Korea Północna z ukrycia. Jak wygląda ukryte przed oczyma świata życie tego kraju?

Korea Północna to jeden z najpilniej strzegących swoich tajemnic krajów na świecie. Niewiele o nim wiadomo. Zrealizowanie filmu w obiektywny sposób pokazującego prawdziwe oblicze tego państwa i codzienne życie jego mieszkańców to nie lada wyzwanie. Mimo to czasami udaje się tego dokonać. Zajrzyjmy za niewidzialną zasłonę skrywającą prawdziwe życie mieszkańców tego tajemniczego azjatyckiego państwa.Korea Północna to kraj wielkości Grecji, liczący 23 miliony mieszkańców. Roi się w nim od szpiegów, nie ma za to internetu, a posiadanie komórek jest zabronione. Panujący w kraju dyktator Kim Dzong Il otoczony jest typowym dla państw totalitarnych kultem jednostki i uznawany za boskiego syna. Mieszkańcy Korei od urodzenia uczeni są, jak należy oddawać mu cześć. Kraj dysponuje czwartą pod względem wielkości armią świata, a media podlegają w nim całkowitej kontroli. Przekroczenie granicy Korei Północnej to prawdziwe wyzwanie, zarówno dla Koreańczyków, którzy chcieliby wyjechać za granicę, jak i dla przybyszy z zewnątrz.

Jest jednak ktoś, komu udało się przedostać do Korei. To doktor Sanduk Ruit, chirurg okulista z Nepalu. Podróżuje on po całym świecie, by szerzyć wiedzę na temat leczenia katarakty i tworzyć kliniki okulistyczne. W Korei Północnej jego pomoc bardzo się przyda. Opieka zdrowotna stoi tam na bardzo niskim poziomie, brak podstawowego sprzętu medycznego oraz placówek, które mogłoby świadczyć specjalistyczną pomoc medyczną. Wielu ludzi, cierpiących na kataraktę traci wzrok, choć w dzisiejszych czasach leczenie tej dolegliwości nie jest skomplikowane.

Misją doktora Ruita jest nauczenie miejscowych lekarzy taniej i skutecznej metody leczenia katarakty, a także zoperowanie chorych potrzebujących zabiegu w miejscu ich zamieszkania. Chce wykonać 1000 operacji katarakty w ciągu 10 dni. W podróży będzie mu towarzyszyć ekipa z kamerą, o czym władze Korei dopiero mają się dowiedzieć.

 

Redakcja 05/08/2014

Zobacz też

Własna, domowa elektrociepłownia, czy to możliwe? TECHNOLOGIE PRZYSZŁOŚCI. Jak tanio utrzymać dom? Własna, domowa elektrociepłownia, czy to możliwe? TECHNOLOGIE PRZYSZŁOŚCI. Jak tanio utrzymać dom? Jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych - ogniwo paliwowe może działać w każdym domu, podobnie jak elektrociepłownia wytwarzając nie tylko energię elektryczną, ale i ciepło. Przeczytaj wszystko o domowej elektrociepłowni. Gdzie w Polsce są trasy biegowe narciarskie? Gdzie w Polsce są trasy biegowe narciarskie? W Polsce jest dużo możliwości wypożyczenia nart biegowych i ruszenia na licznie wyznaczone szlaki. Można spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym i choć przez chwilę wczuć się w rolę Justyny Kowalczyk, naszej mega gwiazdy sportów zimowych. Oto najważniejsze z tras biegowych: Region narciarski Dolomiti Super Ski - gdzie jechać na narty? Region narciarski Dolomiti Super Ski - gdzie jechać na narty? Dla każdego amatora białego szaleństwa jazda wciąż po tej samej trasie bywa nużąca. Miejscem, w którym na nudę i monotonność tras na pewno nie będziemy narzekać, są Dolomity. A przepustką do tego świata jest karnet Dolomiti Super Ski. Jeśli na narty, to tylko w Dolomity! Narty w Dolomitach - raj dla miłośników białego szaleństwa. Dlaczego warto tam pojechać? Narty w Dolomitach - raj dla miłośników białego szaleństwa. Dlaczego warto tam pojechać? Podobno nie ma drugich tak niezwykłych gór jak Dolomity. Kto wstanie wcześnie, zobaczy, jak stają się obłędnie czerwone w świetle wschodzącego słońca. Wraz z położonymi niżej dolinami trafiły w 2009 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Ale nie tylko piękno górskiej natury robi wrażenie na przybywających tu turystach. W oszołomienie może też wprawić tamtejsza infrastruktura narciarska. Najlepsze warunki do uprawiania narciarstwa alpejskiego panują w dolinach Val di Sole, Val di Fiemme i Val di Fassa.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!