Ksiądz po kolędzie – jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej?

Wizyta duszpasterska zwana potocznie kolędą wymaga odpowiedniej oprawy. Co powinno znaleźć się na stole i jak przygotować się do tego spotkania z księdzem?

Wizyta księdza po kolędzie, czyli tzw. wizyta duszpasterska to, jak tłumaczą księża, odwiedziny po to, aby poznać swoich parafian, więc nie trzeba się jej bać. Warto jednak odpowiednio się do niej przygotować.

>>> Ile pieniędzy dać księdzu po kolędzie? Ile włożyć do koperty?[KLIKNIJ]

Jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej?

Głównym miejscem, przy którym odbywa się wizyta duszpasterska jest stół. Powinien on zostać nakryty białym obrusem. Na stole powinien znaleźć się krucyfiks oraz dwie zapalone świecie, święcona woda oraz kropidło. Dobrze jest położyć również Pismo Święte. Zdobycie tych przedmiotów, wbrew pozorom nie graniczy wcale z cudem. Wystarczy wybrać się do sklepu z dewocjonaliami albo najbliższego z artykułami gospodarstwa domowego. W większości z nich można znaleźć tzw. zestawy kolędowe. Za taki ze świecami, krzyżykiem i kropidłem zapłacimy ok. 20 zł. Droższe są te, do których dodana została miseczka na święconą wodę. Kosztuję ok. 30 złotych.

Co jeśli nie mamy wody święconej?

Jeśli podczas wizyty księdza po kolędzie okaże się, że nie mamy w domu wody święconej wystarczy nalać zwykłą wodę, a przed Kolędą poprosić księdza o to aby ją poświęcił. Dzieci i młodzież, która chodzi do szkoły powinna przygotować zeszyty do religii. Ksiądz może chcieć je zobaczyć. Jeśli dzieci ich nie mają, lepiej żeby nie oszukiwały, że pożyczyły koledze, ale po prostu powiedziały, że go nie prowadzą. Na drzwiach domu powinien znaleźć się napis K+M+B i rok bieżący. To dla księdza widoczny znak, że w tym domu mieszkają katolicy, którzy chcą przyjąć księdza po kolędzie. Niepisany zwyczaj jest taki, że jeżeli ksiądz mieszka daleko od naszych domów, dobrze jest pojechać po księdza na plebanię.

Co z ofiarą?

To, że nie stać nas na złożenie ofiary po wizycie duszpaterskiej, nie oznacza, że mamy w ogóle nie przyjąć księdza, a on nie może nam takowej wizyty odmówić. Lepiej przyjąć i wyjaśnić, że nie mamy pieniędzy, jeżeli rzeczywiście tak jest, bo w przypadku nie przyjmowania księdza przez kilka kolejnych lat możemy zostać uznani za niepraktykujących lub niewierzących. Kwota, jaka powinna znaleźć się w kopercie zależy od naszych możliwości. Przeważnie wynosi ok. 50-100 zł.

Jak wygląda wizyta duszpasterska?

Podczas kolędy to my wychodzimy po księdza, a jeśli mieszkamy w mieszkaniu dobrze, aby drzwi otworzył gospodarz. Wyłączamy telewizor i radio, a na chrześcijańskie pozdrowienie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" należy odpowiedzieć "Na wieki wieków Amen". Jeżeli chcemy poświęcić jakieś przedmioty połóżmy je na stole. Wszyscy domownicy powinni brać udział we wspólnej modlitwie, a gdy ksiądz pokropi nas wodą święconą należy uczynić znak krzyża. Jeśli chcemy poczęstować księdza kawą, herbatą lub poczęstunkiem, uczyńmy to na początku wizyty, a nie gdy będzie wychodził. Po zakończeniu wizyty księdza gospodarz domu odprowadza go do sąsiada lub odwozi na plebanię.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 09/01/2013

Zobacz też

Jak usunąć plamy z tkanin? Jak usunąć plamy z tkanin? Widząc kolejną plamę na ulubionej bluzce czy obrusie zastanawiamy się, skąd ona się tam wzięła. Plamy to zabrudzenia, które lubią pojawiać się w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie. Żeby tego było mało, nie zawsze w łatwy sposób da się je usunąć. Usuwanie plam zależy bowiem od rodzaju substancji z której zostały zrobione. Jak bezpiecznie podróżować po różnych regionach świata i unikać złych przygód? Jak bezpiecznie podróżować po różnych regionach świata i unikać złych przygód? Wyjechać na wakacje to nie problem. Ale trzeba jeszcze wrócić w dobrym zdrowiu. Podpowiadamy co zrobić, by zadbać o swoje bezpieczeństwo w podróży i jak zachowywać się rozsądnie na każdym kontynencie. Przed daleką podróżą sprawdź, czy wiesz jakich niebezpieczeństw powinieneś unikać w kraju, do którego się wybierasz? Jakie są sposoby na jesienną chandrę? Jakie są sposoby na jesienną chandrę? Gdy kończy się złota polska jesień większość z nas z niechęcią myśli o czekających nas wielu miesiącach szarówki i chłodu. Taka pogoda wywołuje u wielu z nas zły nastrój - zwany też czasem depresją sezonową. Czy wiesz jak przeskoczyć jesienny dół i apatię? Przeczytaj o sprawdzonych sposobach poprawy nastroju. Co można zabrać do samolotu? Bagaż podręczny co można mieć ze sobą w samolocie Co można zabrać do samolotu? Bagaż podręczny co można mieć ze sobą w samolocie Choć wytyczne dotyczące dopuszczalnej pojemności płynów przewożonych w bagażu podręcznym zmodyfikowano 4 lata temu, to wciąż zdarzają się dantejskie sceny rekwirowania kremów i perfum na lotniskach. Co trzeba wiedzieć, by nie stać się głównym aktorem tego spektaklu?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!