Kredyty hipoteczne 2014: jakie zmiany? Czy wkład własny będzie obowiązkowy?

Kredyty hipoteczne w 2014 roku nie będą dostępne dla każdego. Obowiązkowy wkład własny i obniżenie okresu kredytowania to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają na przyszłych kredytobiorców. Sprawdź, jakie kryteria musisz spełnić, aby wziąć kredyt hipoteczny w 2014 roku.

Wkład własny będzie konieczny w przypadku kredytu hipotecznego już w 2014 roku. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała zaostrzyć procedury wydawania kredytów hipotecznych z powodu ogromnego zadłużenia polskich rodzin, a to z kolei jest konsekwencją kryzysu finansowego. Banki, które jeszcze kilka lat temu rozdawały lekką ręką kredyty bez buforu bezpieczeństwa, jakim jest wkład własny, teraz będą zobowiązane zabezpieczać swoich klientów.

Od kiedy wkład własny będzie obowiązkowy?

Wkład własny przy kredycie hipotecznym będzie wymagany już od 2014 roku. Jednak KNF przewiduje pewien okres wdrażania projektu. Ci, którzy wezmą kredyt w 2014 r., będą musieli pokryć 5 proc. wartości nieruchomości, w 2015 r. będzie to już 10 procent, a w 2016 r. wkład własny wyniesie 15 procent wartości mieszkania lub jedynie 10 proc., jeśli resztę kredytobiorca ubezpieczy. Docelowo wkład własny ma wynosić aż 20 procent, z czego 10 proc. kredytobiorca może ubezpieczyć lub ulokować na rachunku bankowym.

Jakie inne zmiany w kredytach hipotecznych?

Obowiązkowy wkład własny to niejedyne zmiany, jakie przewiduje Komisja Nadzoru Finansowego. Maksymalny okres, na który kredytobiorca będzie mógł otrzymać kredyt hipoteczny, to 35 lat, a nie jak dotychczas 40-50 lat. Nie będzie można również wybrać waluty kredytu. Kredyt będzie można wziąć w obcej walucie tylko wtedy, gdy się w niej na stałe zarabia. Jeśli natomiast zarabia się w kilku walutach, dozwolona będzie ta, która przynosi największe dochody. 

Banki będą również elastyczniej liczyć zdolność kredytową klientów i decydować, jaka część pensji powinna zostać przeznaczona na spłatę raty.

Dlaczego zostaną wprowadzone zmiany w kredytach hipotecznych?

Wszystkie zmiany w kredytowaniu kredytów hipotecznych zostały wprowadzone, aby zabezpieczyć kredytobiorców przed zmieniającym się kursem walut, a także gwałtownym spadkiem cen na rynku nieruchomości.

Redakcja 19/06/2013

Zobacz też

Budowa ogrodzenia w granicy działki - co na to przepisy? Budowa ogrodzenia w granicy działki - co na to przepisy? Ogrodzenie domu wyznacza granice prywatnego terenu. Ma chronić przed intruzami, osłaniać przed wścibskimi spojrzeniami, maskować nieatrakcyjne elementy otoczenia. Powinno ono jednak - tak jak i dom - być zbudowane zgodnie z przepisami. Jakie są wymagania prawa dotyczące budowy ogrodzenia domu w granicy działki? Jaki e-papieros kupić? Jaki jest wybór papierosów elektronicznych? Jaki e-papieros kupić? Jaki jest wybór papierosów elektronicznych? Wybór e-papierosa to sprawa indywidualna i wbrew pozorom wcale nie jest łatwa. Jest to szczególnie trudne, kiedy wybieramy go po raz pierwszy. Dlatego przed zakupem swojego pierwszego elektronicznego papierosa lepiej zastanowić się nad kilkoma istotnymi aspektami, takimi jak moc papierosów, zawartość nikotyny, częstotliwość palenia czy preferowany aromat. Tylko w ten sposób będziemy w stanie dobrać taki model e-papierosa, który pomoże nam odstawić tradycyjne papierosy. Jak dostać rentę? Jak złożyć wniosek o rentę? Jak dostać rentę? Jak złożyć wniosek o rentę? Jak przebiega procedura ubiegania się o świadczenie rentowe wynikłe z powodu niezdolności do pracy? Co powinno znaleźć się we wniosku i jakie dokumenty należy dostarczyć? Zobacz, jak ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy! Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną? Jak zmienić status działki rolnej na budowlany Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną? Jak zmienić status działki rolnej na budowlany Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną? Działki rolne są znacznie tańsze od budowlanych. Jeśli jednak chcesz na niej zbudować dom, a nie chcesz zostać rolnikiem – musisz ją „odrolnić”. To jednak nie jest łatwe, a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe. Podpowiadamy, jak przekształcić działkę rolną w budowlaną. Jak zmienić status działki rolnej na budowlany. Radzimy, jak przekształcić działkę rolną na budowla

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!