Kominek, szczelne okna i czad. Jak zapobiec zaczadzeniu?

Kominek potrzebuje nawet 170 m3 powietrza na godzinę, by palenie przebiegało prawidłowo. Co się będzie działo, jesli zamontujemy szczelne okna i w domu brakuje dopływu świeżego powietrza? Może dojść do wydzielenia się czadu.

Czy wiesz, że prawidłowa praca kotła czy kominka wymaga dużej ilości powietrza – nawet 10 m3/h na kilowat mocy. Jeśli kominek ma 14-17 kW, będzie zasysał 140-170 m3 powietrza w ciągu godziny palenia. Ta ilość musi dopłynąć do pomieszczenia z zewnątrz, a to powoduje jego znaczne wychłodzenie.

>>> Na czym polega zatrucie czadem [KLIKNIJ!]

Do zatruć czadem dochodzi często po wymianie okien na nowe, bardzo szczelne. Takie okna sprawiają, że ustaje dopływ powietrza do pomieszczenia, przestaje też działać wentylacja. Jeśli nie dochodzi do tragedii zaczadzenia, to tylko dlatego, że szczęśliwie w domu jest jeszcze jakaś nieszczelność (na przykład pod drzwiami wejściowymi) albo powietrze do spalania dopływa przez przewody wentylacyjne (odwraca się kierunek przepływu powietrza). Wtedy w łazience robi się bardzo zimno, bo prosto z zewnątrz, przez kratkę wywiewną,wpływa do wnętrza dużo zimnego powietrza.

>>> CZAD. Jak korzystać z piecyka gazowego, by ustrzec się tragedii? [KLIKNIJ!]

By uniknąć takiej sytuacji, trzeba uchylać okna, przynajmniej na czas korzystania z ciepłej wody. Warto też wiedzieć, że nowelizacja Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wprowadza nakaz stosowania nawiewników – między innymi po to właśnie, by zapobiec zaczadzeniu. Obniżenie temperatury w mieszkaniu nie zabije nas, czad tak...

>>> Zatrucie czadem – jakie objawy? [KLIKNIJ!]

A nawet jeśli nie dochodzi do nieszczęścia, zbyt szczelne okna obniżają komfort życia – do wielu domów wchodzi się i od razu można wyczuć, że brakuje tam powietrza – jest duszno, wilgotno, ciężko, zaczyna boleć głowa. Mieszkańcy szukają powodów złego samopoczucia, nie wiedząc, że wystarczyłoby uchylanie okna...

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!