Lawiny śnieżne w górach. Skąd się biorą? Gdzie schodzą najczęściej? WIDEO

Lawina to duża ilość śniegu i lodu gwałtownie i szybko osuwająca się po zboczu góry. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, łamie drzewa, kosodrzewinę, rozbija szałasy oraz uśmierca zwierzęta i ludzi.

Zagłada miasta, odcinek 1.: Śnieg i lód

Zagłada miasta, odcinek 1.: Śnieg i lód
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:44:02

Przyczyny schodzenia lawin śnieżnych

Lawiny śnieżne pojawiają się w górach samoczynnie lub są spowodowane przez człowieka. Warunki najbardziej sprzyjające lawinom to:

  • wzrost temperatury śniegu – słoneczny dzień, ciepły wiatr,

  • osiadanie śniegu, wiatr, deszcz – każdy ruch lub nagła zmiana ciężaru śniegu może spowodować osunięcie, 

  • oderwanie się nawisu śnieżnego lub spadające kamienie – nawet niewielkie elementy spadając na pokryte śniegiem zbocze mogą wywołać lawinę,

  • podcięcie zbocza przez człowieka – narciarz, pieszy turysta lub nawet zwierzę przechodząc przez zbocze, gdzie jest dużo śniegu, może spowodować jego osunięcie,

  • głośnie dźwięki, np. okrzyki – powodują drgania powietrza, które mogą zainicjować lawinę.

Gdzie lawiny schodzą najczęściej?

Duże masy śniegu mogą zejść na stokach o sporym nachyleniu, szczególnie jeśli są one równe i mają gładką powierzchnię. Podobnie działać może stara zmrożona warstwa śniegu, na którą napada nowa, gruba warstwa. Bardziej na lawinę są narażone zbocza o wypukłym przekroju, na wklęsłych lawina nie rusza tak łatwo. Spore jest też zagrożenie na stokach skierowanych w kierunku południowym, tam, w słoneczne dni są największe różnice temperatur. Przyjmuje się również zasadę, że im stok jest rozleglejszy, tym większe jest tam zagrożenie lawinowe.

Lawiny można spotkać przy każdej grubości pokrywy śnieżnej i na każdym etapie trwania sezonu zimowego, dlatego człowiek w górach jest na nie narażony właściwie zawsze, gdy tylko leży tam śnieg. Dlatego zanim wyruszymy na zaśnieżone szlaki lub będziemy chcieli pojeździć na nartach, czy snowboardzie poza wytyczonymi trasami, warto dokładniej zgłębić tematykę bezpieczeństwa lawinowego na specjalnych kursach, np. organizowanych przez TOPR. Ratownicy odpowiedzą na wszystkie pytania, zorganizują serię ćwiczeń praktycznych i nauczą posługiwania się sprzętem lawinowym: detektorami, sondą i łopatą. 

Więcej o lawinach w 3. odcinku programu Zagłada miasta

Redakcja 17/02/2017

Zobacz też

Rzadkie choroby – Calvino i Rashida płaczą krwawymi łzami. Czy lekarze będą w stanie im pomóc? Rzadkie choroby – Calvino i Rashida płaczą krwawymi łzami. Czy lekarze będą w stanie im pomóc? Rzadkie choroby dotykają ludzi na całym świecie. Poznajcie nastolatka z Tennessee – Calvina i mieszkającą w Indiach Rashidę, którzy płaczą krwawymi łzami. Czy lekarze będą w stanie znaleźć panaceum na ich rzadko spotykaną dolegliwość? Megalotnisko w Dubaju: najlepsza droga do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Megalotnisko w Dubaju: najlepsza droga do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Lotnisko w Dubaju - nawet najmniejsza pomyłka może kosztować ten port lotniczy utratę reputacji na międzynarodowej arenie, a na to orientalny kolos nie może sobie pozwolić! Zobaczcie, jak działa jeden z największych portów lotniczych na świecie! FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek z serii „Megalotnisko w Dubaju"! Tuż przed tragedią. World Trade Center - czy zamachowi można było zapobiec? Tuż przed tragedią. World Trade Center - czy zamachowi można było zapobiec? World Trade Center - po 14 latach od zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych na Ground Zero stoi już nowa budowla - One World Trade Center. Kolejne trzy są w budowie. Ale wspomnienia o tym, co wydarzyło się 11 września wciąż są żywe. Ludzie na całym świecie wciąż zadają sobie także pytanie, czy tragedii można było uniknąć. FOKUS TV zaprasza na film z cyklu „Tuż przed tragedią" poświęcony atakowi na WTC. Jeździectwo: dlaczego warto jeździć konno? Jeździectwo: dlaczego warto jeździć konno? Dlaczego warto jeździć konno? Oprócz niesamowitości samego przebywania ze zwierzęciem, nawiązania i utrzymania z nim kontaktu, jazda konna wpływa pozytywnie na cały nasz organizm. Dlatego też jeździectwo jest doskonałą formą aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!