Które rzeczowniki nie mają liczby pojedynczej?

W języku polskim rzeczowniki zazwyczaj odmieniają się przez liczbę pojedynczą i liczbę mnogą. Są jednak takie rzeczowniki, które mają tylko liczbę pojedynczą lub tylko liczbę mnogą. Są to singularia tantum i pluralia tantum.

Przez co odmieniają się rzeczowniki?

Rzeczowniki, podobnie jak przymiotniki, odmieniają się przez liczbę i przypadki. Pod względem odmiany odróżnia je m.in. to, że przymiotniki odmieniają się przez rodzaje, a rzeczowniki mają przypisany konkretny rodzaj.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre rzeczowniki nie odmieniają się przez liczby, to znaczy mają jedynie liczbę pojedynczą albo mnogą.

Które rzeczowniki nie mają liczby pojedynczej (pluralia tantum)?

W przypadku rzeczowników, które nie mają liczby pojedynczej (czyli pluralia tantum), rozróżniamy zarówno nazwy własne, nazwy pospolite, rzeczowniki policzalne, jak i niepoliczalne.

Przykłady:

  • nazwy własne – Bahamy, Bermudy, Tatry, Niderlandy
  • nazwy pospolite – nożyczki, drzwi, spodnie, rajstopy, ferie, zapasy, zawody
  • rzeczowniki niepoliczalne – wakacje, ferie
  • rzeczowniki policzalne – drzwi, nożyce

Trudno ustalić tu jakąś regułę, choć wśród rzeczowników tego typu można wyodrębnić np. grupę nazw przedmiotów składających się niejako z kilku elementów (a więc zawierających znaczenie mnogości): spodnie, rajstopy, nożyczki, a także grupę nazw uroczystości, świąt, dni wolnych od pracy: walentynki, andrzejki, wakacje, ferie (ale: sylwester).

Niektóre rzeczowniki należące do pluraria tantum mają również liczbę pojedynczą, ale ich znaczenie jest wówczas inne. Np. zawody (sportowe) i zawód (wyuczony, miłosny), albo: zapasy (sportowe, zapasy na zimę) i zapas (pewna ilość).

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

ALDONA WEJCHERT: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? ALDONA WEJCHERT: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? Aldona Wejchert, dziedzicząc po zmarłym mężu udziały w Grupie ITI, stała się jedną z najbogatszych Polek. W tegorocznym rankingu „Wprost” zajmuje trzecie miejsce. Mówimy, kim jest Aldona Wejchert, jaki ma majątek i co osiągnęła. BARBARA KOMOROWSKA: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? BARBARA KOMOROWSKA: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? Barbara Komorowska razem z mężem Zbigniewem Komorowskim współtworzą firmę Bakoma produkującą jogurty. Od lat pojawiają się na listach najbogatszych Polaków. W tym roku zaś sama Barbara Komorowska zajęła drugie miejsce na liście najbogatszych Polek w 2013 r. według rankingu opublikowanego przez „Wprost”. Mówimy, kim jest Barbara Komorowska. GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce? W tegorocznym rankigu najbogatszych kobiet przeprowadzonym przez „Wprost” Grażyna Kulczyk zajmuje pierwsze miejsce. Na co dzień zajmuje się sztuką, a także działa w branży deweloperskiej, co przynosi jej ogromne korzyści finansowe. Mówimy, kim jest Grażyna Kulczyk, jaki ma majątek i czym się zajmuje. Basia Trzetrzelewska: kim jest? Co osiągnęła? Basia Trzetrzelewska: kim jest? Co osiągnęła? Basia Trzetrzelewska jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich artystek. Jej przeboje zna każdy. Jako jedna z nielicznych muzyków zrobiła prawdziwą karierę w Stanach, gdzie doceniono jej niespotykany głos i charyzmę. Mówimy, kim jest Basia Trzetrzelewska.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!