Klatka Faradaya - czym jest, gdzie ją znaleźć podczas burzy?

Piorun do nic innego jak wyładowanie elektryczne. W zasięgu jego ogromnego pola elektromagnetycznego człowiek może być bez szans, dlatego warto wiedzieć, jak można się ochronic przed uderzeniem pioruna. Może w tym pomóc znajomość pojęcia klatki Faradaya. Czym jest klatka Faradaya i jaką ją znaleźć w czasie burzy?
Zdjęcie z artykułu: Klatka Faradaya - czym jest, gdzie ją znaleźć podczas burzy?
Samochód podczas burzy stanowi bezpieczną klatkę Faradaya - wystarczy zamknąć oknaźródło:thinkstockphotos.com

Klatkę Faradaya wymyślił Michael Faraday, angielski fizyk w 1836 roku. Chciał za jej pomocą zademonstrować jedno z podstawowych praw elektrostatyki - na powierzchni idealnego przewodnika prądu potencjał musi być równy, więc prąd nie przenika przewodnika, pozostając na jego powierzchni. W efekcie wewnątrz klatki, niezależnie od tego jak silnie jest ona naładowana, nie występuje pole elektryczne. Tyle teoria, ale jak to wykorzystać w praktyce?

Idealna klatka Faradaya (zwana też puszką Faradaya) nie występuje tak często jakbyśmy chcieli. Najbliżej ideału jest kuchenka mikrofalowa, ale trudno się do niej schronić przed burzą. Na szczęście bliski ideału jest też samochód. Bliski, gdyż w osiągnięciu ideału przeszkadzają mu okna, które mają inny potencjał przewodzenia prądu niż metalowa karoseria. Jednak na potrzeby zabezpieczenia się przed piorunami, wystarczy po prostu zamknąć okna.

Wbrew rozpowszechnionemu poglądowi, samoloty nie są klatkami Faradaya, ale są na tyle do niej zbliżone, że wystarcza to do zapewnienia bezpieczeństwa.

W wypadku burzy, gdy nie mamy możliwości schronienia się w jakimś budynku, dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie znajomości praw fizyki i schowanie się w aucie. Nie jest to może idealna klatka Faradaya, ale przed wyładowaniem elektrycznym jakim jest piorun, zabezpieczy. Oczywiście samochodu nie ustawiamy pod słupami ani drzewami, które mogą runąć na auto po uderzeniu  pioruna.

 

Redakcja 14/12/2015

Zobacz też

Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem Sławne i niesławne matrymonialne perypetie Henryka VIII znane są wszystkim. Historia jego małżeństw i podbojów jest jedną z najchętniej opowiadanych narracji o miłosnych przygodach władców. O królu słyszeli wszyscy, lecz czy na pewno dobrze go znamy? Oto Henryk VIII - biografia króla Anglii w latach 1509-1547 przedstawiona w czteroodcinkowym miniserialu, w którym przewodnikiem po życiu i czynach władcy będzie historyk i znawca dynastii Tudorów David Starkey. Mussolini - Hitler: opera zabójców. Program poświęcony relacjom między dyktatorami w okresie II wojny światowej  Mussolini - Hitler: opera zabójców. Program poświęcony relacjom między dyktatorami w okresie II wojny światowej Zanim rozpoczęła się II wojna światowa Hitler i Mussolini w imię wspólnoty celów ściśle ze sobą współpracowali. Gdy jednak konflikt się rozwinął, okazało się, że dwa narody o zróżnicowanej kulturze, mimo, że przysięgały sobie wierność, na dłuższą metę nie mogą ze sobą zgodnie współżyć. Zapraszamy na program poświęcony relacjom między Hitlerem a Mussolinim w okresie II wojny światowej. Wersal - odc. 1 - Sen Króla Słońce. Pałac wersalski w czasach Ludwika XIV Wersal - odc. 1 - Sen Króla Słońce. Pałac wersalski w czasach Ludwika XIV W połowie XVII wieku Wersal był niewielkim pałacykiem myśliwskim, położonym na otoczonym bagnami i smaganym wiatrem wzgórzu. Liczący wówczas około 10 lat przyszły Król Słońce przyjeżdżał tu na polowania ze swoim ojcem, Ludwikiem XIII. Pół wieku później ten niepozorny budynek stał się najbardziej okazałym pałacem współczesnej Europy. Zapraszamy na trzyodcinkowy miniserial, w którym przedstawiona zostanie historia Wersalu. Prawdziwa historia rodu Borgiów - sezon 2, odcinek 2. Homoseksualizm, kłamstwa i rozwiane nadzieje. Oto rodzina Borgiów w kolejnym odcinku hitu serialowego telewizji FOKUS TV Prawdziwa historia rodu Borgiów - sezon 2, odcinek 2. Homoseksualizm, kłamstwa i rozwiane nadzieje. Oto rodzina Borgiów w kolejnym odcinku hitu serialowego telewizji FOKUS TV Jak się pozbyć Gaceta, papieskiego powiernika znienawidzonego przez wrogów Rodrigo Borgii - papieża Aleksandra VI? Kardynałowie mają już perfidny plan! Jeden z nich, Flores oskarża Gaceta o molestowanie. Za homoseksualizm w ówczesnym Rzymie grożą wysokie kary. Rodrigo jest zmuszony zaaresztować swojego doradcę. Oto rodzina Borgiów i jej dalsze dzieje w drugim odcinku drugiego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów". FOKUS TV zaprasza przed ekrany!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!