Kobieta o wielkich nogach. Jak żyć z nogami 3 razy grubszumi niż normalnie? WIDEO

Kobieta o wielkich nogach to poruszająca historia kobiety walczącej o godne i normalne życie. Bohaterką dokumentu jest Brytyjka Mandy Sellars, której nogi i stopy są trzy razy większe niż u przeciętnej osoby. Jak wygląda codzienne życie, kiedy trzeba męczyć się z monstrualnymi kończynami ważącymi 95 kg?

Kobieta o wielkich nogach

Kobieta o wielkich nogach
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:44:47

Mandy Sellars, prezentowana w filmie Kobieta o wielkich nogach, cierpi na zespół Proteusza - niezwykle rzadką chorobę genetyczną, która objawia się przerostem tkanki skórnej, mięśni i kości. Schorzenie to dotknęło m.in. Josepha Merricka, czyli słynnego Człowieka-Słonia, który żył pod koniec XIX wieku w Londynie.

W wyniku choroby nogi i stopy Mandy ważą 95 kg i są ponad trzy razy większe niż u przeciętnej osoby. Mimo kalectwa Mandy ukończyła psychologię na uniwersytecie i postanowiła mieszkać sama. Porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego lub specjalnie zaprojektowanego dla niej samochodu.

Na dodatek nogi Mandy nadal rosną, co potencjalnie zagraża życiu, bo jej serce znajduje się pod coraz większą presją. Lekarze obawiają się, że w końcu doprowadzi to do jej zgonu z powodu niewydolności serca.

Amputacja to opcja, która Mandy musi rozważyć "kiedyś w przyszłości", Więc Mandy stoi przed trudnym dylematem i musi podjąć najważniejsze, życiowe decyzje.
 

Redakcja 01/02/2017

Zobacz też

Seksskandale polskich władców. Od Bolesława Chrobrego do Stanisława Augusta. WIDEO Seksskandale polskich władców. Od Bolesława Chrobrego do Stanisława Augusta. WIDEO Na tronach zasiadali władcy, którzy mimo że oficjalnie żyli w związkach małżeńskich, kochali inaczej. Homoseksualizm postrzegany był za tak okrutny grzech, że zacierano wszelkie ślady jego występowania. Władcy, mimo że nietykalni, ze swoimi skłonnościami się nie obnosili, aby nie gorszyć poddanych. Broń na gąsiennicach - historia czołgów Broń na gąsiennicach - historia czołgów Już Leonardo da Vinci próbował zaprojektować pojazd wojenny, który służyłby do walki z wrogiem i bezpiecznego transportu ludzi czy broni na placu boju. XVI-wieczny szkic autorstwa renesansowego geniusza jest uznawany za pierwszy w dziejach projekt czołgu. Była to okrągła konstrukcja, przypominająca latający spodek na kołach, zrobiona z metalu i drewna, napędzana siłą mięśni pojedynczego człowieka, siedzącego w środku i kręcącego korbą. Machina pozostała rysunkiem na papierze aż do czasów współczesnych, gdy została zrekonstruowana. Dziś stoi w muzeum czołgów w Izraelu. Przeszczepienie z głową czy bez głowy? WIDEO Przeszczepienie z głową czy bez głowy? WIDEO Jeszcze nie teraz, może za sto lat. Taka jest opinia świata nauki. Przeprowadzenie niektórych etapów operacji, dzięki ogromnemu postępowi w chirurgii, jest już możliwe. Ale bariera rdzenia kręgowego pozostaje nie do sforsowania. Jego odcięcie w trakcie wymiany korpusu oznacza przerwanie tysięcy połączeń nerwowych z „centralą” w mózgu. Reszta ciała przyszyta do głowy niemogącej wydawać rozkazów będzie jak kłoda. Nieruchoma, sparaliżowana, bez czucia. Jest takie ryzyko, ale to i tak lepsze niż śmierć – uważa dr Sergio Canavero, wybitny włoski neurochirurg, mający na koncie kilka pionierskich pomysłów. Tego samego zdania jest przyszły biorca, 30-letni Rosjanin Walery Spiridonow, cierpiący na rdzeniowy zanik mięśni i bez przeszczepu ciała skazany na śmierć. Jak seks zmienił świat: program o roli erotyzmu w dziejach cywilizacji. WIDEO Jak seks zmienił świat: program o roli erotyzmu w dziejach cywilizacji. WIDEO Inaczej niż pragnienie, głód czy potrzeba schronienia, pożądanie nie jest instynktem warunkującym przeżycie. Mimo to seks okazuje się siłą nie mniejszą, a niekiedy wręcz potężniejszą niż tamte. W dziejach świata nieraz bowiem splatał się z innymi wielkimi namiętnościami, takimi jak żądza władzy czy pociąg do pieniędzy. Choć może trudno to uwierzyć, niejednokrotnie właśnie przez seks zmieniały się koleje losów całego świata. W jaki sposób?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!