Lądowanie w Normandii - największa operacja desantowa II wojny światowej. Kontekst i przebieg lądowania w Normandii

Lądowanie w Normandii to była największa operacja desantowa II wojny światowej. Na brzegi francuskiej Normandii przerzucono tysiące żołnierzy i setki ton sprzętu, otwierając drugi front. Program przedstawia kontekst polityczny, wcześniejsze wydarzenia i przebieg lądowania w Normandii. Został zrealizowany w 70. rocznicę tego pamiętnego wydarzenia.

Lądowanie w Normandii – podwodne odkrycia, część 1

Lądowanie w Normandii – podwodne odkrycia, część 1
Kraj produkcji: Francja Kategoria wiekowa Czas trwania 00:50:25

Film „Lądowanie w Normandii" miał na celu uczczenie rocznicy tego znamiennego wydarzenia, które było jednym z początków końca III Rzeszy. Latem 2014 roku na plaży Sword w Normandii świętowano okrągłą, 70. rocznicę operacji w Normandii. Lądowanie aliantów na francuskim wybrzeżu było niesamowicie skomplikowaną logistycznie operacją. W akcji wzięły udział tysiące przedstawiciele licznych narodów całego świata. Byli wśród nich: Brytyjczycy, Amerykanie, Kanadyjczycy, a także Polacy, Holendrzy, Belgowie, Australijczycy, Grecy, Luksemburczycy, Norwegowie, Czesi, Słowacy, Nowozelandczycy i Duńczycy.

Na francuskie plaże przerzuconych zostało około156 tys. alianckich żołnierzy, w tym 24 tys. spadochroniarzy i piechoty szybowcowej oraz desantu morskiego. W trakcie poprzedzającego inwazję bombardowania plaż dokonanego przez RAF i USAAF zrzucono ponad 9 tys. ton bomb. W operacji udział wzięło udział 7 tys. jednostek pływających brytyjskiej i amerykańskiej floty.

Jak przebiegała akcja? Zapraszamy przed ekrany do FOKUS TV do oglądania dwuodcinkowego programu „Lądowanie w Normandii", przedstawiającego największą operację desantową II wojny światowej. Opowieść o tej pamiętnej akcji rozpocznie się w 1941 roku, kiedy to Churchill i Roosevelt po raz pierwszy porozumieli się w sprawie przeprowadzenia operacji na tak wielką skalę. Film przybliża następnie działania strategiczne Hitlera, które miały na celu zapobiec działaniom aliantów, kreśli też kontekst geopolityczny tej fazy wojny, wreszcie odtwarza D-Day i całą zasadniczą fazę operacji.

Film historyczny Lądowanie w Normandii na antenie FOKUS TV   lub na stronie www.fokus.tv/player, w piątek o godz.17:00

 

 

Redakcja 17/07/2014

Zobacz też

Czy katolik może być bogaty? Ile ma oddawać na biednych? Czy musi się dzielic swoimi dochodami? Czy katolik może być bogaty? Ile ma oddawać na biednych? Czy musi się dzielic swoimi dochodami? Wiara nie zmusza katolików do wyzbywania się całego majątku. Pomaga nam raczej nie traktować go jako wartości samej w sobie, ale z hojnością, zgodnie z własnymi, uczciwie ocenionymi możliwościami, wspierać tych, którzy mają mniej niż my - mówi Karol Olszewski z Catholic Voices - Bogactwo to nic złego. Zobacz czy katolik może być bogaty! Dlaczego ksiądz Ryszard Halwa z fundacji SOS Obrony Życia Poczętego ratuje kobiety przed mężami-sadystami? Dlaczego ksiądz Ryszard Halwa z fundacji SOS Obrony Życia Poczętego ratuje kobiety przed mężami-sadystami? Fundacja ani ksiądz nie kontaktują ze sobą matek z ośrodka i mężczyzn. Groziłoby to wieloma nadużyciami. Do ośrodka trafiają osoby poranione, skrzywdzone - jeśli najpierw nie przepracują swoich problemów to jest wielce prawdopodobne , że ich następny partner życiowy będzie podobny do męża-sadysty... Zobacz jak Fundacja pomaga kobietom. Emerytury wojskowe i policyjne - kto może skorzystać, co się zmieniło? Emerytury wojskowe i policyjne - kto może skorzystać, co się zmieniło? Reforma emerytalna 2013 zmieniła zasady przechodzenia na emerytury "mundurowe". Aby przejść na emeryturę mundurowy musi mieć skończone 55 lat, a minimalny staż służby musi wynosić 25 lat (do tej pory było to 15 lat). Prawo do emerytury gwarantuje dopiero równoczesne spełnienie obydwu warunków. EMERYTURY MUNDUROWE po 25 latach służby i 55. roku życia - kto i kiedy może przejść na mundurową? EMERYTURY MUNDUROWE po 25 latach służby i 55. roku życia - kto i kiedy może przejść na mundurową? Reforma emerytalna wprowadza nowe zasady przyznawania emerytur dla policjantów, żołnierzy i innych funkcjonariuszy służb mundurowych. Podniesiony został zarówno wiek emerytalny, jak i niezbędny staż służby. Warto jednak pamiętać, że reforma dotknie tylko tych, którzy służbę rozpoczną po 31.12.2012 r.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!