Pradawne Archiwum X: czy korona cierniowa Chrystusa przetrwała do dziś?Czy rzeczywiście znajduje się w Notre Dame w Paryżu?

Korona cierniowa - przedmiot kultu, relikwia, symbol męki syna bożego Jezusa Chrystusa znajduje się dziś w katedrze Notre Dame w Paryżu. Ale czy na pewno jest to ten sam wieniec z pokrytych cierniami gałęzi, który Chrystus miał na głowie w chwili śmierci? Kolejny odcinek programu „Pradawne Archiwum X" postara się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy relikwia, która przechowywana jest w paryskiej katedrze Notre Dame to faktycznie wieniec, który Jezus Chrystus miał na głowie podczas swojej męczeńskiej śmierci? Jak głosi jedna z legend, bezcenną koronę odnalazła w III wieku cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Po śmierci Jezusa koronę z miejsca kaźni zabrał podobno jeden z jego uczniów, choć zgodnie z prawem wszystkie przedmioty należące do skazańców, które miały kontakt z ich krwią, po ich śmierci powinny zostać pochowane wraz z ich ciałami. Relikwia przechodziła następnie z rąk do rąk. Spoczywała w Jerozolimie w kościele Apostołów. Potem przechowywana była w Bizancjum. W 1237 roku cesarz Konstantynopola Baldwin, przekazał ją królowi Francji Ludwikowi IX. Monarcha umieścił ją wówczas w kaplicy Sainte-Chapelle, a kilkaset lat później, w 1806 roku relikwia przeniesiona została do skarbca katedry Notre Dame. Wierni mogą ją zobaczyć kilkanaście razy w roku - w każdy pierwszy piątek miesiąca oraz w piątek Wielkiego Postu.

Ale czy przedmiot, czczony w katerze Notre Dame to rzeczywiście prawdziwa korona cierniowa? W najnowszym odcinku ojciec Patrick Hough składa wizytę w katedrze Notre Dame, gdzie postara się ustalić fakty i obalić mity. FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia i pomaga w odkrywaniu świata zaprasza na kolejny program z cyklu „Pradawne Archiwum X"!

Dowiedz się więcej o programie „Pradawne Archiwum X".


 

Redakcja 13/03/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!