Kitesurfing (kiteboarding), surfing, windsurfing - jakie różnice, jakie podobieństwa?

Łączy je deska, na której stoi płynący człowiek. Oprócz tego to zupełnie różne dyscypliny sportu. Windsurfing może się skończyć kąpielą. Kitesurfing śmiercią. Dlatego i windsurfing, i kitesurfing wymagają treningów pod okiem trenera!

Zaczęło się od surfingu, który uprawiali mieszkańcy wybrzeży Pacyfiku. Tylko ogromne fale tego Oceanu pozwalały pływać na nim z tak ogromną prędkością bez żadnej pomocy.

Później pojawił się windsurfing. Początkowo był reklamowany jako żeglarstwo ekstremalne, wkrótce okazał się doskonałym sposobem na rekreację. Przymocowany do deski, obracający się we wszystkie strony maszt z żaglem pozwala na swobodne manewrowanie.
Windsurfing doskonale rozwija wszystkie partie mięśniowe, nie jest sportem drogim i... pozwala lepiej zrozumieć fizykę. Zasady manewrowanie są bowiem oparte na podręcznikowych zasadach rozkładu sił. Można go więc polecić kobietom i mężczyznom niezależnie od wieku. To po prostu doskonała zabawa.

Kitesurfing to sport dla twardzieli

Kitesurfing to czołowy produkt sportów ekstremalnych ostatnich lat. Jest odmianą windsurfingu. Tyle, że żagiel nie jest przymocowany do deski a – na długich linkach – do ramion stojącego do niej człowieka. No i bardziej niż żagiel przypomina wielki spadochron.
Kitesurfing to sport dla twardzieli. Uprawia się go na morskich wybrzeżach. Tu wiatry są silniejsze, a co za tym idzie prędkości dużo większe. Tyle, że wiatr nigdy nie wieje tak, jak chcemy. Zdarzają się chwile, że słabnie tak, że możemy stracić kontrolę nad czaszą spadochronu. Gdy ta spadnie do wody bardzo ciężko ją samodzielnie wyjąć z wody. Jednak jeszcze niebezpieczniej jest, gdy zdarzają się porywy. Wówczas spadochron może nawet wyrwać nam bark. Gdy wiatr jest bardzo silny, a my nie mamy wprawy, tracimy możliwość sterowania. Po prostu płyniemy z wiatrem nie mogąc wrócić do brzegu.

Nauka pod okiem trenera

I windsurfing, i kitesurfing wymagają treningów pod okiem trenera. Jednak w tym drugim przypadku muszą to być wysokiej klasy specjaliści, a nie koledzy, którzy po kilku wyprawach na wodę twierdzą, że znają się na rzeczy. Windsurfing może się skończyć kąpielą. Kitesurfing śmiercią. Inna sprawa, że pływanie na desce ze spadochronem to niedające się z niczym porównać przeżycie.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!