KS. WOJCIECH LEMAŃSKI: Czym zasłynął? Skąd znamy księdza Lemańskiego?

KSIĄDZ LEMAŃSKI. Nie boi się mówić o grzechach Kościoła, poddaje krytyce jego hierarchów, broni swojego zdania i dyskutuje z Kościołem. Kim jest ks. Wojciech Lemański? Czym zasłynął? Przez co dał się poznać? Mówimy, czym wsławił się ks. Lemański, który naraził się hierarchom Kościoła.

Ksiądz Lemański i dialog z Żydami

Gdy ks. Wojciech Lemański był proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Otwocku, na jedne ze Świąt Wielkanoncych przygotował inny niż zwykle Grób Pański. Zawarł w nim odniesienia do dyskutowanej wówczas kwestii Żydów w Jedwabnem. Figura ukrzyżowanego Jezusa leżała w zgliszczach spalonej stodoły, a pod monstrancją widniał napis: Wybaczcie”. 

Ksiądz Lemański jest współzałożycielem Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich oraz członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Włącza się w organizację marszów pamięci w rocznicę likwidacji otwockiego getta, opiekuje się cmentarzem żydowskim w Anielinie i organizuje spotkania polskich uczniów z młodzieżą żydowską z różnych krajów.

W 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski jako kustosz pamięci o polskich Żydach.

> > > Ksiądz Lemański: Kim jest odwołany proboszcz parafii w Jasienicy? (kliknij!)

Ksiądz Lemański i jego głos w sprawie Nergala

We wrześniu 2011 r. w mediach głośno było o sprawie Adama Darskiego, czyli Nergala, który podczas jednego z koncertów podarł Biblię. Muzyka bronił m.in. ks. Adam Boniecki, który za swoje stanowisko został zaatakowany przez bp. Wiesława Meringa. Wówczas w obronie Nergala i ks. Bonieckiego stanął ks. Lemański, pisząc: To, co zawarł ksiądz biskup w wypowiedziach na temat tego artysty, a już zwłaszcza to, co napisał ksiądz biskup w liście otwartym do księdza Bonieckiego, uważam za niegodne nie tylko biskupa, ale i chrześcijanina”.

Ks. Lemański: własne zdanie w kwestiach moralnych

W 2012 r. popularny stał się blog ks. Lemańskiego, na którym publikował wpisy dotyczące m.in. in vitro, pedofilii, kwestii żydowskich, grzechów Kościoła. To z kolei było solą w oku hierarchów Kościoła, którzy zakazali z czasem ks. Lemańskiemu wypowiadania się w mediach.

Konflikt księdza Lemańskiego z abp. Hoserem

Konflikt między ks. Lemańskim a abp. Hoserem zaczął się w styczniu 2010 r. podczas jednego ze spotkań w kurii. Od tamtego czasu arcybiskup dyskredytował działania ks. Lemańskiego, próbował przenieść go karnie do innej parafii i zabraniał mu wypowiadania się w mediach, twierdząc, że prezentuje on poglądy niespójne z nauką Kościoła katolickiego. Ksiądz Lemański wielokrotnie apelował do abp. Hosera o zaprzestanie działań na jego szkodę, jednak apele te pozostawały bez odpowiedzi.

> > > Ksiądz Wojciech Lemański kontra biskup Hoser – o co chodzi? (kliknij!)

Ksiądz Wojciech Lemański kontra biskup Hoser - o co chodzi?

http://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/ksiadz-wojciech-lemanski-kontra-biskup-hozer,22_58562.html

W ciągu kilku ostatnich lat w mediach trwała wręcz kampania przeciwko ks. Lemańskiemu, w której pojawiały się oskarżenia, insynuacje i pomówienia na jego temat. Jako że na tę kampanię ks. Lemański reagował, sam występując w mediach i tłumacząc swoje stanowisko, dostał od arcybiskupa upomnienie kanoniczne, zakaz wypowiadania się w mediach, a następnie odwołanie z funkcji proboszcza parafii w Jasienicy.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 08/07/2013

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!