Pradawne Archiwum X: czy korona cierniowa Chrystusa przetrwała do dziś?Czy rzeczywiście znajduje się w Notre Dame w Paryżu?

Korona cierniowa - przedmiot kultu, relikwia, symbol męki syna bożego Jezusa Chrystusa znajduje się dziś w katedrze Notre Dame w Paryżu. Ale czy na pewno jest to ten sam wieniec z pokrytych cierniami gałęzi, który Chrystus miał na głowie w chwili śmierci? Kolejny odcinek programu „Pradawne Archiwum X" postara się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy relikwia, która przechowywana jest w paryskiej katedrze Notre Dame to faktycznie wieniec, który Jezus Chrystus miał na głowie podczas swojej męczeńskiej śmierci? Jak głosi jedna z legend, bezcenną koronę odnalazła w III wieku cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Po śmierci Jezusa koronę z miejsca kaźni zabrał podobno jeden z jego uczniów, choć zgodnie z prawem wszystkie przedmioty należące do skazańców, które miały kontakt z ich krwią, po ich śmierci powinny zostać pochowane wraz z ich ciałami. Relikwia przechodziła następnie z rąk do rąk. Spoczywała w Jerozolimie w kościele Apostołów. Potem przechowywana była w Bizancjum. W 1237 roku cesarz Konstantynopola Baldwin, przekazał ją królowi Francji Ludwikowi IX. Monarcha umieścił ją wówczas w kaplicy Sainte-Chapelle, a kilkaset lat później, w 1806 roku relikwia przeniesiona została do skarbca katedry Notre Dame. Wierni mogą ją zobaczyć kilkanaście razy w roku - w każdy pierwszy piątek miesiąca oraz w piątek Wielkiego Postu.

Ale czy przedmiot, czczony w katerze Notre Dame to rzeczywiście prawdziwa korona cierniowa? W najnowszym odcinku ojciec Patrick Hough składa wizytę w katedrze Notre Dame, gdzie postara się ustalić fakty i obalić mity. FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia i pomaga w odkrywaniu świata zaprasza na kolejny program z cyklu „Pradawne Archiwum X"!

Dowiedz się więcej o programie „Pradawne Archiwum X".


 

Redakcja 13/03/2015

Zobacz też

Jak tanio przenocować w Budapeszcie? Jak tanio przenocować w Budapeszcie? Jarosław Kaczyński po wyborach wyraził nadzieję, że "jeszcze kiedyś będziemy mieli w Warszawie Budapeszt". Ci, którzy jednak nie chcą czekać do zwycięstwa PiS-u, mogą pojechać do Budapesztu sami i zobaczyć jedną z najpiękniejszych stolic Europy. Dla tych, którzy nie muszą – lub nie mogą – spać w luksusowych hotelach, Budapeszt ma bogatą ofertę tanich hoteli i hosteli. Podpowiadamy, gdzie ich szukać i czego unikać. Jakie są różnice między pracownikiem tymczasowym a etatowym? Jakie są różnice między pracownikiem tymczasowym a etatowym? Jeśli pracujesz tymczasowo, dowiedz się, czym różni się twoja umowa o pracę od tej, którą podpisują pracownicy etatowi zatrudnieni na czas określony lub na czas wykonywania określonego zadania.   Co zabrać dziecku do samolotu i jak pomóc mu przetrwać czas podróży? Co zabrać dziecku do samolotu i jak pomóc mu przetrwać czas podróży? Podróż samolotem to dla dziecka wyzwanie. Trudno usiedzieć kilka godzin w miejscu, nieważne, czy na fotelu czy – jak najmłodsze dzieci – na kolanach rodziców. Dzieci bardziej niż dorośli odczuwają zmiany ciśnienia. Jak pomóc im przetrwać ten czas? Kim był Steve Jobs? Kim dla mnie był Steve Jobs? Kim był Steve Jobs? Kim dla mnie był Steve Jobs? Steve Jobs, wizjoner w czarnym golfie, szef Apple i jeden z największych geniuszy branży technologicznej. 6 października świat obiegła wiadomość o jego śmierci. Zmarł w wieku 56 lat. Chorujący na raka trzustki mężczyzna był jednym z najsłynniejszych kreatorów branży informatycznej. Zobacz, kim był Steve Jobs i co mu zawdzięczamy?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!