Kto jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn? Przeczytaj, KTO PŁACI, A KTO KORZYSTA Z ULGI?

W świetle prawa podatkowego spadek traktuje się jak darowiznę. Sprawdź, którzy spadkobiercy i w jaki sposób mogą ubiegać się o zwolnienie z płacenia podatku od spadków i darowizn.

Spadkobierca nie należący do bliskiej rodziny zmarłego musi zapłacić podatek

Jeśli spadkobierca nie należy do najbliższej rodziny zmarłego, zobowiązany jest zapłacić podatek od otrzymanego majątku. W ujęciu prawnym majątek to szeroko rozumiane pojecie. Mianem tym określa się m.in. nieruchomość, dobra ruchome (np. samochód, dzieła sztuki, sprzęt RTV) ale też papiery wartościowe czy środki pieniężne.

Komu przysługuje zwolnienie od podatku od spadków i darowizn?

Uldze podatkowej podlega najbliższa rodzina spadkodawcy. Według prawa podatkowego podatku od spadku nie muszą płacić: małżonek, rodzice (wstępni), dziadkowie (wstępni), dzieci (zstępni), wnuki (zstępni), ojczym, macocha, pasierbowie, rodzeństwo.

Kiedy najbliższej rodzinie przysługuje ulga podatkowa?

Najbliższa rodzina spadkodawcy nie płaci podatku od spadku i darowizn w przypadku:

  • nabycia spadku,
  • polecenia testamentowego,
  • zapisu i dalszego zapisu,
  • zachowku,
  • praw do wkładu oszczędnościowego.

Jak ubiegać się o zwolnienie podatkowe?

O zwolnienie z podatku od spadku i darowizn należy ubiegać się w urzędzie skarbowym. Wystarczy złożyć wypełniony formularz „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych” (SD-Z2) u naczelnika, zwykle właściwego dla spadkodawcy. Druk znajdziesz w urzędzie skarbowym lub stronie internetowej urzędu. W formularzu musi znaleźć się informacja o stopniu pokrewieństwa ze spadkodawcą oraz odziedziczonych dobrach majątkowych. Na założenie wniosku masz 6 miesięcy, licząc od dnia uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku. Jeśli przekroczysz wskazany termin, będziesz zmuszony zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 25/10/2011

Zobacz też

Ślub w cerkwi i w kościołach ewangelickich. Czym różni się ślub prawosławny od ślubu ewangelickiego? Ślub w cerkwi i w kościołach ewangelickich. Czym różni się ślub prawosławny od ślubu ewangelickiego? Czym różni się ślub prawosławny od ślubu ewangelickiego? Ceremonia ślubna w cerkwi jest bardzo obrzędowa. Młoda para staje się częścią sakrum miejsca, w którym bierze ślub. Mnóstwo tu czynności symbolicznych. Za to protestanci stawiają raczej na zobowiązaniową stronę obrzędu. Ma on charakter uroczysty, ale rytualny jest już w dużo mniejszym stopniu. Skradziony DOWÓD OSOBISTY - jak zastrzec ukradzione dokumenty? Skradziony DOWÓD OSOBISTY - jak zastrzec ukradzione dokumenty? SKRADZIONY DOWÓD. Jeśli zgubiłeś albo skradziono ci dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy, musisz jak najszybciej zastrzec te dokumenty. Chodzi o to, żeby nie wykorzystano twoich danych do celów przestępczych, jak wyłudzenie kredytu czy kupno komórki. Gdzie i jak zgłosić utratę dokumentów? Piotr Tymochowicz: KIM JEST, CO OSIĄGNĄŁ? Co wiemy o słynnym specjaliście ds. wizerunku? Piotr Tymochowicz: KIM JEST, CO OSIĄGNĄŁ? Co wiemy o słynnym specjaliście ds. wizerunku? Piotr Tymochowicz to znany i kontrowersyjny specjalista ds. wizerunku. Współpracował z wieloma politykami i biznesmenami, m.in. z Andrzejem Lepperem. Postanowił pozwać Google i żąda 20 milionów dolarów odszkodowania za promowanie zniesławiających go tekstów. Co jeszcze wiemy o Piotrze Tymochowiczu, z kim pracował i dlaczego wzbudza kontrowersje? ESTONIA. Atrakcje turystyczne Estonii. Co warto zobaczyć w Estonii? Co oferuje turystom Estonia? ESTONIA. Atrakcje turystyczne Estonii. Co warto zobaczyć w Estonii? Co oferuje turystom Estonia? Estonia to niewielki, wciąż mało znany kraj nad Bałtykiem, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Estonia to nie tylko stolica - Tallin i jego zabytki, ale również przepiękne wyspy. Jakie są atrakcje turystyczne Estonii? Co warto zobaczyć w Estonii? Co oferuje turystom Estonia?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!