Lądowanie w Normandii - największa operacja desantowa II wojny światowej. Kontekst i przebieg lądowania w Normandii

Lądowanie w Normandii to była największa operacja desantowa II wojny światowej. Na brzegi francuskiej Normandii przerzucono tysiące żołnierzy i setki ton sprzętu, otwierając drugi front. Program przedstawia kontekst polityczny, wcześniejsze wydarzenia i przebieg lądowania w Normandii. Został zrealizowany w 70. rocznicę tego pamiętnego wydarzenia.

Lądowanie w Normandii – podwodne odkrycia, część 1

Lądowanie w Normandii – podwodne odkrycia, część 1
Kraj produkcji: Francja Kategoria wiekowa Czas trwania 00:50:25

Film „Lądowanie w Normandii" miał na celu uczczenie rocznicy tego znamiennego wydarzenia, które było jednym z początków końca III Rzeszy. Latem 2014 roku na plaży Sword w Normandii świętowano okrągłą, 70. rocznicę operacji w Normandii. Lądowanie aliantów na francuskim wybrzeżu było niesamowicie skomplikowaną logistycznie operacją. W akcji wzięły udział tysiące przedstawiciele licznych narodów całego świata. Byli wśród nich: Brytyjczycy, Amerykanie, Kanadyjczycy, a także Polacy, Holendrzy, Belgowie, Australijczycy, Grecy, Luksemburczycy, Norwegowie, Czesi, Słowacy, Nowozelandczycy i Duńczycy.

Na francuskie plaże przerzuconych zostało około156 tys. alianckich żołnierzy, w tym 24 tys. spadochroniarzy i piechoty szybowcowej oraz desantu morskiego. W trakcie poprzedzającego inwazję bombardowania plaż dokonanego przez RAF i USAAF zrzucono ponad 9 tys. ton bomb. W operacji udział wzięło udział 7 tys. jednostek pływających brytyjskiej i amerykańskiej floty.

Jak przebiegała akcja? Zapraszamy przed ekrany do FOKUS TV do oglądania dwuodcinkowego programu „Lądowanie w Normandii", przedstawiającego największą operację desantową II wojny światowej. Opowieść o tej pamiętnej akcji rozpocznie się w 1941 roku, kiedy to Churchill i Roosevelt po raz pierwszy porozumieli się w sprawie przeprowadzenia operacji na tak wielką skalę. Film przybliża następnie działania strategiczne Hitlera, które miały na celu zapobiec działaniom aliantów, kreśli też kontekst geopolityczny tej fazy wojny, wreszcie odtwarza D-Day i całą zasadniczą fazę operacji.

Film historyczny Lądowanie w Normandii na antenie FOKUS TV   lub na stronie www.fokus.tv/player, w piątek o godz.17:00

 

 

Redakcja 19/12/2014

Zobacz też

Wizyta u szamana – czy krowi mocz może leczyć? Czy tradycyjna medycyna Indii zna sposób na dolegliwości uczestników programu? Wizyta u szamana – czy krowi mocz może leczyć? Czy tradycyjna medycyna Indii zna sposób na dolegliwości uczestników programu? Krowi mocz, krew węża, wyciągi z trujących roślin – właśnie z takich produktów powstają medykamenty, które przyjmują śmiałkowie biorący udział w programie „Wizyta u szamana". Zdecydowali się oni poddać kuracjom proponowanym przez medyków reprezentujących medycynę alternatywną różnych części świata, ponieważ zachodni lekarze nie są w stanie im pomóc. W najbliższym odcinku – tradycyjna medycyna Indii i dwaj pacjenci, którzy poddadzą się kuracji krowim moczem. Godzina zero – operacja „Pewna śmierć". Brawurowa akcja w Sierra Leone w 2000 roku Godzina zero – operacja „Pewna śmierć". Brawurowa akcja w Sierra Leone w 2000 roku Kilkuosobowy oddział brytyjskich żołnierzy więzionych przez terrorystów w sercu dżungli i 120 spadochroniarzy, którzy lecą im na pomoc. Tak właśnie wyglądała jedna z najbardziej brawurowych akcji w historii służb specjalnych brytyjskich sił zbrojnych. Operacja Barras miała na celu odbicie zakładników w Sierra Leone a jej uczestnicy mówili o niej operacja „Pewna śmierć". Biżuteria nie dla każdego. Co wiesz o największej perle na świecie? Biżuteria nie dla każdego. Co wiesz o największej perle na świecie? Ze względu na swój urok i trudności w uzyskiwaniu, perły obok diamentów, należą do najbardziej ekskluzywnej biżuterii i są symbolem bogactwa, szczególnie gdy są wytworem natury, a nie hodowlane. Czy wiecie, jaka jest obecnie najbardziej cenna i największa perła na świecie? Jakie felgi na zimę - stalowe czy aluminiowe? Jakie felgi na zimę - stalowe czy aluminiowe? Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy na zimę wymieniać felgi aluminiowe na stalowe. Wbrew powszechnej opinii lepszym wyborem mogą okazać się te pierwsze, ale nie dotyczy to każdych felg. Dlaczego?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!