Leczenie kota. Jak DAĆ LEKARSTWO KOTU?

Leczenie kota może wywołać u właściciela rozstrój nerwowy. Nie dość, że zwierzę cierpi w milczeniu, więc trudno zorientować się, że coś mu dolega, to jeszcze podanie mu jakiegokolwiek leku zwykle graniczy z cudem. Mówimy, jak podać kotu lekarstwo, nie mając wyrzutów sumienia, że znęcamy się nad pupilem.

Żeby dać kotu lekarstwo musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i pozbyć wyrzutów sumienia – robimy to w końcu dla jego dobra. Jeśli weterynarz przepisał twojemu kotu lek, to znaczy, że nie masz wyjścia i musisz go zaaplikować. Istnieją trzy główne sposoby na to, jak podać kotu lekarstwo. Niestety, wszystkie mogą być tak samo mało skuteczne, dużo zależy więc od twojej determinacji. Dowiedz się, jak możesz sobie pomóc w czasie leczenia kota.

Lekarstwo w jedzeniu

Jeśli uda ci się podać kotu lek w ten sposób, jesteś prawdziwym szczęśliwcem. To najbardziej bezstresowa metoda podawania kotu lekarstwa – zarówno dla niego, jak i dla ciebie. Problem w tym, że koty zwykle wyczuwają, gdy z jedzeniem jest coś nie tak i nawet głodzone cały dzień mogą go nie tknąć karmy nafaszerowanej lekami.

Podając kotu lekarstwo spróbuj rozkruszyć tabletkę i zmieszać proszek z ulubioną przez kota karmą. Najlepiej, jeśli podzielisz lekarstwo na mniejsze dawki, żeby było jak najmniej wyczuwalne. Teraz pozostaje ci już tylko czekanie. Gdy kot nie ruszy jedzenia przez cały dzień, pozostaje kolejna metoda.

Kulka z niespodzianką

W tym przypadku przydatne będą pewne zdolności manualne. Przygotuj sobie: lekarstwo dla kota i puszkę jego ulubionej mięsnej karmy. Wyjmij część na talerzyk, ugnieć i uformuj kulkę, wkładając uprzednio w sam środek tabletkę, którą przepisał weterynarz. Następnie włóż na pół godziny do lodówki – niska temperatura może nieco zniwelować wyczuwalny dla kota aromat leku. Jeśli zwierzę nie będzie zainteresowane przygotowanym tak przez ciebie przysmakiem, musisz zdobyć się na najbardziej radykalny sposób podania kotu lekarstwa.

Jak podać kotu lek strzykawką?

Najważniejsze, to mieć odpowiednią strzykawkę. Zasada jest taka, że im mniejsza, tym lepiej – jeden szybki ruch i męczenie kota trwa krócej. Jeśli lek dla kota ma formę płynną, po prostu napełnij nim strzykawkę (bez igły), jeśli jest w formie tabletki, rozkrusz ją i rozpuść w czystej wodzie. Staraj się jednak, by wody lub płynu nie było zbyt dużo. Najtrudniejszy moment to podanie kotu lekarstwa. Spróbuj unieruchomić go w podobny sposób, jak to robi weterynarz – przytrzymując pewnym chwytem za skórę na grzbiecie, a następnie przystaw strzykawkę do pyska i jednym ruchem zaaplikuj kotu lekarstwo. Pamiętaj, że cały ten proces powinien trwać jak najkrócej, a ty nie jesteś sadystą, tylko miłośnikiem zwierząt, który właśnie próbuje wyleczyć swojego kota.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Czy mogę WYPUŚCIĆ KOTA zimą? Czy można wypuszczać kota z domu w czasie mrozu?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!