Lądowanie w Normandii - największa operacja desantowa II wojny światowej. WIDEO

Lądowanie w Normandii to największa operacja desantowa II wojny światowej. Na brzegi francuskiej Normandii przerzucono tysiące żołnierzy i setki ton sprzętu, otwierając drugi front.

Lądowanie w Normandii – podwodne odkrycia, część 1

Lądowanie w Normandii – podwodne odkrycia, część 1
Kraj produkcji: Francja Kategoria wiekowa Czas trwania 00:50:25

Film „Lądowanie w Normandii" miał na celu uczczenie rocznicy tego znamiennego wydarzenia, które było jednym z początków końca III Rzeszy. Latem 2014 roku na plaży Sword w Normandii świętowano okrągłą, 70. rocznicę operacji w Normandii. Lądowanie aliantów na francuskim wybrzeżu było niesamowicie skomplikowaną logistycznie operacją. W akcji wzięły udział tysiące przedstawiciele licznych narodów całego świata. Byli wśród nich: Brytyjczycy, Amerykanie, Kanadyjczycy, a także Polacy, Holendrzy, Belgowie, Australijczycy, Grecy, Luksemburczycy, Norwegowie, Czesi, Słowacy, Nowozelandczycy i Duńczycy.

Na francuskie plaże przerzuconych zostało około156 tys. alianckich żołnierzy, w tym 24 tys. spadochroniarzy i piechoty szybowcowej oraz desantu morskiego. W trakcie poprzedzającego inwazję bombardowania plaż dokonanego przez RAF i USAAF zrzucono ponad 9 tys. ton bomb. W operacji udział wzięło udział 7 tys. jednostek pływających brytyjskiej i amerykańskiej floty.

Jak przebiegała akcja? Zapraszamy przed ekrany do FOKUS TV do oglądania dwuodcinkowego programu „Lądowanie w Normandii", przedstawiającego największą operację desantową II wojny światowej. Opowieść o tej pamiętnej akcji rozpocznie się w 1941 roku, kiedy to Churchill i Roosevelt po raz pierwszy porozumieli się w sprawie przeprowadzenia operacji na tak wielką skalę. Film przybliża następnie działania strategiczne Hitlera, które miały na celu zapobiec działaniom aliantów, kreśli też kontekst geopolityczny tej fazy wojny, wreszcie odtwarza D-Day i całą zasadniczą fazę operacji.

.. Oglądaj obie części dokumentu „Lądowanie w Normandii – podwodne odkrycia” 

 

Redakcja 17/07/2014

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!