Kuna w domu. Jak się pozbyć kuny?

Urządza dzikie harce na strychu nie dając spać, niszczy ocieplenie dachu i zostawia odchody, których zapach trudno usunąć. Wygląda tak milutko, a jest prawdziwym utrapieniem dla właścicieli domów. Każdy więc chce się pozbyć kuny, ale nie jest to proste, bo jest inteligentna i przebiegła. Jak wypłoszyć ze swojego domu dziką lokatorkę - kunę domową? 

Istnieje wiele sposobów na wykurzenie kuny z domu. Niestety, musimy cię zmartwić. Żaden nie gwarantuje, że kuna na stałe się wyniesie albo nie wprowadzi się nowy uciążliwy gość. A pozbycie się tego zwierzęcia, gdy ma młode, graniczy wręcz z cudem. W rezultacie wkrótce masz całą kunią rodzinkę, która potrafi mocno narozrabiać. To, że hałasuje, to jeszcze drobiazg. Gorzej, że trzeba będzie wymienić ocieplenie dachu. Kun trzeba się więc pozbyć jak najprędzej - zanim założą rodzinę.

Domowe sposoby kontra sprawdzone pomysły

Raczej nie wierz w skuteczność tzw. domowych sposobów. Odchody tygrysa, przyniesione z ZOO, sierść psa ułożona na strychu, rozlewanie olejków eterycznych, których zapach jest ponoć wyjątkowo niemiły dla kun, z reguły zawodzą. Zwierzęta te nie boją się woni innych drapieżników ani nie czują dużego dyskomfortu, gdy otoczą je roślinne aromaty.  Mało skuteczne są też odstraszacze zapachowe, które można kupić w sklepach lub przez Internet. Nie działa na nie także trutka na szczury (kuny ją omijają z daleka), po którą sięgają niektóre zdesperowane osoby. Co zatem może pomóc wyrzucić kunę z domu?

  • Odstraszacze elektroniczne - to urządzenia emitujące ultradźwięki, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ich częstotliwość się zmienia, żeby zwierzęta się do nich nie przyzwyczaiły.

  • Pułapki żywołowne – najlepiej sprawdzają się te dwuwejściowe (przelotowe). Kuna jest inteligentna, więc nie wejdzie do pułapki, jeśli nie widzi drugiego wyjścia.  Oczywiście do środka musisz włożyć dobrze przymocowaną przynętę, np. kawałek kurczaka, jajo prosto z kurnika. Uwaga, nie dotykaj przynęty i  samej klatki gołymi rękami, bo będą pachnieć człowiekiem. Pułapkę można  ustawić na strychu albo na zewnątrz budynku, gdzieś pod płotem, pod krzakiem, istnieje jednak wtedy ryzyko, że złapie się w nią kot sąsiada. Schwytaną kunę wywieź daleko od domu.

  • Uszczelnienie domu - zdaniem osób, które usiłowały pozbyć się kun, to najlepszy sposób. Ale uszczelnienie musi być idealne, inaczej znów będziesz miał uciążliwych dzikich lokatorów.   

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/05/2012

Zobacz też

Czy ODBLASKI DLA DZIECI są obowiązkowe? Jak zapewnić pieszym większe bezpieczeństwo? Czy ODBLASKI DLA DZIECI są obowiązkowe? Jak zapewnić pieszym większe bezpieczeństwo? Jesienią i zimą noc zapada bardzo szybko. Zdarza się nawet, że gdy nasze dzieci wychodzą do szkoły i wracają do domu na dworze jest tak samo ciemno. Taki powrót, szczególnie poboczem drogi może być niebezpieczny. Stąd obowiązek noszenia odblasków przez dzieci. Jakich sytuacji dotyczy? NIEZAPŁACONY MANDAT - CO ZA TO GROZI? Co dzieje się z niezapłaconym mandatem? NIEZAPŁACONY MANDAT - CO ZA TO GROZI? Co dzieje się z niezapłaconym mandatem? Otrzymanie mandatu nie jest rzeczą przyjemną. Jeszcze mniej przyjemne jest jego zapłacenie. Zdarza się, że czasem nie mamy, z czego go zapłacić, niekiedy odkładamy niemiłą czynność w nieskończoność, bywa i tak, że o mandacie zapominamy. Co się stanie, gdy nie zapłacimy mandatu? Ile kosztuje UTRZYMANIE PSA? Jakie wydatki wiążą się z posiadaniem psa? Ile kosztuje UTRZYMANIE PSA? Jakie wydatki wiążą się z posiadaniem psa? Często decydując się na zakup czworonoga nie zdajemy sobie sprawy, ile faktycznie wyniesie nas koszt zakupu i miesięcznego utrzymania psa. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić może wynieść nawet kilka tysięcy złotych! Zanim więc zdecydujemy się na czworonoga, powinniśmy sprawdzić, czy nas na niego stać. WILGOĆ W DOMU! Co robić? JAK POZBYĆ SIĘ WILGOCI Z DOMU? Sposoby na wilgoć WILGOĆ W DOMU! Co robić? JAK POZBYĆ SIĘ WILGOCI Z DOMU? Sposoby na wilgoć Wilgoć w mieszkaniu lub domu to zjawisko całkowicie naturalne. Pojawia się podczas prania, gotowania czy kąpieli. Problem, gdy jest jej za dużo. Wilgoć w domach jest częstym nieproszonym gościem. Jak się pozbyć wilgoci z domu – sposoby na wilgoć?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!