Krzysztof Orszagh – kim jest b. RPO oskarżony ws. nielegalnych adopcji i stręczycielstwa?

Krzysztof Orszagh – znany prawnik, były Rzecznik Praw Ofiar – został oskarżony o organizowanie nielegalnych adopcji. Ile w tym prawdy? Mówimy, kim jest i czym się zajmuje Krzysztof Orszagh.

O Krzysztofie Orszaghu Polacy usłyszeli pod koniec lat 90. Właśnie wtedy, 19 stycznia 1996 roku, miało miejsce jedno z najgłośniejszych i najbardziej krwawych morderstw III RP.

Morderstwo Jolanty Brzozowskiej

Troje znajomych z warszawskiego technikum włamała się do biura na Tarchominie, gdzie przebywała 22-letnia Jolanta Brzozowska, siostra żony Krzysztofa Orszagha. Monika Osińska „Osa”, Marcin Murawski „Jogi” oraz Robert Gołębiowski „Gołąb” zabili Jolantę Brzozowską, aby zdobyć pieniądze na studniówkę. Napastnicy zadali jej 12 ciosów nożem m.in. w okolice oczu oraz 7 ciosów kijem bejsbolowym w głowę. Mordercy po długim procesie skazani zostali na dożywocie. W 2001 roku obrońcy skazanych walczyli o złagodzenie kar, jednak Sąd Najwyższy oddalił ich wnioski.

W konsekwencji okrutnego zabójstwa na siostrze jego żony Krzysztof Orszagh założył Stowarzyszenie przeciw Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej. Razem ze stworzonym przez niego Zespołem ds. Pomocy Ofiarom Przestępstw przy Urzędzie m. st. Warszawa, walczy o poszanowanie godności ofiar przestępstw przez organa ścigania i wymiar sprawiedliwości.

Krzysztof Orszagh, rzecznik praw ofiar

Krzysztof Orszagh był również doradcą ministra w MSWiA oraz rzecznikiem praw ofiar przy MSWiA. Współtworzył też Polską Kartę Praw Ofiar. Na stronie Kancelarii Prawnej Orszagha czytamy, że wpłynął on na zmiany ustawodawcze np. na zapis w KKW w sprawie informowania pokrzywdzonych o przebywaniu na wolności sprawcy przestępstwa, czy doprowadzenia do delegalizacji kija bejsbolowego.

Krzysztofie Orszaghu ponowanie zrobiło się głośno, a to za sprawą postawionych mu zarzutów o organizację nielegalnych adopcji i namawianie kobiet do składania fałszywych oświadczeń przed urzędnikiem stanu cywilnego. Orszagh przyznaje się do pobierania 50 tys. zł za pośrednictwo pomiędzy kobietami w ciąży, które chcą oddać swoje dziecko zaraz po jego narodzinach, oraz rodzicami, którzy planują adopcję. Orszagh nie żałuje swojej działalności, ponieważ – jak sam mówi – „Dzieci trafiły do kochających rodzin, a ja im w tym pomogłem”. Dodatkowo przekonuje, że polskie prawo jest złe, bo nie umożliwia szybkich adopcji.

Oprócz Krzysztofa Orszagha oskarżonych jest również kilka innych osób. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Krzysztof O. oskarżony w Szwecji

W marcu 2015 roku Krzysztof Orszagh trafił przed szwedzki sąd, według aktu oskarżenia zajmował się bowiem stręczycielstwem w Polsce od lutego do grudnia 2013 roku. Proceder ten dotyczył co najmniej ośmiu kobiet. Następnie Krzysztof O., wspólnie z Weroniką I. oraz Jakubem G., przeniósł działalność do Szwecji. Zorganizowali tam grupę przestępczą, która pomogła między styczniem a sierpniem 2014 roku 15 kobietom świadczyć usługi seksualne w rejonie Sztokholmu. W Szwecji za stręczycielstwo może być wymierzona kara do 8 lat więzienia. Poza tym wg szwedzkiego prawa osoby oferujące usługi seksualne traktowane są jako ofiary, natomiast zakup seksu uznawany jest za przestępstwo. W związku z tym akt oskarżenia obejmuje także sześciu mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat, którzy byli klientami.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!