Kościół katolicki a Halloween. Czy katolik może bawić się w strachy?

Okres Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji. Przypadające w nocy z 31 października na 1 listopada Halloween stało się z kolei pretekstem do zabawy i wygłupów. Czy te święta da się pogodzić? Co na to Kościół? Czy katolik może obchodzić Halloween?
Zdjęcie z artykułu: Kościół katolicki a Halloween. Czy katolik może bawić się w strachy?
Kościół katolicki a Halloween. Czy katolik może bawić się w strachy?źródło:Fotomek/Pixabay, domena publiczna

Zdaniem wielu duchownych odpowiedź jest krótka i jasna: NIE. Nie dla katolików bale przebierańców, dekorowanie mieszkań, robienie lampionów z wydrążonych dyń, „cukierek albo psikus”, czy wróżby. Kościół bardzo stanowczo sprzeciwia się popularyzacji tego amerykańskiego święta w Polsce.

Dlaczego Kościół katolicki sprzeciwia się Halloween?

Zdaniem kościoła katolickiego Halloween wywodzi się z praktyk satanistycznych i okultyzmu. Każdy element tego święta pochodzi z obrzędów sprzecznych z wierzeniami katolicyzmu. Wydrążone, świecące dynie symbolizują człowieka, który według irlandzkiej legendy paktował z diabłem. Z kolei przebieranie się za czarownice czy ducha miało zaś zmylić złe demony, szukające ofiar.

.. Holy Wins – katolicka odpowiedź na Halloween. O co chodzi?

Dodatkowo Halloween ściśle związane jest z wiarą w rzeczy nadprzyrodzone i magię, a jak wiadomo Kościół potępia wszelkie praktyki ezoteryczne czy okultystyczne. Praktyki te bowiem łączone są z pogańskimi obrzędami i czarnymi mszami satanistów. Kościół w Halloween widzi zaprzeczenie katolickich dogmatów oraz ryzyko fascynacji magią, która wiązana jest z szatanem.

.. Wszystko o Halloween – czytaj i oglądaj

Redakcja 30/10/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!