Pradawne Archiwum X: czy korona cierniowa Chrystusa przetrwała do dziś?Czy rzeczywiście znajduje się w Notre Dame w Paryżu?

Korona cierniowa - przedmiot kultu, relikwia, symbol męki syna bożego Jezusa Chrystusa znajduje się dziś w katedrze Notre Dame w Paryżu. Ale czy na pewno jest to ten sam wieniec z pokrytych cierniami gałęzi, który Chrystus miał na głowie w chwili śmierci? Kolejny odcinek programu „Pradawne Archiwum X" postara się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy relikwia, która przechowywana jest w paryskiej katedrze Notre Dame to faktycznie wieniec, który Jezus Chrystus miał na głowie podczas swojej męczeńskiej śmierci? Jak głosi jedna z legend, bezcenną koronę odnalazła w III wieku cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Po śmierci Jezusa koronę z miejsca kaźni zabrał podobno jeden z jego uczniów, choć zgodnie z prawem wszystkie przedmioty należące do skazańców, które miały kontakt z ich krwią, po ich śmierci powinny zostać pochowane wraz z ich ciałami. Relikwia przechodziła następnie z rąk do rąk. Spoczywała w Jerozolimie w kościele Apostołów. Potem przechowywana była w Bizancjum. W 1237 roku cesarz Konstantynopola Baldwin, przekazał ją królowi Francji Ludwikowi IX. Monarcha umieścił ją wówczas w kaplicy Sainte-Chapelle, a kilkaset lat później, w 1806 roku relikwia przeniesiona została do skarbca katedry Notre Dame. Wierni mogą ją zobaczyć kilkanaście razy w roku - w każdy pierwszy piątek miesiąca oraz w piątek Wielkiego Postu.

Ale czy przedmiot, czczony w katerze Notre Dame to rzeczywiście prawdziwa korona cierniowa? W najnowszym odcinku ojciec Patrick Hough składa wizytę w katedrze Notre Dame, gdzie postara się ustalić fakty i obalić mity. FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia i pomaga w odkrywaniu świata zaprasza na kolejny program z cyklu „Pradawne Archiwum X"!

Dowiedz się więcej o programie „Pradawne Archiwum X".


 

Redakcja 13/03/2015

Zobacz też

Co to są KWADRATY MAGICZNE i na czym polega ich magia? Jaki jest najsłynniejszy kwadrat magiczny? Co to są KWADRATY MAGICZNE i na czym polega ich magia? Jaki jest najsłynniejszy kwadrat magiczny? Kwadrat magiczny polega na takim ułożeniu liczb, aby ich suma w wierszach, kolumnach oraz na przekątnych była taka sama. Czy potrafisz ułożyć jakiś kwadrat magiczny? Łamigłówki matematyczne to dobra zabawa na długie jesienne wieczory - ćwiczy umysł i pozwala... polubić matematykę. Jak zrobić osłonę na kaloryfer? Jak zasłonić grzejnik? Jak zrobić osłonę na kaloryfer? Jak zasłonić grzejnik? Osłona na grzejnik, to dobry sposób na ukrycie starego kaloryfera. Ciężki, żeliwny grzejnik szpeci nawet najbardziej dopieszczone wnętrze. Można go ukryć za firaną czy meblami. Niestety nie w każdym mieszkaniu jest to możliwe. Wykonując osłonę na grzejnik pamiętaj, powinna ona przepuszczać powietrze oraz ciepło, które emituje grzejnik. Czy SEKS NA PIERWSZEJ RANDCE to dobry pomysł? Czy SEKS NA PIERWSZEJ RANDCE to dobry pomysł? Choć większość z nas oficjalnie nie podpisze się pod takim pomysłem, a psychologowie odradzają zbyt szybkie uleganie pokusom - są tacy, dla których seks to punkt obowiązkowy pierwszego spotkania. Gdy poznajemy kogoś, kto - oprócz tego, że świetnie nam się rozmawia, dodatkowo pobudza naszą wyobraźnię, niecierpliwie czekamy na moment, gdy będziemy ze sobą naprawdę blisko. 4 listopada Dzień Taniego Wina. Jak obchodzić święto trunku: jabol, siara, bełt, patykiem pisane, alpaga? 4 listopada Dzień Taniego Wina. Jak obchodzić święto trunku: jabol, siara, bełt, patykiem pisane, alpaga? 4 listopada, czyli Dzień Taniego Wina, z każdym rokiem jest coraz huczniej obchodzony przez miłośników winogronowego trunku na całym świecie. Wino zwane niekiedy jabol, siara, bełt, patykiem pisane, alpaga, wino marki wino... Zobacz, jak prawidłowo uczcić dzień boskiego napoju, na który każdy może sobie pozwolić!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!