Kontrasty wschodu - Jedwabny Szlak przed wiekami i dziś. Wyprawa śladami dawnych podróżników z Chin do Europy

Jedwabny Szlak - trasę łączącą Europę z Chinami i Bliskim Wschodem - począwszy od III wieku p.n.e., aż do drugiej połowy XVII wieku przemierzały regularnie setki kupców, dyplomatów i podróżników, nie mogących nadziwić się temu, co spotykali na swojej drodze. Ekipa filmu „Kontrasty Wschodu" rusza ich śladem.
Starożytni kupcy i ciekawi świata odkrywcy z pewnością nie podejrzewali, jakie dziwy i cuda napotkają na swojej drodze, stawiając pierwsze kroki na Jedwabnym Szlaku. Jak się okaże w trakcie naszej wyprawy, mimo że podróżowanie staje się coraz łatwiejsze, a media bez ustanku pokazują relacje z najdalszych zakątków kuli ziemskiej, krainy Jedwabnego Szlaku są dziś dla nas równie egzotyczne, co w czasach Marco Polo.

Podróż wraz z ekipą filmu „Kontrasty wschodu" rozpoczynamy w starożytnej stolicy Chin Xi’an, gdzie ożywione zostało dawne rzemiosło rzeźbiarzy Terakotowej Armii. W innej części Państwa Środka poznajemy tradycyjne metody produkcji jedwabiu. W Nepalu spotykamy kumari, dziewczynki, które do pierwszej menstruacji czczone są jako żywe boginie, oraz aghori - ascetów, którzy w dążeniu do wyzwolenia z cyklu reinkarnacji uciekają się do kanibalizmu. Odwiedzamy też Kathputli, kolonię tradycyjnych artystów ulicznych w indyjskim Nowym Delhi, w Wietnamie bierzemy udział w spektaklu wodnych marionetek, a na Filipinach przechadzamy się po cmentarzu wiszących trumien.

Film dokumentalny Kontrasty wschodu na antenie FOKUS TV oraz na www.fokus.tv/player w środę o godzinie 11:00

 

Redakcja 02/09/2014

Zobacz też

Kim jest ARTUR SOBIECH, zdobywca jedynego gola w sparingowym meczu z ŁOTWĄ? Kim jest ARTUR SOBIECH, zdobywca jedynego gola w sparingowym meczu z ŁOTWĄ? 22 maja 2012 roku, na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem Euro 2012 reprezentacja Polski rozegrała mecz towarzyski z Łotwą. Choć wielu nie widziało sensu w tego typu występie, bo kadra Franciszka Smudy nie zagrała w najmocniejszym składzie, a więc nie było nawet szans poćwiczyć trenowanych schematów, to jest jeden piłkarz, który na pewno zszedł z boiska usatysfakcjonowany - Artur Sobiech. Gracz Hannoveru 96 strzelił jedyną bramkę w tym meczu, dając Polsce zwycięstwo. Kim jest napastnik Polski i gdzie gra na co dzień?  Czego NIE ROBIĆ na DZIAŁCE? Czyli jak odpoczywać, aby inni też mogli odpocząć... Czego NIE ROBIĆ na DZIAŁCE? Czyli jak odpoczywać, aby inni też mogli odpocząć... Na wiosnę i w lecie działki położone w środku miasta wygladają jak baśniowe ogrody. Wśród różnorodnych odcieni zieleni delikatnie bieleją korony drzew owocowych usiane tysiącami kwiatów. Zakwitają tulipany, wystrzelając z ziemi wszystkimi kolorami tęczy. Co zrobić gdy dostaniesz wypowiedzenie zmieniające? Czy zmiana warunków oznacza rozwiązanie umowy o pracę? Co zrobić gdy dostaniesz wypowiedzenie zmieniające? Czy zmiana warunków oznacza rozwiązanie umowy o pracę? Pracodawca ma prawo obniżyć ci pensję albo zaproponować pracę na pół etatu zamiast całego, ale musi wręczyć tzw. wypowiedzenie zmieniające. Dowiedz się, co możesz wtedy zrobić. Zygmunt Błaszczykowski, ojciec Kuby Błaszczykowskiego. Kim był? Zygmunt Błaszczykowski, ojciec Kuby Błaszczykowskiego. Kim był? 23 maja 2012 zmarł Zygmunt Błaszczykowski, ojciec Kuby Błaszczykowskiego. To, że kojarzycie nazwisko wcale nie jest przypadkiem. Człowiek ten był ojcem kapitana reprezentacji Polski i gracza Borussii Dortmund - Jakuba Błaszczykowskiego. Kim jest i czy zrobił coś, dzięki czemu powinien być znany?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!