Kod Jezusa - opisy odcinków

Niezwykła opowieść o życiu Jezusa Chrystusa. W programie poznamy dzieje Całunu Turyńskiego, relikwii Świętego Krzyża, Ewangelii Judasza, relikwii Jana Chrzciciela oraz Ewangelii Marii Magdaleny.

Fascynująca opowieść o życiu najsłynniejszego człowieka w historii. Sięgając po nowoczesne metody badawcze i odwołując się do ustaleń archeologów, twórcy serii ukazują nieznane dotąd oblicze Jezusa z Nazaretu. Prowadząc swoiste śledztwo, analizują dowody rzeczowe - sześć przedmiotów związanych z Chrystusem. Badają ich autentyczność i prezentują, co wnoszą one do przedstawionej w Biblii historii Jezusa. Poznamy dzieje Całunu Turyńskiego, relikwii Świętego Krzyża, Ewangelii Judasza, relikwii Jana Chrzciciela oraz Ewangelii Marii Magdaleny.

Odcinek 1

W Nowym Testamencie nie ma żadnych opisów tego, jak wyglądał Chrystus. Jest jednak wzmianka o tym, że Józef z Arymatei owija ciało Jezusa po śmierci w drogie lniane płótno. Wielu uważa, że tkanina zachowała się do naszych czasów - i jest to Całun Turyński, na którym znajduje się odwzorowanie sylwetki i twarzy Chrystusa. Twórcy programu prezentują kontrowersje wokół słynnego płótna i najnowszy stan badań. Odwiedzają również katedrę w Oviedo, gdzie przechowywana jest chusta, w którą zawinięto głowę Jezusa po śmierci. Prezentują wyniki badań porównawczych relikwii z Całunem Turyńskim, które nawet sceptykom dają do myślenia.

Odcinek 2

Twórcy serii, opierając się na przekazach Ewangelii, kreślą sylwetkę Jana Chrzciciela - potężnego proroka i kaznodziei. Rekonstruują również niezwykłą relację między nim a Jezusem. W programie zobaczymy ukazaną z perspektywy Jana Chrzciciela przemianę Chrystusa z niepewnego młodzieńca w charyzmatycznego lidera. Jednocześnie dokumentaliści przedstawiają stan badań nad relikwiami świętego, które przechowywane są w wielu miejscach na świecie. Jedna z nich - znajdująca w muzeum w Kansas kość palca - zostaje poddana testom DNA. Wykazują one, że relikwia liczy zaledwie ok. 1500 lat.

Odcinek 3

Historia jednej z najbardziej pogardzanych osób w dziejach świata - apostoła, który zdradził Jezusa za 30 srebrników. Twórcy serii zastanawiają się nad charakterem i osobowością Judasza, opierając się na relacjach ewangelistów. Następnie zderzają ich opowieść z gnostyckim apokryfem nazwanym Ewangelią Judasza. Pochodzący z III wieku manuskrypt został odnaleziony w Egipcie w 1978 roku, przetłumaczono go z koptyjskiego i wydano na początku XXI wieku. W programie zrelacjonowane są kontrowersje wywołane przez tekst, który bronił Judasza, przedstawiając go jako narzędzie w Bożym planie.

Kod Jezusa - w każdą sobotę o 20:00 w Telewizji FOKUS TV

Tagi: kod jezusa,

Redakcja 18/08/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!