Kto zabił Iwana Groźnego? Car Wszechrusi zmarł przy partii szachów. Czy ktoś mu w tym pomógł?

Zawsze dostawał to, czego chciał. Imperium rosyjskim rządził twardą ręką. Siał postrach wśród swoich poddanych i nie miał litości, gdy trzeba było usunąć kogoś z tego świata. Ale w końcu i na niego przeszedł czas. Czy Iwan Groźny zmarł śmiercią naturalną? A może znalazł się ktoś, kto przyczynił się do tego, żeby znienawidzony tyran pożegnał się z życiem?Okrutny władca, car Wszechrusi w latach 1547-1584, przez większość rządzących ówczesną Europą uznawany był za szaleńca. Jednak do dziś wielu Rosjan uważa go za bohatera narodowego, a jednym z jego najzagorzalszych adoratorów był Józef Stalin.

Jako nie znający litości władca Iwan Groźny z pewnością miał wielu wrogów, którym mogło zależeć na jego śmierci. Zmarł podczas rozgrywania partii szachów - czego możemy być pewni, ponieważ do naszych czasów zachowały się liczne opisy jego śmierci. Do dziś otwarte pozostaje jednak pytanie, czy władca, mający w chwili śmierci zaledwie 54 lata, zmarł śmiercią naturalną, czy też został zamordowany. Kryminolog David Wilson otwiera śledztwo, mające na celu rozwikłanie zagadki jego śmierci. Punktem wyjścia stają się krążące jeszcze w czasach okrutnego władcy pogłoski, że znienawidzony tyran został uduszony przez swoich wrogów.

Aby dowiedzieć się, jak było na prawdę, Wilson udaje się do Rosji, by tam poszukiwać dowodów ewentualnej zbrodni. Ostatecznie wraca jednak do Londynu, trafia bowiem na trop intrygi z czasów Iwana Groźnego, w którą miały być zmieszane osoby z otoczenia Elżbiety I. Czy bezwzględny car został otruty przez zaufane mu osoby z jego otoczenia? Czy na jego śmierci mogło zależeć komuś spoza Rosji? Gdy śledztwo ma się już ku końcowi, sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót.


 

Redakcja 12/06/2014

Zobacz też

Samoloty, które zmieniły świat, odc. 1 - DC-3. Jak DC-3 zmienił historię? Samoloty, które zmieniły świat, odc. 1 - DC-3. Jak DC-3 zmienił historię? DC-3 (Douglas Commercial 3) to amerykański samolot pasażerski i transportowy. Powstał w latach 30. XX wieku - jako odpowiedź na zapotrzebowanie linii lotniczych na maszynę, która obsłuży nocne loty transkontynentalne w USA. Dlatego samolot miał 2 wersje - nocną z 14 miejscami do leżenia i dzienną - z 21 miejscami. Tak naprawdę to DC-3 rozruszały lotniczy ruch pasażerski. Prepersi – gotowi na wszystko, odc. 3. Schrony i ewakuacja Prepersi – gotowi na wszystko, odc. 3. Schrony i ewakuacja Trzeci odcinek serialu „Prepersi – gotowi na wszystko” poświęcony jest tematyce dobrze znanej każdemu prepersowi - schronienia. Bohaterowie opowiedzą, gdzie w razie sytuacji kryzysowej należy szukać azylu, jak samemu przygotować i wyposażyć schron, w jaki sposób pozyskać niezbędne do przeżycia - wodę czy energię, jak poradzić sobie psychicznie w zamknięciu i odcięciu od świata zewnętrznego. Wielkie akcje II wojny: wojenne zmagania oczyma walczących Wielkie akcje II wojny: wojenne zmagania oczyma walczących Sześciodocinkowa seria pokazująca II wojnę światową z perspektywy walczących. Dzięki odwadze żołnierzy brytyjskiej lekkiej piechoty, Królewskiej Marynarki Wojennej, US Rangers czy elitarnej jednostki SAS zmieniał się bieg poszczególnych bitew. Jak dojechać samochodem na Hel? Trzy trasy Warszawa-Hel Jak dojechać samochodem na Hel? Trzy trasy Warszawa-Hel Z Warszawy na Hel jest 450 km, na dojazd samochodem trzeba zaplanować sobie ok. 7 godzin. Mówimy, jak dojechać na Hel i którą trasę najlepiej wybrać, gdy jedziemy samochodem. Ile czasu zajmie podróż samochodem z Warszawy na Hel?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!