Kościół katolicki a Halloween. Czy katolik może obchodzić Halloween?

Okres Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji. Przypadające w nocy z 31 października na 1 listopada Halloween to pretekst do zabawy i wygłupów. Czy te święta da się pogodzić? Co na to Kościół? Czy katolik może obchodzić Halloween?
Zdjęcie z artykułu: Kościół katolicki a Halloween. Czy katolik może obchodzić Halloween?
Dynia to według kościoła katolickiego pogańska ozdobaźródło:thinkstockphotos.com

Odpowiedź jest krótka i jasna: NIE. Nie dla katolików bale przebierańców, dekorowanie mieszkań, drążenie dyni, chodzenie po domach w poszukiwaniu słodkości czy wróżby. Kościół bardzo stanowczo sprzeciwia się popularyzacji tego amerykańskiego święta w Polsce.

Dlaczego Kościół Katolicki sprzeciwia się Halloween?

Zdaniem kościoła katolickiego Halloween wywodzi się z praktyk satanistycznych i jest związanie z okultyzmem. Każdy element tego święta wywodzi się ze sprzecznych obrzędów względem wierzeń kościoła. Wydrążone, świecące dynie symbolizują człowieka, który według irlandzkiej legendy paktował z diabłem. Przebranie się za czarownice czy ducha miało zaś zmylić złe demony, szukające ofiar.

Dodatkowo Halloween ściśle związane jest z wiarą w rzeczy nadprzyrodzone i magię, a jak wiadomo Kościół potępia wszelkie praktyki ezoteryczne czy okultystyczne. Partyki te, bowiem łączone są z pogańskimi obrzędami i czarnymi mszami satanistów. Kościół w Halloween widzi zaprzeczenie katolickich dogmatów oraz ryzyko zafascynowania magią, która wiązana jest z szatanem.

Redakcja 30/10/2015

Zobacz też

Zbuduj sobie chatę, odc. 3 - Aż pod chmury. Opis odcinka Zbuduj sobie chatę, odc. 3 - Aż pod chmury. Opis odcinka Tym razem ekipa cieśli pod wodzą Nate'a Heima udaje się do miejscowości Brian Head w stanie Utah. Mają tam zbudować dom z bali będący marzeniem doktora Darina Brimhalla, jego żony i pięciorga dzieci. Dom ma być masywny, wielopoziomowy i nadający się do życia dla tak licznej rodziny. Czy uda się spełnić te wymagania? Droga do Santiago de Compostela - opis filmu Droga do Santiago de Compostela - opis filmu Santiago de Compostela to miejscowość w hiszpańskim rejonie zwanym Galicja. Słynie z tego, że w tamtejszej katedrze został pochowany św. Jakub Większy, jeden z 12 apostołów. Santiago stanowi więc cel pielgrzymek wiernych kościoła katolickiego z całej Europy i świata. Znakiem rozpoznawczym pielgrzyma do Santiago de Compostela jest muszla małży świętego Jakuba. Tropem białego renifera - opis filmu Tropem białego renifera - opis filmu Na ośnieżonych połaciach północnej Mongolii żyje jedno z ostatnich mongolskich plemion koczowniczych - Dukha. Jego członkowie zajmują się hodowlą reniferów, dzięki którym mogą przetrwać na nieprzyjaznych i odległych ziemiach. Fotograf i podróżnik Hamid Sardar towarzyszył z kamerą jednej z rodzin – tak powstał malowniczy i obfitujący w piękne zdjęcia dokument. Ponad Chinami - opis miniserialu Ponad Chinami - opis miniserialu Ponad Chinami to miniserial, w którym ekipa pokazuje nam Państwo Środka z lotu ptaka. Ta rzadka perspektywa pozwala ocenić ogrom kraju, a także jego wielki rozwój, z którym mamy do czynienia w ostatnich latach. Zdjęciom lotniczym towarzyszy komentarz samych Chińczyków.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!