Klatka Faradaya - czym jest, gdzie ją znaleźć podczas burzy?

Piorun do nic innego jak wyładowanie elektryczne. W zasięgu jego ogromnego pola elektromagnetycznego człowiek może być bez szans, dlatego warto wiedzieć, jak można się ochronic przed uderzeniem pioruna. Może w tym pomóc znajomość pojęcia klatki Faradaya. Czym jest klatka Faradaya i jaką ją znaleźć w czasie burzy?
Zdjęcie z artykułu: Klatka Faradaya - czym jest, gdzie ją znaleźć podczas burzy?
Samochód podczas burzy stanowi bezpieczną klatkę Faradaya - wystarczy zamknąć oknaźródło:thinkstockphotos.com

Klatkę Faradaya wymyślił Michael Faraday, angielski fizyk w 1836 roku. Chciał za jej pomocą zademonstrować jedno z podstawowych praw elektrostatyki - na powierzchni idealnego przewodnika prądu potencjał musi być równy, więc prąd nie przenika przewodnika, pozostając na jego powierzchni. W efekcie wewnątrz klatki, niezależnie od tego jak silnie jest ona naładowana, nie występuje pole elektryczne. Tyle teoria, ale jak to wykorzystać w praktyce?

Idealna klatka Faradaya (zwana też puszką Faradaya) nie występuje tak często jakbyśmy chcieli. Najbliżej ideału jest kuchenka mikrofalowa, ale trudno się do niej schronić przed burzą. Na szczęście bliski ideału jest też samochód. Bliski, gdyż w osiągnięciu ideału przeszkadzają mu okna, które mają inny potencjał przewodzenia prądu niż metalowa karoseria. Jednak na potrzeby zabezpieczenia się przed piorunami, wystarczy po prostu zamknąć okna.

Wbrew rozpowszechnionemu poglądowi, samoloty nie są klatkami Faradaya, ale są na tyle do niej zbliżone, że wystarcza to do zapewnienia bezpieczeństwa.

W wypadku burzy, gdy nie mamy możliwości schronienia się w jakimś budynku, dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie znajomości praw fizyki i schowanie się w aucie. Nie jest to może idealna klatka Faradaya, ale przed wyładowaniem elektrycznym jakim jest piorun, zabezpieczy. Oczywiście samochodu nie ustawiamy pod słupami ani drzewami, które mogą runąć na auto po uderzeniu  pioruna.

 

Redakcja 14/12/2015

Zobacz też

Jak nie wpaść w PUŁAPKĘ KREDYTÓW? Co zrobić, gdy nie radzisz sobie ze spłatą zadłużenia? Jak nie wpaść w PUŁAPKĘ KREDYTÓW? Co zrobić, gdy nie radzisz sobie ze spłatą zadłużenia? Kolejny "niewinny" kredyt na nowy telewizor może być początkiem spirali zadłużenia. Co zrobić, gdy po zapłaceniu wszystkich rat nie starcza ci pieniędzy na codzienne wydatki? Sprawdź, jak nie wpaść w pułapkę kredytów albo się z niej wyplątać. Przyjaciel do łóżka, seks bez zobowiązań. Czy to ma sens? Przyjaciel do łóżka, seks bez zobowiązań. Czy to ma sens? Coraz więcej słyszymy w mediach na temat seksu bez zobowiązań. Ukazywany bywa jako dobry pomysł dla tych, którzy z jakiś powodów nie mogą lub nie chcą stworzyć stałego związku. Ale czy na pewno warto ryzykować zranienie? Czy umiemy przewidzieć jak będą sie rozwijały nasze uczucia w stosunku do osoby, z którą z założenia ma nas łączyć tylko koleżeństwo i seks? Zanim podejmie się tę decyzję, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Czy wiesz, że zwierzęta też mają sny? Czy wiesz, że zwierzęta też mają sny? Sen jest nieodłączną częścią życia - śpią niemal wszystkie żywe istoty: niektóre owady, ryby, ptaki i ssaki. Śpią, ale czy śnią? Okazuje się, że ludzie wcale nie mają wyłączności na marzenia senne. Czy wiesz, że naukowcy udowodnili, że zwierzęta też śnią? Pozycje partnerów podczas snu - co oznaczają? Jaki jest Wasz związek? Pozycje partnerów podczas snu - co oznaczają? Jaki jest Wasz związek? Podczas snu nie przybieramy żadnej pozy świadomie. Tu naszym ciałem steruje podświadomość. Dlatego z pozycji, w jakich śpią osoby będące w związku, można odczytać ich relacje w życiu codziennym. Co oznaczają pozycje, w jakich zasypiamy i się budzimy? Pozycje par podczas snu - jaki jest Wasz związek?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!