KS. WOJCIECH LEMAŃSKI: Czym zasłynął? Skąd znamy księdza Lemańskiego?

KSIĄDZ LEMAŃSKI. Nie boi się mówić o grzechach Kościoła, poddaje krytyce jego hierarchów, broni swojego zdania i dyskutuje z Kościołem. Kim jest ks. Wojciech Lemański? Czym zasłynął? Przez co dał się poznać? Mówimy, czym wsławił się ks. Lemański, który naraził się hierarchom Kościoła.

Ksiądz Lemański i dialog z Żydami

Gdy ks. Wojciech Lemański był proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Otwocku, na jedne ze Świąt Wielkanoncych przygotował inny niż zwykle Grób Pański. Zawarł w nim odniesienia do dyskutowanej wówczas kwestii Żydów w Jedwabnem. Figura ukrzyżowanego Jezusa leżała w zgliszczach spalonej stodoły, a pod monstrancją widniał napis: Wybaczcie”. 

Ksiądz Lemański jest współzałożycielem Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich oraz członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Włącza się w organizację marszów pamięci w rocznicę likwidacji otwockiego getta, opiekuje się cmentarzem żydowskim w Anielinie i organizuje spotkania polskich uczniów z młodzieżą żydowską z różnych krajów.

W 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski jako kustosz pamięci o polskich Żydach.

> > > Ksiądz Lemański: Kim jest odwołany proboszcz parafii w Jasienicy? (kliknij!)

Ksiądz Lemański i jego głos w sprawie Nergala

We wrześniu 2011 r. w mediach głośno było o sprawie Adama Darskiego, czyli Nergala, który podczas jednego z koncertów podarł Biblię. Muzyka bronił m.in. ks. Adam Boniecki, który za swoje stanowisko został zaatakowany przez bp. Wiesława Meringa. Wówczas w obronie Nergala i ks. Bonieckiego stanął ks. Lemański, pisząc: To, co zawarł ksiądz biskup w wypowiedziach na temat tego artysty, a już zwłaszcza to, co napisał ksiądz biskup w liście otwartym do księdza Bonieckiego, uważam za niegodne nie tylko biskupa, ale i chrześcijanina”.

Ks. Lemański: własne zdanie w kwestiach moralnych

W 2012 r. popularny stał się blog ks. Lemańskiego, na którym publikował wpisy dotyczące m.in. in vitro, pedofilii, kwestii żydowskich, grzechów Kościoła. To z kolei było solą w oku hierarchów Kościoła, którzy zakazali z czasem ks. Lemańskiemu wypowiadania się w mediach.

Konflikt księdza Lemańskiego z abp. Hoserem

Konflikt między ks. Lemańskim a abp. Hoserem zaczął się w styczniu 2010 r. podczas jednego ze spotkań w kurii. Od tamtego czasu arcybiskup dyskredytował działania ks. Lemańskiego, próbował przenieść go karnie do innej parafii i zabraniał mu wypowiadania się w mediach, twierdząc, że prezentuje on poglądy niespójne z nauką Kościoła katolickiego. Ksiądz Lemański wielokrotnie apelował do abp. Hosera o zaprzestanie działań na jego szkodę, jednak apele te pozostawały bez odpowiedzi.

> > > Ksiądz Wojciech Lemański kontra biskup Hoser – o co chodzi? (kliknij!)

Ksiądz Wojciech Lemański kontra biskup Hoser - o co chodzi?

http://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/ksiadz-wojciech-lemanski-kontra-biskup-hozer,22_58562.html

W ciągu kilku ostatnich lat w mediach trwała wręcz kampania przeciwko ks. Lemańskiemu, w której pojawiały się oskarżenia, insynuacje i pomówienia na jego temat. Jako że na tę kampanię ks. Lemański reagował, sam występując w mediach i tłumacząc swoje stanowisko, dostał od arcybiskupa upomnienie kanoniczne, zakaz wypowiadania się w mediach, a następnie odwołanie z funkcji proboszcza parafii w Jasienicy.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

SINGIEL FACET. Plusy "bykowego", czyli DLACZEGO FACECI ZOSTAJĄ SINGLAMI? SINGIEL FACET. Plusy "bykowego", czyli DLACZEGO FACECI ZOSTAJĄ SINGLAMI? Mężczyźni wymieniają całą listę czynników, które skłaniają ich do życia bez stałej partnerki. Przede wszystkim chcą być wolni i niezależni, mieć wiele przygód seksualnych, unikać kłótni. Jednym słowem prowadzić ekscytujące życie, choć… nie tylko. Próbne matury - poznaj pytania i odpowiedzi. Matura z języka polskiego Próbne matury - poznaj pytania i odpowiedzi. Matura z języka polskiego Matury próbne organizowane są prawie w całej Polsce, pod patronatem wydawnictwa Operon. To pierwszy poważniejszy sprawdzian wiedzy przyszłych maturzystów, bo testy nie są weryfikowane przez nauczycieli, lecz sprawdzane poza szkołami. Na podstawie wyników próbnych matur nauczyciele orientują się, jaki jest poziom wiedzy ich uczniów. Dlatego próbne matury również budzą emocje. Dowiedz się, jak wyglądał próbny egzamin z języka polskiego, który odbył się 20 listopada 2012 roku. Kim jest Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego? Kim jest Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego? Adam Jarubas to młody, charyzmatyczny polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego z wieloma sukcesami na koncie. Dowiedz się, kim jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i jak przebiega jego polityczna kariera w Polsce Baśka Kwarc, Barbara Rogowska – kim naprawdę jest? [KARIERA, RODZINA] Baśka Kwarc, Barbara Rogowska – kim naprawdę jest? [KARIERA, RODZINA] O Baśce Kwarc usłyszeliśmy w 2008 roku. Od tego czasu zabawna emerytka raczy nas swoimi nowymi projektami w internecie oraz parodiami polskich programów. Dowiedz się, kim naprawdę jest „Pani Basia”, czyli Barbara Rogowska.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!