Kontrasty wschodu - Jedwabny Szlak przed wiekami i dziś. Wyprawa śladami dawnych podróżników z Chin do Europy

Jedwabny Szlak - trasę łączącą Europę z Chinami i Bliskim Wschodem - począwszy od III wieku p.n.e., aż do drugiej połowy XVII wieku przemierzały regularnie setki kupców, dyplomatów i podróżników, nie mogących nadziwić się temu, co spotykali na swojej drodze. Ekipa filmu „Kontrasty Wschodu" rusza ich śladem.
Starożytni kupcy i ciekawi świata odkrywcy z pewnością nie podejrzewali, jakie dziwy i cuda napotkają na swojej drodze, stawiając pierwsze kroki na Jedwabnym Szlaku. Jak się okaże w trakcie naszej wyprawy, mimo że podróżowanie staje się coraz łatwiejsze, a media bez ustanku pokazują relacje z najdalszych zakątków kuli ziemskiej, krainy Jedwabnego Szlaku są dziś dla nas równie egzotyczne, co w czasach Marco Polo.

Podróż wraz z ekipą filmu „Kontrasty wschodu" rozpoczynamy w starożytnej stolicy Chin Xi’an, gdzie ożywione zostało dawne rzemiosło rzeźbiarzy Terakotowej Armii. W innej części Państwa Środka poznajemy tradycyjne metody produkcji jedwabiu. W Nepalu spotykamy kumari, dziewczynki, które do pierwszej menstruacji czczone są jako żywe boginie, oraz aghori - ascetów, którzy w dążeniu do wyzwolenia z cyklu reinkarnacji uciekają się do kanibalizmu. Odwiedzamy też Kathputli, kolonię tradycyjnych artystów ulicznych w indyjskim Nowym Delhi, w Wietnamie bierzemy udział w spektaklu wodnych marionetek, a na Filipinach przechadzamy się po cmentarzu wiszących trumien.

Film dokumentalny Kontrasty wschodu na antenie FOKUS TV oraz na www.fokus.tv/player w środę o godzinie 11:00

 

Redakcja 31/01/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!