Królowa mrówek - jak długo żyje? WIDEO

Niepozorne owady, takie jak mrówki, pszczoły i osy, szerszenie i termity, tworzą niezwykle złożone społeczeństwa. Na przykład w centrum kopca-miasta mrówek żyje królowa... Jak długo trwa jej panowanie?

W kopcu mrowiska mogą żyć setki tysięcy, a nawet miliony mrówek - ale królowa jest zawsze wyjątkowa. Większość mrówek to zawsze bezpłodne robotnice. U wielu gatunków mrówek w całym wielkim mieście jest tylko jedna płodna samica, a wszystkie pozostałe jednostki są jej córkami. W zależności od gatunku i środowiska, długość życia mrówki może być bardzo różna.

Ile może panować królowa?

W niektórych przypadkach królowa mrówek może żyć dużo dłużej, niż wydaje się to możliwe w przypadku owadów. W sprzyjających warunkach królowa może żyć nawet 15 lat lub dłużej, przez cale sezony składając niestrudzenie jaja, z których wylęgają się wielokrotnie mniejsze robotnice.

Siostry, którym się nie powiodło

W przypadku innych gatunków długość życia jest znacznie mniejsza, czasem wynosi tylko jeden rok. Tak długo żyją jednak tylko te egzemplarze, którym dopisało szczęście na ewolucyjnej loterii: przeżyły lot godowy, założyły gniazdo i były w stanie je rozbudować. Przytłaczająca większość "księżniczek" nigdy nie staje się królowymi. Niektóre nigdy nie opuszczą gniazda, większość ginie podczas jedynego lotu w życiu. Na każdą prosperującą królową, przypadają tysiące jej sióstr, którym się nie powiodło i które żyły najwyżej kilka miesięcy.

.. Zwierzęta superinteligentne za darmo na VOD!

Redakcja 06/01/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!