Kto trenuje polskie panczenistki i panczenistów? Kim jest Witold Mazur?

Witold Mazur do maja 2013 roku był głównym trenerem polskich panczenistek. Mimo wspaniałych wyników w drużynie, na niecały rok przed igrzyskami w Soczi ustąpił miejsca Krzysztofowi Niedźwiedzkiemu. Mazur pozostał w kadrze jako drugi trener. Co warto o nim wiedzieć?

Witold Mazur urodził się w 1973 roku w Sanoku. Łyżwiarzem szybkim został dzięki trenerowi Leszkowi Ciuce. W swojej karierze był związany w wieloma klubami m.in.  TS Zryw, SMS Zakopane czy SKŁ Górnik Sanok. Mazur to wielokrotny medalista mistrzostw Polski, jednak na międzynarodowej arenie nie radził sobie już tak dobrze. Jego największym sucesem indywidualnym jest 8. miejsce na dystansie 10 000 m na mistrzostwach świata w 2004 roku. Polakowi, mimo wypełniłenia minimum olimijskiego, nigdy nie udało się wystąpić na igrzyskach.

Po zakończeniu kariery, Mazur najpierw został ł trenerem w sekcji jazdy szybkiej na rolkach w UKS Orlica Duszniki Zdrój, zaś w czerwcu 2012 wygrał konkurs na stanowisko trenera głównego polskich panczenistek. Panie pod jego wodzą zostały wicemistrzyniami świata w wyścigu drużynowym i po raz pierwszy w historii zajęły trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Niestety dobre wyniki w drużynie nie przełożyły się na sucesy indywidualne, dlatego w maju 2013 roku był zmuszony zrezygować z funkcji I trenera. 

>>> Srebrny medal w łyżwiarstwie szybkim kobiet dla Polski KLIKNIJ!

Miejsce Mazura zajął Krzysztof Niedźwiedzki. Szkoleniowiec, który przygotowywał naszych panczenistów do igrzysk olimpijskich w Vancouver i od wielu lat jest trenerem Katarzyny Bachledy-Curuś.  Mazur pozostał w kadrze jako drug trener i niewątpliwie ma swój duży udział w historycznym srebrnym medalu polskich łyżwiarek szybkich na Zimowych Igrzysach Olimpijksich w Soczi. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!