Kotlet schabowy – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji

Kotlet schabowy jest jednym z najpopularniejszych dań na polskich stołach. Smaczny, prosty w przygotowaniu oraz sycący. Nic nie może się równać z tym smakiem z dzieciństwa. Przygotowany z dodatkiem startej cebuli, według przepisu Magdy Gessler stanie się popisowym daniem każdego z nas.

Od wielu lat sława kotleta schabowego nie słabnie. Jedli go nasi dziadkowie, nasi rodzice i my również będziemy sie nim stale zachwycać.  Kotlet schabowy jest łatwy w przygotowaniu, a dzięki różnorodnym przepisom zachwyci każdego. Podstawowymi składnikami do jego przyrządzenia są: jajka, olej, przyprawy, bułka tarta, mąka i oczywiście schab wieprzowy z kością lub bez kości.

Podczas kuchennej rewolucji, przeprowadzonej w restauracji w Babim Dole na Kaszubach, Magda Gessler przyrządziła kotlet schabowy ze startą cebulą. Taki sposób przygotowania znanego wszystkim schabowego zachwycił kilentów odwiedzających restaurację i stał się głównym punktem w menu restauracji. 

Najważniejszą rzeczą podczas przygotowywania kotleta schabowego według przepisu Magdy Gessler jest otoczenie go, przez panierowaniem, warstewką tartej cebuli. Cebula nadaje mięsu jeszcze bardziej wyrazisty aromat, niespotykaną soczystość i miękkość. Ważne jest również to, aby smażyć go na smalcu, nie zaś na oleju. Opcjonalnie plastry schabu można pozostawić na jakiś czas w marynacie z mleka i szalotki, aby stały się jeszcze bardziej soczyste.

Sami wypróbujcie przepis Magdy Gessler na kotlet schabowy i oczarujcie swoją rodzinę!

Kotlet schabowy ze starą cebulą Magdy Gessler

Składniki:

  • 250 g schabu karkowego i środkowego, najlepiej z ekologicznej wieprzowiny

  • mąka

  • 2 jajka

  • bułka tarta

  • 1 duża starta cebula

  • smalec

  • sól, pieprz

Sposób przygotowania:

Plastry schabu karkowego i środkowego (ok 2 cm grubości) rozbijamy tłuczkiem, solimy, pieprzymy. Odstawiamy na chwilę. Następnie z obydwu stron smarujemy cienką warstwą startej cebuli. Na spód kładziemy plaster schabu środkowego na niego zaś plaster schabu karkowego. Obtaczamy całość w mące, następnie maczamy w jajku i panierujemy w bułce tartej. Na patelni do głębokiego smażenia roztapiamy smalec. Kiedy dobrze się rozgrzeje, kładziemy kotlety na tłuszcz i smażymy z jednej i z drugiej strony na złoty kolot.

Smacznego!

Redakcja 03/02/2016

Zobacz też

Detektyw kulinarny - zdrowa żywność i guru w sprawach zdrowego odżywiania Niki Muller Detektyw kulinarny - zdrowa żywność i guru w sprawach zdrowego odżywiania Niki Muller Niki Muller wie wszystko o tym, co jemy. W dziedzinie żywności i żywienia jest niekwestionowanym guru. W programie Detektyw kulinarny Niki podzieli się ze wszystkimi swoją wiedzą. Przeczyta dla nas etykiety na produktach, przeprowadzi testy smaku, opowie o tym, jak wytwarzane są najczęściej spożywane produkty. Zdrowa żywność już nigdy nie będzie mieć przed wami żadnych tajemnic! Mordercze przeprawy - najtrudniejsze trasy świata. Mosty wiszące nad przepaścią, skaliste ścieżki, oblodzone drogi... Mordercze przeprawy - najtrudniejsze trasy świata. Mosty wiszące nad przepaścią, skaliste ścieżki, oblodzone drogi... Chwiejne bambusowe mostki rozciągnięte nad przepaściami, kręte i wąskie skaliste ścieżki pod górę, przeprawy oblodzonymi drogami... Przejście z punktu A do B często jest trudne, a nawet niemożliwe. Jednak tajemniczy instynkt każe ludziom nieustannie się przemieszczać i podejmować ryzykowne wyprawy, wbrew wszelkim niebezpieczeństwom, które czyhają na nich po drodze. Prawdziwa historia rodu Borgiów - tylko w FOKUS TV w wersji bez cenzury! Rodzina Borgiów - serial o jednym z najsłynniejszych rodów średniowiecza już od 12 grudnia na antenie Prawdziwa historia rodu Borgiów - tylko w FOKUS TV w wersji bez cenzury! Rodzina Borgiów - serial o jednym z najsłynniejszych rodów średniowiecza już od 12 grudnia na antenie Rodrigo Borgia - papież Aleksander VI miał kochanki, dzieci, władzę i obsesyjnie pożądał pieniędzy. W swoim pałacu urządzał orgie. Jego syn Cesare Borgia stał się pierwowzorem księcia z najsłynniejszego podręcznika dla bezwzględnych i cynicznych władców Niccoli Machiavellego. Jego córka Lukrecja Borgia zyskała sławę trucicielki. Oto rodzina Borgiów - serial poświęcony temu słynnemu średniowiecznemu rodowi już od 12 grudnia na antenie telewizji FOKUS TV. Gen agresji - czy skłonność do stosowania przemocy jest wrodzona? Henry Rollins, były członek Black Flag oprowadza po świecie agresji i okrucieństwa Gen agresji - czy skłonność do stosowania przemocy jest wrodzona? Henry Rollins, były członek Black Flag oprowadza po świecie agresji i okrucieństwa Czy urodzeni mordercy są wśród nas? Czy skłonność do stosowania przemocy jest wrodzona czy nabyta? Czy o agresywnym zachowaniu rzeczywiście decyduje zidentyfikowany niedawno gen przemocy czy też jest on tylko jednym z elementów kształtujących nasze działania? Naszym przewodnikiem po mrocznym świecie ludzkiego okrucieństwa będzie Henry Rollins, niegdyś lider zespołu Black Flag, dziś pisarz i prezenter telewizyjno-radiowy, który o agresywnych zachowaniach będzie rozmawiał z gangsterami, zawodnikami sztuk walki oraz mnichami buddyjskimi

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!