Kogo i kiedy można wydziedziczyć?

W testamencie spadkodawca ma prawo wskazać nie tylko spadkobierców, ale również osoby, które pomimo pominięcia w testamencie miałby prawo do dziedziczenia. Sprawdź, z jakich powodów i kogo można wydziedziczyć.

Czym jest wydziedziczenie?

Aby wydziedziczenie miało moc prawną, spadkodawca musi umieścić w testamencie zapis mówiący o tym, których krewnych i z jakiego powodu pozbawia się prawa do spadku. Wydziedziczenie należy odpowiednio uzasadnić - musi zachodzić jedna z okoliczności wymienionych w art. 1008 kodeksu cywilnego.

Za co można wydziedziczyć?

Według kodeksu cywilnego wydziedziczyć można w następujących okolicznościach:

• gdy spadkobierca wbrew woli spadkodawcy postępuje w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (np. gdy syn czy córka spadkodawcy nie łoży na swoją rodzinę),

• gdy spadkobierca dopuścił się względem spadkodawcy lub bliskich mu osób umyślnego przestępstwa zagrażającej zdrowiu lub życiu pokrzywdzonego (np. gdy syn pobił spadkodawcę),

• gdy spadkobierca nie spełnił względem spadkodawcy swoich powinności rodzinnych (np. syn nie opiekował się chorym spadkodawcą).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 20/10/2011

Zobacz też

JERZY FEDOROWICZ, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Polanicy Zdroju. Zobacz SYLWETKĘ posła JERZY FEDOROWICZ, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Polanicy Zdroju. Zobacz SYLWETKĘ posła Jerzy Fedorowicz, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 13 (OKW Kraków). Aktor, uczestnik wielu akcji charytatywnych i specjalista z dziedziny kultury i sztuki w gmachu przy ul. Wiejskiej. MARIAN CYCOŃ, poseł BEZPARTYJNY - KIM JEST bezpartyjny poseł z Olsztyna . Zobacz SYLWETKĘ posła MARIAN CYCOŃ, poseł BEZPARTYJNY - KIM JEST bezpartyjny poseł z Olsztyna . Zobacz SYLWETKĘ posła Marek Cycoń, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 14 (OKW Nowy Sącz). Działacz samorządowy, wieloletni burmistrz Starego Sącza, oraz członek Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. JOANNA FABISIAK, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Warszawy. Zobacz SYLWETKĘ posłanki JOANNA FABISIAK, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Warszawy. Zobacz SYLWETKĘ posłanki Jaonna Fabisiak, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej w okręgu wyborczym do Sejmu nr 19 (OKW Warszawa). Założycielka Fundacji "Świat na TAK", laureatka Orderu Uśmiechu, a także aktywny polityk z doświadczeniem. PIOTR CIEŚLIŃSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Lidzbarka Warmińskiego. Zobacz SYLWETKĘ posła PIOTR CIEŚLIŃSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Lidzbarka Warmińskiego. Zobacz SYLWETKĘ posła Piotr Cieśliński, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 34 (OKW Elbląg). Ekonomista, samorządowiec i aktywny członek wielu zespołów i komisji sejmowych. W obecnej kadencji kontynuuje prace w Komisji Gospodarki oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Należy też do parlamentarnego zespołu ds. turystyki i utworzonego przez warmińsko-mazurskich parlamentarzystów zespołu „Mazury Cud Natury”.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!