Ksiądz po kolędzie – jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej?

Wizyta duszpasterska zwana potocznie kolędą wymaga odpowiedniej oprawy. Co powinno znaleźć się na stole i jak przygotować się do tego spotkania z księdzem?

Wizyta księdza po kolędzie, czyli tzw. wizyta duszpasterska to, jak tłumaczą księża, odwiedziny po to, aby poznać swoich parafian, więc nie trzeba się jej bać. Warto jednak odpowiednio się do niej przygotować.

>>> Ile pieniędzy dać księdzu po kolędzie? Ile włożyć do koperty?[KLIKNIJ]

Jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej?

Głównym miejscem, przy którym odbywa się wizyta duszpasterska jest stół. Powinien on zostać nakryty białym obrusem. Na stole powinien znaleźć się krucyfiks oraz dwie zapalone świecie, święcona woda oraz kropidło. Dobrze jest położyć również Pismo Święte. Zdobycie tych przedmiotów, wbrew pozorom nie graniczy wcale z cudem. Wystarczy wybrać się do sklepu z dewocjonaliami albo najbliższego z artykułami gospodarstwa domowego. W większości z nich można znaleźć tzw. zestawy kolędowe. Za taki ze świecami, krzyżykiem i kropidłem zapłacimy ok. 20 zł. Droższe są te, do których dodana została miseczka na święconą wodę. Kosztuję ok. 30 złotych.

Co jeśli nie mamy wody święconej?

Jeśli podczas wizyty księdza po kolędzie okaże się, że nie mamy w domu wody święconej wystarczy nalać zwykłą wodę, a przed Kolędą poprosić księdza o to aby ją poświęcił. Dzieci i młodzież, która chodzi do szkoły powinna przygotować zeszyty do religii. Ksiądz może chcieć je zobaczyć. Jeśli dzieci ich nie mają, lepiej żeby nie oszukiwały, że pożyczyły koledze, ale po prostu powiedziały, że go nie prowadzą. Na drzwiach domu powinien znaleźć się napis K+M+B i rok bieżący. To dla księdza widoczny znak, że w tym domu mieszkają katolicy, którzy chcą przyjąć księdza po kolędzie. Niepisany zwyczaj jest taki, że jeżeli ksiądz mieszka daleko od naszych domów, dobrze jest pojechać po księdza na plebanię.

Co z ofiarą?

To, że nie stać nas na złożenie ofiary po wizycie duszpaterskiej, nie oznacza, że mamy w ogóle nie przyjąć księdza, a on nie może nam takowej wizyty odmówić. Lepiej przyjąć i wyjaśnić, że nie mamy pieniędzy, jeżeli rzeczywiście tak jest, bo w przypadku nie przyjmowania księdza przez kilka kolejnych lat możemy zostać uznani za niepraktykujących lub niewierzących. Kwota, jaka powinna znaleźć się w kopercie zależy od naszych możliwości. Przeważnie wynosi ok. 50-100 zł.

Jak wygląda wizyta duszpasterska?

Podczas kolędy to my wychodzimy po księdza, a jeśli mieszkamy w mieszkaniu dobrze, aby drzwi otworzył gospodarz. Wyłączamy telewizor i radio, a na chrześcijańskie pozdrowienie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" należy odpowiedzieć "Na wieki wieków Amen". Jeżeli chcemy poświęcić jakieś przedmioty połóżmy je na stole. Wszyscy domownicy powinni brać udział we wspólnej modlitwie, a gdy ksiądz pokropi nas wodą święconą należy uczynić znak krzyża. Jeśli chcemy poczęstować księdza kawą, herbatą lub poczęstunkiem, uczyńmy to na początku wizyty, a nie gdy będzie wychodził. Po zakończeniu wizyty księdza gospodarz domu odprowadza go do sąsiada lub odwozi na plebanię.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!