Kredyty hipoteczne 2014: jakie zmiany? Czy wkład własny będzie obowiązkowy?

Kredyty hipoteczne w 2014 roku nie będą dostępne dla każdego. Obowiązkowy wkład własny i obniżenie okresu kredytowania to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają na przyszłych kredytobiorców. Sprawdź, jakie kryteria musisz spełnić, aby wziąć kredyt hipoteczny w 2014 roku.

Wkład własny będzie konieczny w przypadku kredytu hipotecznego już w 2014 roku. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała zaostrzyć procedury wydawania kredytów hipotecznych z powodu ogromnego zadłużenia polskich rodzin, a to z kolei jest konsekwencją kryzysu finansowego. Banki, które jeszcze kilka lat temu rozdawały lekką ręką kredyty bez buforu bezpieczeństwa, jakim jest wkład własny, teraz będą zobowiązane zabezpieczać swoich klientów.

Od kiedy wkład własny będzie obowiązkowy?

Wkład własny przy kredycie hipotecznym będzie wymagany już od 2014 roku. Jednak KNF przewiduje pewien okres wdrażania projektu. Ci, którzy wezmą kredyt w 2014 r., będą musieli pokryć 5 proc. wartości nieruchomości, w 2015 r. będzie to już 10 procent, a w 2016 r. wkład własny wyniesie 15 procent wartości mieszkania lub jedynie 10 proc., jeśli resztę kredytobiorca ubezpieczy. Docelowo wkład własny ma wynosić aż 20 procent, z czego 10 proc. kredytobiorca może ubezpieczyć lub ulokować na rachunku bankowym.

Jakie inne zmiany w kredytach hipotecznych?

Obowiązkowy wkład własny to niejedyne zmiany, jakie przewiduje Komisja Nadzoru Finansowego. Maksymalny okres, na który kredytobiorca będzie mógł otrzymać kredyt hipoteczny, to 35 lat, a nie jak dotychczas 40-50 lat. Nie będzie można również wybrać waluty kredytu. Kredyt będzie można wziąć w obcej walucie tylko wtedy, gdy się w niej na stałe zarabia. Jeśli natomiast zarabia się w kilku walutach, dozwolona będzie ta, która przynosi największe dochody. 

Banki będą również elastyczniej liczyć zdolność kredytową klientów i decydować, jaka część pensji powinna zostać przeznaczona na spłatę raty.

Dlaczego zostaną wprowadzone zmiany w kredytach hipotecznych?

Wszystkie zmiany w kredytowaniu kredytów hipotecznych zostały wprowadzone, aby zabezpieczyć kredytobiorców przed zmieniającym się kursem walut, a także gwałtownym spadkiem cen na rynku nieruchomości.

Redakcja 19/06/2013

Zobacz też

Jak uniknąć skrobania szyb w samochodzie? Jak uniknąć skrobania szyb w samochodzie? Rysowanie skrobaczkami po pokrytych lodem i szronem szybach samochodowych wcale nie musi być zimowym obowiązkiem. Tej żmudnej pracy łatwo uniknąć, inwestując w specjalne odmrażacze do szyb, folie ochronne lub ogrzewanie postojowe. Zobacz kim był JOE FRAZIER? Słynny bokser Joseph William "Joe" Frazier nie żyje Zobacz kim był JOE FRAZIER? Słynny bokser Joseph William "Joe" Frazier nie żyje Słynny amerykański bokser Joe Frazier przegrał swoją ostatnią walkę – z rakiem wątroby – i zmarł w hospicjum w Filadelfii. Zobacz, czym zasłynął jeden z najbardziej znanych pięściarzy świata. Kim był Joe Frazier, legenda boksu, najlepszy bokser wszech czasów?   Jakie punkty na ciele masować, żeby zwiekszyć potencję Pana i zachęcić Panią do seksu? Jakie punkty na ciele masować, żeby zwiekszyć potencję Pana i zachęcić Panią do seksu? Masaż stref erogennych to niezwykle przyjemny element miłosnej gry. Zwiększa doznania, relaksuje lub pobudza, w zalezności od techniki. Warto jednak wiedzieć, że masaż pewnych punktów na ciele może nie tylko uatrakcyjnić seks, ale zwiększyć potencję, oddalić ryzyko impotencji, poprawić erekcję. Dowiedz się, jakie to punkty. Czarna lista dłużników. Co robić gdy trafisz na czarną listę BIGu? Czarna lista dłużników. Co robić gdy trafisz na czarną listę BIGu? Nie zapłaciłeś faktury za prąd, gaz lub telefon? Zalegasz ze spłatą raty kredytu? Nie płacisz czynszu? Możesz znaleźć się w rejestrze niesolidnych dłużników. Czarna lista dłużników. Co zrobić, gdy się tam znajdziesz się na liście złych dłużników? Co Ci grozi? BIG i BIK są często mylone ze sobą ze względu na podobieństwo, czym się różnią Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!