Które zawody podlegają deregulacji i KIEDY? Do jakich zawodów łatwiejszy dostęp?

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy deregulującej dostęp do 49 zawodów. Dzięki tym przepisom ułatwiony będzie dostęp do tych zawodów. Resort już zapowiedział, że pracuje nad kolejnym dokumentem, który ułatwiłby dostęp do kolejnych 180 zawodów. Deregulacja zawodów – jaki zawód nie podlega deregulacji

Deregulacja zawodów – jaki zawód nie podlega deregulacji

Polska jest rekordzistą Europy pod względem ograniczania dostępu do zawodów. Lista profesji regulowanych w naszym kraju liczy aż 380 pozycji. Ministerstwo sprawiedliwości chce to zmienić.

- Przedstawiłem projekt ustawy deregulującej dostęp do 49 zawodów – mówi minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Co to oznacza?

Na przykład zdecydowanie łatwiej będzie zostać taksówkarzem Projekt wstępnie poparli już posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą, by listę ministra zwiększyć do 200 zawodów. Ministerstwo chce iść krok dalej.

- W sumie przygotowane przez nas ustawy deregulacyjne objęłyby około 230 zawodów, co stanowi ponad 60% wszystkich obecnie regulowanych w Polsce profesji – stwierdza Jarosław Gowin. – Chciałbym, aby prace nad tymi projektami zakończyły się w Ministerstwie Sprawiedliwości do końca tego roku – dodał. Zatem projekt mógłby wejść w życie od 2012 roku jeśli posłowie szybko go przyjmą.

Projekt ustawy deregulacyjnej obejmuje następujące zawody:

1) adwokata;

2) radcy prawnego;

3) notariusza;

4) komornika;

5) syndyka;

6) urzędnika sądowego (prokuratury);

7) detektywa;

8) pracownika ochrony fizycznej I stopnia;

9) pracownika ochrony fizycznej II stopnia;

10) pracownika zabezpieczenia technicznego I stopnia;

11) pracownika zabezpieczenia technicznego II stopnia;

12) pośrednika w obrocie nieruchomościami;

13) zarządcy nieruchomości;

14) trenera klasy drugiej;

15) trenera klasy pierwszej;

16) trenera klasy mistrzowskiej;

17) instruktora sportu;

18) przewodnika turystycznego miejskiego;

19) przewodnika turystycznego terenowego;

20) przewodnika turystycznego górskiego;

21) międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego;

22) pilota wycieczek;

23) doradcy zawodowego;

24) pośrednika pracy;

25) specjalistę do spraw rozwoju zawodowego;

26) specjalistę do spraw programów;

27) lidera klubu pracy;

28) doradcę EURES;

29) asystenta EURES;

30) bibliotekarza; 31) pracownika dokumentacji i informacji naukowej;

32) instruktora nauki jazdy;

33) egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdem i osób poddawanych kontrolnemu sprawdzaniu kwalifikacji;

34) taksówkarza;

35) geodety w zakresach geodezyjnych pomiarów podstawowych;

36) geodety w zakresie redakcji map;

37) geodety w zakresach fotogrametrii i teledetekcji;

38) mechanika wiertni;

39) spawacza w odkrywkowych zakładach górniczych;

40) spawacza w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi;

41) marynarza żeglugi śródlądowej;

42) marynarza motorzystę żeglugi śródlądowej;

43) mechanika statkowego żeglugi śródlądowej;

44) przewoźnika żeglugi śródlądowej;

45) stermotorzystę żeglugi śródlądowej;

46) szypra żeglugi śródlądowej;

47) starszego marynarza żeglugi śródlądowej;

48) bosmana żeglugi śródlądowej;

49) sternika żeglugi śródlądowej;

Tagi: fokus tv,

Redakcja 13/03/2012

Zobacz też

Czym różni się Wigilia na Warmii i Mazurach od Wigilii w Wielkopolsce? Tradycje świąteczne w Polsce. Cz. 2 Czym różni się Wigilia na Warmii i Mazurach od Wigilii w Wielkopolsce? Tradycje świąteczne w Polsce. Cz. 2 Praktycznie każdy region w Polsce ma swoje własne tradycje świąteczne. Stół bożonarodzeniowy na Warmii i Mazurach różni się nieco od jego odpowiednika w Wielkopolsce. Mówimy czym różnią się tradycje świąteczne w różnych częściach naszego kraju. Jak tanio i skutecznie wyczyścić ściany i podłogi? Jak tanio i skutecznie wyczyścić ściany i podłogi? Niezależnie od tego, jak dobrą farbą pomalujemy ściany oraz jak drogie płytki lub aluminium wyłożymy, na ścianach i podłogach osadza się kurz. Co zrobić, by w miarę tanio i prosto przywrócić czystość? Mówimy, za pomocą jakich domowych sposobów tanio i skutecznie wyczyścisz ściany i podłogi. Jak tanio i skutecznie posprzątać kuchnię? Jak tanio i skutecznie posprzątać kuchnię? Bądź EKO! Poznaj nasze sposoby na ekosprzątanie! Jak tanio i skutecznie posprzatać w kuchni? Każdy z nas lubi, gdy jego dom przed świętami lśni czystością. Mówi się, że kuchnia jest wizytówką jego właścicielki. Co zrobić, gdy cenisz sobie czystość, ale nie chcesz wydawać kroci na wynajęcie sprzątaczki ani drogie środki czystości? Mówimy, jak przy pomocy soli, octu i cytryny posprzatać kuchnię. Kredyt świąteczny: raty na karcie czy kredyt ratalny? Kredyt świąteczny: raty na karcie czy kredyt ratalny? W okresie przedświątecznej gorączki zakupów wielu z nas zastanawia się pewnie skąd wziąć na to wszystko pieniądze. Rozwiązaniem jak co roku jest kredyt ratalny, ale tym razem zastąpić go mogą raty na karcie kredytowej. Jakie są korzyści takiego rozwiązania? Kto powinien się nad nim zastanowić?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!