Kto jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn? Przeczytaj, KTO PŁACI, A KTO KORZYSTA Z ULGI?

W świetle prawa podatkowego spadek traktuje się jak darowiznę. Sprawdź, którzy spadkobiercy i w jaki sposób mogą ubiegać się o zwolnienie z płacenia podatku od spadków i darowizn.

Spadkobierca nie należący do bliskiej rodziny zmarłego musi zapłacić podatek

Jeśli spadkobierca nie należy do najbliższej rodziny zmarłego, zobowiązany jest zapłacić podatek od otrzymanego majątku. W ujęciu prawnym majątek to szeroko rozumiane pojecie. Mianem tym określa się m.in. nieruchomość, dobra ruchome (np. samochód, dzieła sztuki, sprzęt RTV) ale też papiery wartościowe czy środki pieniężne.

Komu przysługuje zwolnienie od podatku od spadków i darowizn?

Uldze podatkowej podlega najbliższa rodzina spadkodawcy. Według prawa podatkowego podatku od spadku nie muszą płacić: małżonek, rodzice (wstępni), dziadkowie (wstępni), dzieci (zstępni), wnuki (zstępni), ojczym, macocha, pasierbowie, rodzeństwo.

Kiedy najbliższej rodzinie przysługuje ulga podatkowa?

Najbliższa rodzina spadkodawcy nie płaci podatku od spadku i darowizn w przypadku:

  • nabycia spadku,
  • polecenia testamentowego,
  • zapisu i dalszego zapisu,
  • zachowku,
  • praw do wkładu oszczędnościowego.

Jak ubiegać się o zwolnienie podatkowe?

O zwolnienie z podatku od spadku i darowizn należy ubiegać się w urzędzie skarbowym. Wystarczy złożyć wypełniony formularz „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych” (SD-Z2) u naczelnika, zwykle właściwego dla spadkodawcy. Druk znajdziesz w urzędzie skarbowym lub stronie internetowej urzędu. W formularzu musi znaleźć się informacja o stopniu pokrewieństwa ze spadkodawcą oraz odziedziczonych dobrach majątkowych. Na założenie wniosku masz 6 miesięcy, licząc od dnia uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku. Jeśli przekroczysz wskazany termin, będziesz zmuszony zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 25/10/2011

Zobacz też

Android czy Windows Phone? Komórkę z którym systemem wybrać? Co ma Android, czego nie ma Windows Phone? Android czy Windows Phone? Komórkę z którym systemem wybrać? Co ma Android, czego nie ma Windows Phone? Android czy Windows Phone? Co ma Windows Phone, co przydałoby się w Androidzie? Wybierając telefon, warto zwrócić uwagę, na jakim systemie operacyjnym działa. Proponowane rozwiązania w dostępnych na rynku systemach potrafią się bardzo różnić i niewłaściwy wybór może spowodować, że korzystanie z telefonu stanie się udręką. Jaki więc system wybrać? Co ma Android, czego nie ma Windows Phone? Jak naprawdę umarł Jezus? Opis Męki Pańskiej Jak naprawdę umarł Jezus? Opis Męki Pańskiej Śmierć Jezusa Chrystusa jest dla katolików zarówno najważniejszym, jak i najsmutniejszym wydarzeniem opisanym w Biblii. Dziś, w Wielki Piątek, wspomina się Mękę Pańską i ukrzyżowanie Jezusa. A my przedstawiamy Wam mniej znane fakty dotyczące śmierci Jezusa na krzyżu. Kim jest Karolina Korwin - Piotrowska? Kim jest Karolina Korwin - Piotrowska? Karolina Korwin Piotrowska w programie "Magiel Towarzyski" odsłania kulisy polskiego i światowego show - biznesu, nie szczędzi krytyki i ciętym językiem krytykuje "niunie", "lachonki" i celebrycki światek. Kim jest dziennikarka i była jurorka "Top Model" - Karolina Korwin - Piotrowska? Znaczenie imion. Jakie są kobiety, których imiona zaczynają się na literę A? Znaczenie imion. Jakie są kobiety, których imiona zaczynają się na literę A? Wybór imienia to sprawa niebagatelna – człowiek nosi je przez całe życie. Niektórzy wierzą, że imię może wpływać na to, jakim kto jest człowiekiem. Zobacz, jakie cechy przypisuje się kobietom, których imiona zaczynają się na literę A.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!