Korea Północna z ukrycia. Jak wygląda ukryte przed oczyma świata życie tego kraju?

Korea Północna to jeden z najpilniej strzegących swoich tajemnic krajów na świecie. Niewiele o nim wiadomo. Zrealizowanie filmu w obiektywny sposób pokazującego prawdziwe oblicze tego państwa i codzienne życie jego mieszkańców to nie lada wyzwanie. Mimo to czasami udaje się tego dokonać. Zajrzyjmy za niewidzialną zasłonę skrywającą prawdziwe życie mieszkańców tego tajemniczego azjatyckiego państwa.Korea Północna to kraj wielkości Grecji, liczący 23 miliony mieszkańców. Roi się w nim od szpiegów, nie ma za to internetu, a posiadanie komórek jest zabronione. Panujący w kraju dyktator Kim Dzong Il otoczony jest typowym dla państw totalitarnych kultem jednostki i uznawany za boskiego syna. Mieszkańcy Korei od urodzenia uczeni są, jak należy oddawać mu cześć. Kraj dysponuje czwartą pod względem wielkości armią świata, a media podlegają w nim całkowitej kontroli. Przekroczenie granicy Korei Północnej to prawdziwe wyzwanie, zarówno dla Koreańczyków, którzy chcieliby wyjechać za granicę, jak i dla przybyszy z zewnątrz.

Jest jednak ktoś, komu udało się przedostać do Korei. To doktor Sanduk Ruit, chirurg okulista z Nepalu. Podróżuje on po całym świecie, by szerzyć wiedzę na temat leczenia katarakty i tworzyć kliniki okulistyczne. W Korei Północnej jego pomoc bardzo się przyda. Opieka zdrowotna stoi tam na bardzo niskim poziomie, brak podstawowego sprzętu medycznego oraz placówek, które mogłoby świadczyć specjalistyczną pomoc medyczną. Wielu ludzi, cierpiących na kataraktę traci wzrok, choć w dzisiejszych czasach leczenie tej dolegliwości nie jest skomplikowane.

Misją doktora Ruita jest nauczenie miejscowych lekarzy taniej i skutecznej metody leczenia katarakty, a także zoperowanie chorych potrzebujących zabiegu w miejscu ich zamieszkania. Chce wykonać 1000 operacji katarakty w ciągu 10 dni. W podróży będzie mu towarzyszyć ekipa z kamerą, o czym władze Korei dopiero mają się dowiedzieć.

 

Redakcja 05/10/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!