamerą odwiedzimy też Syrię, gdzie dżihadyści walczą o obalenie prezydenta Baszszara al-Asada. Porozmawiamy z anonimowymi rebeliantami, którzy napływają do tych rejonów z krajów całego świata, by prowadzić tu świętą wojnę. Jednym z ideologów dżihadu, który zachęcanie wyznawców islamu na całym świecie, by przyłączyli się do wojowników uczynił jednym z głównych celów swojej działalności jest Omar Bakri. Ten radykalny imam nigdy nie ukrywał swoich sympatii ani dążeń. Jednemu ze swoich dzieci nadał imię Osama. - Nazwałem go tak na cześć Osamy bin Ladena, na złość niewiernym – mówi Bakri. – I jeśli bóg da, mój syn zabije kiedyś prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę! – wyraża nadzieję.

Prawa kobiet w islamie

W filmie głos zabierze także Moncef Ouerghi, który na 17 lat osadzony w więzieniu za czasów Ben Alego i oskarżony o terroryzm, opracował sztukę walki zamaktal, opartą są na zasadach islamu. Na wywiad zgodził się także były dżihadysta z Libii Abdelhakim Belhadż, który brał udział w obalaniu Kaddafiego, a teraz ma nadzieję na dojście do władzy. Przed kamerą pojawi się także Gahida Altwaty z Libii – blogerka i aktywistka walcząca o prawa kobiet i jedna z bohaterek rewolucji, zaniepokojona rosnącym w siłę radykalnym islamizmem. FOKUS TV,  bezpłatna telewizja, która zachwyca, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza na film „Kto zawłaszczył Arabską Wiosnę?".

Redakcja 17/04/2015

Zobacz też

Dziecko Kate i Williama: PIERWSZE ZDJĘCIA kilka dni po porodzie, gdzie i kiedy? Dziecko Kate i Williama: PIERWSZE ZDJĘCIA kilka dni po porodzie, gdzie i kiedy? Księżna Kate rodzi! Rodzina królewska w napięciu czeka na nowego króla lub królową. Cała Wielka Brytania, ale też wiele osób na świecie oczekuje na pierwsze zdjęcia książęcego potomka. Gdzie ukażą się takie zdjęcia? Kiedy można się ich spodziewać? Czego pies nie może jeść? [LISTA PRODUKTÓW TRUJĄCYCH] Czego pies nie może jeść? [LISTA PRODUKTÓW TRUJĄCYCH] Nie wszystkie produkty, które są smaczne i zdrowe dla człowieka, są zdrowe również dla psa. Czekolada i orzechy są dla psa wręcz trujące, winogrona i rodzynki mogą uszkodzić psie nerki, a czosnek prowadzi u psa do rozpadu czerwonych krwinek. Co robić, gdy pies nie chce jeść? Co robić, gdy pies nie chce jeść? Często zdarza się, że pies nie chce jeść. Jeśli brak apetytu nie jest związany z chorobą, wówczas nie należy czworonoga na siłę karmić. Zamiast tego spróbujmy kilka rodzajów karm - suchych i w puszkach - psy często maja konkretne preferencje co do "smaku". Warto również sprawdzić czy pies przypadkiem sam nie organizuje sobie lepszego jedzenia od tego co ma w misce. Porządny facet. Kto to jest? Jakie ma cechy? O kim można tak powiedzieć? Porządny facet. Kto to jest? Jakie ma cechy? O kim można tak powiedzieć? Życie większości kobiet kręci się wokół poszukiwań mężczyzny. Najpierw królewicza, potem ideału, następnie porządnego faceta. Większość z nas zadowala się w końcu mężczyzną heteroseksualnym. To nam najczęściej do szczęścia wystarcza. Jakby dodatkowo był jeszcze porządny - byłybysmy niesłychanie usatysfakcjonowane. Jak rozpoznać tego porządnego?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!